Mam krzywy kręgosłup i miednicę. Zastanawiam się, czy moje schorzenie może być problemem w czasie porodu. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę swojego dzidziusia, ale zastanawiam się, czy będę mogła urodzić naturalnie? A może konieczne będzie cesarskie cięcie?
Dominika

Reklama

Boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) nie musi oznaczać rezygnacji z porodu drogami natury. Natomiast „skrzywienie” miednicy już tak.

Skrzywienie miednicy a poród

Skrzywienie miednicy prawdopodobnie nie jest spowodowane skoliozą, a raczej jakimś urazem, np. złamaniem. Stopień nieprawidłowości budowy miednicy może być oceniony na podstawie zdjęcia rentgenowskiego wykonanego przed ciążą. Proszę pamiętać, że w ciąży nie wolno wykonywać żadnych prześwietleń, zwłaszcza miednicy ani kręgosłupa! Proponuję umówić się na wizytę u ortopedy, by ocenił stan kręgosłupa i miednicy kostnej. Na podstawie jego opinii ginekolog podejmie decyzję, w jaki sposób urodzi się maluszek – czy przez cesarskie cięcie, czy naturalnie.

Czytaj też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Renata Jaczyńska

Specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii i perinatologii, specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej. Pracuje na stanowisku Starszego Asystenta w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama