Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować. I zdać na piątkę.

Reklama

Szkoła rodzenia

Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęcia oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trymestr III, który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród, jakie są wady i zalety porodu drogami natury, a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Lekarz przedstawia także rozwój płodu, a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego.

Polecamy: 5 ćwiczeń oddechowych na poród

Książki i Internet

W księgarniach pojawiło się dużo ilustrowanych książek i poradników o ciąży i narodzinach. Kobieta oczekująca narodzin dziecka może przejrzeć kilka, by zorientować się, który najlepiej odpowiada na jej pytania. Dobrym źródłem informacji jest także sieć. Wiele portali poświęconych tematyce ciąży prowadzi czaty na żywo z położnymi czy lekarzami – ciężarna nie musi nawet wychodzić z domu, by zdobyć interesujące ją informacje.

Reklama

Polecamy: Wszystkie fazy porodu - krok po kroku

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama