Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród w wodzie
AdobeStock
Poród naturalny

Jak przebiega poród w wodzie? Zalety i wady porodu w wannie lub basenie

Poród w wodzie sprzyja odprężeniu między skurczami i sprawia, że ból jest mniejszy. W wodzie łatwiej też przyjąć najwygodniejsza pozycję do rodzenia. Jednak nie wszystkie kobiety odczuwają ulgę wchodząc do wody podczas porodu.

Porody w wodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża i łagodzi ból. Właśnie po to w starożytnym Rzymie budowano łaźnie i z tego powodu wylegujesz się w wannie dłużej, niż nakazywałby rozsądek. Dla jednych poród w wodzie to dziwactwo, dla innych najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Jak jest naprawdę? Niektóre szpitale już oferują rodzącym porody w wodzie. A jeżeli zaplanowałaś poród w domu, to może być coś dla ciebie. Wypożycz przenośny basen, w którym będziesz mogła spędzić fazy wstępne porodu i gdzie, jeśli zechcesz, urodzisz swoje dziecko. Rodząca kobieta potrzebuje relaksu i ulgi bardziej niż ktokolwiek inny. A jak przebiega poród w wodzie?

Poród w wodzie:

Różnice między porodem w wodzie a rodzeniem na łóżku

Kobiety, które rodziły i na łóżku porodowym, i w wodzie, uważają, że różnica jest kolosalna. W wannie były spokojniejsze, bardziej rozluźnione i było im łatwiej przyjąć wygodną pozycję. Lepiej znosiły ból porodowy i czuły się bezpieczniej. Po porodzie były mniej zmęczone i na ogół o własnych siłach docierały do łóżka. Mają satysfakcję, że udało im się zrealizować swój zamiar i o wiele milsze wspomnienia z sali porodowej. Osobna sala, intymna atmosfera, oprawa towarzysząca porodowi w wodzie (łagodne oświetlenie, muzyka itd.) to rzeczy, które wymieniają najczęściej.

Przebieg porodu w wodzie

Najczęściej wanna ustawiona jest w osobnym, zacisznym pomieszczeniu. Dziecko trafia z wody (płodowej) do wody (tej w wannie) i przez moment unosi się w niej, podtrzymywane przez położną. Następne chwile spędza w ramionach mamy. Pępowina zostaje przecięta dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. Na ogół robi to nie lekarz czy położna, ale tata. Wszystko odbywa się w spokoju, przy przytłumionym świetle, często także przy muzyce. Łożysko rodzi się najczęściej już poza wodą.

Nie należy kontynuować wodnego porodu w następujących przypadkach:
  • jeśli pęknie pęcherz płodowy i nie ma dobrej dynamiki porodu,
  • jeśli pęknie pęcherz płodowy, a jest infekcja pochwy i brak rozwarcia,
  • matka gorączkuje.

Zasady porodu w wodzie

Zanim wejdziesz do wanny podczas porodu, musisz wiedzieć kilka rzeczy o porodzie w wodzie:

  • Do wody wchodzi się, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 5 cm.
  • Nie należy w niej przebywać dłużej niż 1 godzinę za jednym razem – przy podniesionym poziomie endorfin spada ciśnienie krwi.
  • Temperatura wody powinna wynosić około 37°C. Temperatura dziecka jest o 1°C wyższa od temperatury ciała matki, a przy temperaturze powyżej 39°C nastąpi niedotlenienie płodu.
  • Jeśli będzie istniało podejrzenie niedotlenienia płodu, będziesz zmuszona wyjść z wody, aby ostatni etap porodu odbył się poza nią.
  • Jeżeli do wody dodasz olejki eteryczne, będziesz mogła w niej przebywać tylko w fazie rozwierania.
  • Jeżeli chcesz wywołać skurcze macicy, do wody możesz dodać naparu z cukrownicy.
  • Aby odkazić wodę, można do niej dolać naparu z tymianku i skrzypu polnego. W wodzie można przebywać ze swoim partnerem, o ile wanna jest wystarczająco duża.


Ważne: sprawdź, czy na pewno poród w wodzie ci odpowiada. Przekonasz się o tym, wchodząc do wanny podczas rozszerzania się szyjki macicy. Gdy nadejdą skurcze, zobaczysz, czy faktycznie woda ci służy, czy jednak nie czujesz się w niej komfortowo. Niektóre kobiety zupełnie inaczej odczuwają ból porodowy w wodzie – w niektórych przypadkach ból z okolic brzucha przenosi się na okolicę krzyżową i staje bardziej dokuczliwy. Jeżeli stwierdzisz, że jednak poród w wodzie ci nie odpowiada, po prostu wyjdź z wanny. Nikomu nie musisz się tłumaczyć, dlaczego rezygnujesz z czegoś, co wychwalają inne kobiety.

