Oddziały, które oferują porody w wodzie, dysponują specjalnymi wannami porodowymi.
Woda nie przekracza 37 stopni, a temperatura powietrza 26 stopni Celsjusza, dzięki czemu organizm noworodka po porodzie nie jest wyziębiony. Do wanny najlepiej wejść, gdy rozszerzenie szyjki macicy ma 4-5 cm, wcześniejsze zanurzenie może spowodować spowolnienie, a nawet zanik akcji porodowej. Nie ma ryzyka utopienia dziecka, gdyż ono „oddycha” poprzez pępowinę i łożysko – tak jak przez całą ciążę. Jest to możliwe dopóki łożysko nie zacznie się odklejać od ścianek macicy. Do porodu w wodzie wystarczy zwykła woda z kranu, jednak czasem dodaje się do niej sól, aby przypominała zasolenie płynu owodniowego.

Reklama

Przygotowanie do porodu do wody

Porody w wodzie (nazywane inaczej porodami do wody lub immersją wodną) przeprowadzane są w wielu miastach w Polsce, ale warto upewnić się, czy w szpitalu, który wybrałaś, jest możliwość wyboru takiego sposobu rodzenia. Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do porodu w wodzie, wystarczą standardowe, takie jak w przypadku porodu na zwykłej sali porodowej.

Zalety rodzenia w wodzie dla mamy i dziecka

Lekkie falowanie wody daje poczucie swobody i relaksu rodzącej, zaś dziecku pozwala na łagodne przejście z łona matki do świata zewnętrznego. Dziecko przed urodzeniem jest zanurzone w płynie owodniowym, dlatego przejście „z wody do wody” powoduje, że nie odczuwa ono gwałtownej zmiany środowiska. Poród tego typu jest dla noworodka dużo mniejszym stresem niż nagły kontakt z powietrzem, głośnymi dźwiękami i rażącym światłem. Porody w wodzie są bezpieczne i przebiegają bardzo szybko. Jakie jeszcze niesie korzyści dla mamy? Kobiety, które urodziły w wodzie uważają, że ból podczas wodnego porodu jest mniejszy, gdyż woda łagodzi skurcze, odpręża, rozluźnia. Bardzo ważną zaletą jest też fakt, iż przy tego rodzaju porodach rzadziej występuje konieczność nacięcia krocza, a pojawiające się pęknięcia są nieznaczne. Dzieje się tak dlatego, że skóra pod wpływem wody jest bardziej elastyczna i główka może łatwiej się przecisnąć.

Przeciwwskazania i wady do porodu w wannie

Nie możesz rodzić w wodzie, jeśli twoja ciąża jest wysokiego ryzyka, poród jest przedwczesny, dziecko jest duże, ułożone nieprawidłowo lub ma wady wrodzone. Ten rodzaj porodu wykluczają również choroby matki (np. układu krążenia, nadciśnienie, choroby skórne, anemia), patologia ciąży lub zaburzenia przebiegu pierwszej fazy porodu.

Ile kosztuje taki poród?

W wielu placówkach poród w wodzie jest darmowy, w innych cena wynosi: 200-600 zł.

Zobacz także
Reklama

Polecamy: Poród w wodzie - zobacz czy warto - obejrzyj film

Reklama
Reklama
Reklama