A w ciążowym brzuchu...
Macica, łożysko, worek i płyn owodniowy, pępowina. Czy wiesz, dlaczego są tak ważne dla dziecka, które się w tobie rozwija? Wiesz jedynie, że bez nich nie mogłoby przetrwać? Przeczytaj, dlaczego.
Jesteś w ciąży? Poznaj świat, w którym mieszka twoje dziecko jeszcze przed narodzinami.
Macica
Natura wspaniale przystosowała ją do potrzeb maleńkiego człowieka. Z medycznego punktu widzenia jest to mały, ale mocny mięsień, umiejscowiony w podbrzuszu, między łonem a kością ogonową. Jego cechą jest to, że rośnie razem z ciążą: pod jej koniec stanie się największym mięśniem w całym ciele! Dolna część macicy staje się tak miękka, że pełni funkcję poduszki, gdy maleństwo chce się wygodnie umościć.
Worek i płyn owodniowy
Worek owodniowy zawiera płyn, w którym pływa dziecko niepoddawane sile grawitacji. Większa część tego płynu to woda zawierająca składniki odżywcze (proteiny, sól, glukozę, fruktozę, mocznik, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy), które są wchłaniane przez cieniutką skórę dziecka.
Do tego płynu dziecko również wydala i oddaje mocz. Płyn owodniowy pełni także funkcję ochronną: stanowi środowisko, w którym malec może swobodnie się poruszać, chroni go przed możliwymi infekcjami i zmianami temperatur, poza tym wygłusza dźwięki i amortyzuje gwałtowne ruchy pochodzące z zewnątrz.
Łożysko
Ma kształt płaskiego talerza i granatowo-fioletowy kolor. Zawiązuje się około 12. tygodnia ciąży – odtąd zaczyna pełnić swoje życiodajne funkcje: żywi rozwijające się dziecko, transportuje krew, zbiera i eliminuje wydalane odpady, a także filtruje toksyczne substancje, nie pozwalając im przedostać się z organizmu matki do organizmu dziecka.
Bariera ta ma jednak swoje ograniczenia, gdyż nie chroni przed przedostaniem się różnych gazów i substancji: środków przeciwbólowych, alkoholu, aspiryny, nikotyny i niektórych wirusów. Dlatego jeśli matka jest nałogową palaczką, naczynia krwionośne zwężają się i łożysko nie może pełnić swoich normalnych funkcji.
Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży
Pępowina
Łączy matkę i dziecko. Działa jak "linia życia", przenosząc krew z łożyska do dziecka i od dziecka do łożyska. Pępowina i łożysko rosną, w miarę jak dziecko się rozwija. Dzięki temu – choć na początku ciąży ma ona zaledwie kilka milimetrów – pod jej koniec może osiągnąć nawet do 70 cm długości!
Pępowina nie jest gładka; natura dała jej kształt spirali, żeby poruszające się dziecko nie zaplątało się w jej splotach. Istnieje niewielkie ryzyko, że pępowina owinie się wokół szyi dziecka, ale w dzisiejszych czasach można temu szybko i skutecznie zaradzić.