Ból podczas porodu w wodzie

– Rozluźnienie mięśni powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a więc poród trwa krócej. Kobietom rzadziej trzeba nacinać krocze. Często nie są nawet potrzebne środki przeciwbólowe ani znieczulenia – mówi dr Marek Nowak, propagator porodów w wodzie na Dolnym Śląsku. – Co do bólu: trudno obiektywnie stwierdzić, czy taki poród mniej boli. Nie da się tego dokładnie zmierzyć. Z całą pewnością zmniejsza się natomiast subiektywne odczucie bólu: po wejściu do wody kobiety odczuwają wyraźną ulgę. Nie można jednak liczyć na to, że w wannie wszystko odbędzie się bezboleśnie – tłumaczy dr Nowak. 

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie ma wiele zalet:

  • w pierwszej fazie porodu woda może wpływać kojąco na bóle porodowe,
  • kobietom, które rodzą w wodzie, podawane są podczas porodu mniejsze dawki środków przeciwbólowych,
  • w trakcie porodu w wodzie czas rodzenia się dziecka skraca się o ok. 30 minut.

Wady porodu w wodzie

Istnieje jednak ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić podczas porodu w wodzie:

  • podwyższone ryzyko infekcji zarówno matki jak i dziecka,
  • możliwość wypadnięcia pępowiny,
  • problemy z tzw. odruchem nurkowania u noworodków – u osłabionych czy zestresowanych dzieci woda może dostać się do płuc.

Poród w wodzie jest dobry dla dziecka

Wodne środowisko wcale nie jest obce dziecku. W końcu spędziło w płynach całe 9 miesięcy! Taki poród jest dla niego bezpieczny. Zdrowy noworodek nie zaczyna oddychać natychmiast po opuszczeniu brzucha. Przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który wciąż jeszcze otrzymuje za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

Korzyści, jakie odnosi dziecko z porodu w wodzie:

  • zmniejsza się ryzyko niedotlenienia płodu,
  • kontakt matka-dziecko jest jakościowo lepszy,
  • mniej radykalna jest zmiana środowiska w chwili narodzin (dziecko z jednego środowiska wodnego przenosi się w drugie, podobna jest temperatura otoczenia),
  • eliminuje się w ten sposób ryzyko upadku dziecka.


Wady dla maluszka:

  • w przypadku niedotlenienia dziecka możliwe jest jego zachłyśnięcie się wodą (czasami zanieczyszczoną),
  • po wyjęciu z wody może dojść do wyziębienia ciała dziecka.


Zwolennicy porodów w wodzie uważają, że dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i bardziej pogodne, bo nie są narażone na szok. Noworodek, który rodzi się na łóżku porodowym, natychmiast po przyjściu na świat jest bombardowany całą masą bodźców. Prosto z zacisznego, ciepłego brzucha mamy trafia w obcy, sprawiający wrażenie groźnego świat, pełen jaskrawego światła, ludzi, głosów, instrumentów medycznych. Poród w wodzie wygląda zupełnie inaczej.

Więcej o porodzie:

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

jak uniknąć nacięcia krocza poród w wodzie
Fotolia
Przygotowania do porodu
Poród w wodzie: zalety dla mamy i dziecka. Sprawdź, czy możesz tak urodzić
Chcesz urodzić w wodzie? Sprawdź, jakie zalety dla mamy i dziecka ma ten sposób porodu. Zobacz również, jakie są przeciwwskazania do tego rodzaju porodu.

Oddziały, które oferują porody w wodzie , dysponują specjalnymi wannami porodowymi. Woda nie przekracza 37 stopni, a temperatura powietrza 26 stopni Celsjusza, dzięki czemu organizm noworodka po porodzie nie jest wyziębiony. Do wanny najlepiej wejść, gdy rozszerzenie szyjki macicy ma 4-5 cm, wcześniejsze zanurzenie może spowodować spowolnienie, a nawet zanik akcji porodowej. Nie ma ryzyka utopienia dziecka, gdyż ono „oddycha” poprzez pępowinę i łożysko – tak jak przez całą ciążę. Jest to możliwe dopóki łożysko nie zacznie się odklejać od ścianek macicy. Do porodu w wodzie wystarczy zwykła woda z kranu, jednak czasem dodaje się do niej sól, aby przypominała zasolenie płynu owodniowego. Przygotowanie do porodu do wody Porody w wodzie (nazywane inaczej porodami do wody lub immersją wodną) przeprowadzane są w wielu miastach w Polsce, ale warto upewnić się, czy w szpitalu, który wybrałaś, jest możliwość wyboru takiego sposobu rodzenia. Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do porodu w wodzie, wystarczą standardowe, takie jak w przypadku porodu na zwykłej sali porodowej .   Zalety rodzenia w wodzie dla mamy i dziecka Lekkie falowanie wody daje poczucie swobody i relaksu rodzącej, zaś dziecku pozwala na łagodne przejście z łona matki do świata zewnętrznego. Dziecko przed urodzeniem jest zanurzone w płynie owodniowym, dlatego przejście „z wody do wody” powoduje, że nie odczuwa ono gwałtownej zmiany środowiska. Poród tego typu jest dla noworodka dużo mniejszym stresem niż nagły kontakt z powietrzem, głośnymi dźwiękami i rażącym światłem. Porody w wodzie są bezpieczne i przebiegają bardzo szybko. Jakie jeszcze niesie korzyści dla mamy? Kobiety, które urodziły w wodzie uważają, że ból podczas wodnego porodu jest mniejszy, gdyż woda łagodzi skurcze, odpręża, rozluźnia. Bardzo ważną zaletą jest też fakt,...

Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
Fotolia
Poród naturalny
Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego
Chcesz, aby Twój poród był krótki i bezbolesny. Ułatwią Ci to sprzęty, które łagodzą ból i koją nerwy.

Na sali porodowej spędzisz kilka–kilkanaście godzin. Dlatego uważnie wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo spokoju i intymności, a tego nie zapewni Ci sala na bloku porodowym, na której jedynym sprzętem oprócz aparatury medycznej będzie łóżko.   Zobacz też: jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu   Jak zmniejszyć ból porodowy Kilka tygodni przed terminem narodzin dziecka odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Sprawdź, jakie tam panują warunki. Przytulny pokój, gdzie będzie Ci mogła towarzyszyć najbliższa osoba, sprawi, że uspokoisz się i bardziej rozluźnisz (sprawdź, dlaczego warto, by przy porodzie był tata dziecka ). Nie będziesz się tam wstydzić swojej nagości lub krzyku. Przyjazny dla rodzącej pokoik porodowy powinien być wyposażony w sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile. WANNA NA SALI PORODOWEJ Ciepła kąpiel to doskonały sposób na złagodzenie napięcia. Wodny masaż przyniesie Ci ulgę i może przyspieszyć poród. Bardzo często przyszłe mamy napinają mięśnie i wstrzymują oddech, co w rezultacie zwiększa ból, a więc tylko pogarsza sytuację. Jeśli zaś weźmiesz kąpiel, to rozluźnisz się i nie będziesz się „bronić” przed skurczami ( więcej o skurczach porodowych ). A wtedy szyjka macicy będzie się szybciej rozwierać. Woda sprawi, że skurcze będą mniej bolesne, ale nadal efektywne. W kąpieli odprężysz się i odpoczniesz. Co robić? Wejdź do wanny, gdy skurcze będą już bolesne (czyli kiedy będziesz miała około 2–3 cm rozwarcia). Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca. Z kąpieli możesz korzystać tak długo, ile będziesz tego potrzebowała. Gdy woda wychłodzi się, dolej ciepłej. Jeśli nie ma wanny, weź prysznic. Ważne jest, by strumień wody masował dolny odcinek kręgosłupa. Możesz oprzeć się o ścianę, uklęknąć...

dianatal
Panthermedia
Poród naturalny
Sama zdecyduj jak chcesz rodzić
Pewnie, jak większość kobiet w ciąży, zastanawiasz się, w jaki sposób przyjdzie na świat Twoje dziecko. Czy będzie to poród siłami natury czy też okaże się konieczna interwencja medyczna.

O ile w tym drugim wypadku decyzja należy do lekarza, o tyle sam sposób porodu – jeśli nie ma przeciwwskazań – możesz wybrać sama. A jest wśród czego wybierać... Dzisiaj wybierać możesz nie tylko szpital, ale i salę porodową. Rodzić sama, bądź w towarzystwie bliskich osób. Zdecydować się na znieczulenie – poprosić o nie lub odmówić przyjęcia. Możesz rodzić w domu, w wodzie, przez „cesarkę na życzenie”... Każda z tych opcji ma swoje plusy, ma także minusy. Zanim więc podejmiesz decyzje, zapoznaj się z naszymi „za i przeciw”. Poród w domu Decydując się na tę formę porodu rodzisz we własnej sypialni, korzystasz ze swojej własnej łazienki, może więc czuć się „jak w domu”. Wokół Ciebie nie ma obcych ludzi – jest jedynie wykwalifikowana położna i Twoi najbliżsi. Jest po poród zupełnie naturalny, więc przebiega nie tylko drogami natury, ale także bez podawania farmaceutyków. Po porodzie położna ocenia stan zdrowia malca w oparciu o skalę Apgar, pomaga Ci przystawić dziecko do piersi, wypełnia niezbędne dokumenty i, wychodząc, umawia się na kolejną wizytę. Kto może rodzić w domu? Na tę formę porodu może się zdecydować tylko kobieta, która jest w pełni zdrowa, a jej ciąża przebiegała bez najmniejszych komplikacji. To świetny sposób także dla tych ciężarnych, które czują się niekomfortowo, gdy wokół nich jest dużo obcych osób. Kto nie może rodzić w domu? Plamienia, podwyższone ciśnienie, cukrzyca ciążowa, anemia, niewydolna szyjka macicy – to tylko niektóre z przeciwwskazań do porodu we własnym domu. Jeśli lekarz uzna, że poród w domu „nie jest dla Ciebie”, musisz go posłuchać. Jak się przygotować do porodu w domu? Musisz znaleźć położną z uprawnieniami do odbierania tego typu porodów (np. na stronie www.rodzicpoludzku.pl) i odbyć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz