Obecnie, dzięki akcjom społecznym ( np. fundacji „Rodzić po ludzku”), rodzące w publicznych porodówkach traktowane są na ogół z życzliwością i zrozumieniem. Często nie muszą wyłącznie leżeć, ale mogą np. spacerować i korzystać z takich udogodnień, jak gumowe piłki do ćwiczeń (delikatne kołysanie i podskakiwanie na piłkach powoduje szybsze rozszerzanie się szyjki macicy) worki sako (wypełniony granulatem styropianowym, łatwo dopasowuje się do kształtu ciała i ułatwia relaks w pierwszym okresie porodu), czy rozluźniające prysznice. Położna sprawdza przebieg akcji porodowej, a lekarz znajduje się w pobliżu i w razie potrzeby przejmuje kontrolę nad porodem.

Reklama

Przygotowania

Zastanawiając się nad wyborem szpitala, sprawdź, czy jest on przygotowany do odbierania porodów z komplikacjami, czy ma warunki do szybkiego wykonania cesarskiego cięcia i czy jest wyposażony w oddział intensywnej terapii noworodka.

Jeśli zależy Ci na konkretnej placówce, kilka dni przed porodem upewnij się, że na oddziale położniczym znajdzie się dla Ciebie miejsce. Dowiedz się również, jakie dokumenty (dowód ubezpieczenia, karta ciąży) będą wymagane podczas Waszego przyjęcia po szpitala. Odwiedź oddział i zapamiętaj, gdzie jest toaleta, łazienka, pokój pielęgniarek. Dzięki temu podczas porodu nie będziesz musiała zastanawiać się dokąd pójść, gdy zechcesz np. umyć twarz.

Kilkanaście tygodni przed porodem (tak, tak, już wtedy) spakuj torbę, w której znajdą się pieluszki, nawilżane chusteczki, ubranka, Twoje koszule nocne – najlepiej z rozpinaną do karmienia górą, bielizna, artykuły higieniczne, w tym specjalne jednorazowe, przewiewne majtki i specjalne, chłonne podpaski dla kobiet w połogu. Nie zapomnij o wodzie, smakołyku i książce – czas w szpitalu dłuży się, jak nigdzie indziej.

Zalety

Główną zaletą tego wyboru jest pewność, że w razie jakichkolwiek, nawet najgroźniejszych komplikacji, Ty i Twoje dziecko otrzymacie natychmiastową pomoc. Już kilka chwil po porodzie dowiesz się, w jakim stanie znajduje się Twoje dziecko, poznasz jego wagę i wzrost. Nie bez znaczenia jest również fakt, że poród w szpitalu i opieka nad noworodkiem są bezpłatne.

Zobacz także

Przeciwwskazania i wady

Trudno mówić o przeciwwskazaniach natury medycznej do porodu na zwyczajnej porodówce. Jednak kobiety, które cenią sobie intymność podczas narodzin własnego dziecka, a także te, które mają przykre doświadczenia z wcześniejszych szpitalnych porodów, szukają innych rozwiązań. Coraz rzadziej zdarza się, że szpital odmawia ojcu dziecka udziału w tego typu porodzie, ale warto upewnić się, jak jest w przypadku placówki wybranej przez Ciebie. Większość publicznych sal porodowych jest wieloosobowa i może się zdarzyć, że na sąsiednim łóżku będzie odbywał się drugi poród.

Cena

0 zł.

Reklama

Czytaj też: 10 faktów o porodzie - prawda czy fałsz

Reklama
Reklama
Reklama