Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Zdrowie w ciąży

5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

Są rzeczy, które dla każdej przyszłej mamy powinny być oczywiste. A jednak nie są. Dlaczego? Ponieważ w naszym społeczeństwie wciąż dobrze się mają także te przekonania na temat ciąży, które już dawno powinny zostać odesłane do lamusa. Sprawdź, które z nich mogą mieć najbardziej negatywny wpływ na zdrowie twoje, a przede wszystkim twojego dziecka.

1. Lampka czerwonego wina od czasu do czasu poprawi morfologię

Otóż, nie – niczego nie poprawi, a wręcz może zaszkodzić. Każda ilość alkoholu przenika bowiem przez łożysko do krwiobiegu dziecka i już po godzinie osiąga stężenie takie, jak w krwi przyszłej mamy, mogąc stać się przyczyną jego niedorozwoju umysłowego lub fizycznego. Powtarzamy – każda! A to oznacza, że nie ma bezpiecznej ilości wypitego w ciąży alkoholu. Pamiętaj, że dziecku zaszkodzić może nawet jedno piwo, lampka wina czy drink.

Konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży:
    •    2–4-krotnie wyższe ryzyko poronienia,
    •    poród przedwczesny,   
    •    niedorozwój umysłowy lub fizyczny dziecka,
    •    w skrajnych przypadkach – płodowy zespól alkoholowy, tzw. FAS.
 

2. Nie mogę rzucić palenia, bo to zbyt wielki wstrząs dla organizmu mojego i dziecka

Nieprawda, każdy moment jest dobry, by przestać palić. A gdy jesteś w ciąży, to wręcz konieczne! Badania nie pozostawiają złudzeń – nawet bierne palenie przez przyszłą mamę niesie dla rozwijającego się w niej dziecka poważne zagrożenia. Nikotyna przenika bowiem przez łożysko i kumuluje się w tkankach płodu.

Nic dziwnego, że konsekwencje tego mogą być bardzo poważne. Dość powiedzieć, że papierosy zawierają blisko 4 tysiące szkodliwych substancji chemicznych, z których aż czterdzieści ma działanie rakotwórcze.

Konsekwencje palenia w ciąży:
    •    zwiększone ryzyko poronienia,
    •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu,
    •    wady rozwojowe płodu,
    •    urodzenie dziecka z niską wagą,
    •    znacznie wyższe ryzyko pojawienia się u dziecka alergii i astmy,
    •    opóźnienie w rozwoju intelektualnym dziecka,
    •    większe ryzyko śmierci łóżeczkowej.
 

3. Wreszcie mogę jeść za dwoje

Jeśli tak uważasz, to znaczy, że jesteś mocno demode. Od dawna już bowiem wiadomo, że przyszła mama powinna jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. W praktyce oznacza to, że powinnaś jeść tylko nieco więcej niż przed ciążą, za to zdrowiej (chyba że już wcześniej przywiązywałaś dużą wagę do tego, co znajduje się na twoim talerzu).

Co to znaczy – nieco więcej? W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie twojego organizmu na kalorie nie wzrasta, w drugim – zwiększa się zaledwie o 360 kcal (to tyle, ile mają trzy średniej wielkości banany), a w trzecim potrzebujesz dodatkowych 475 kcal, czyli jeszcze jednego drugiego dania. Tylko tyle.

Każda kaloria ponad to – o ile nie zostanie spalona przez twój organizm – zamieni się z czasem w gram, dekagram, wreszcie – kilogram. I nadwaga lub otyłość gotowa! W czasie dziewięciu miesięcy ciąży średnio powinnaś przytyć ok. 11,5–16 kg. W pierwszym trymestrze – 1–2 kg , w drugim – ok. 6 kg, a w trzecim mniej więcej 5 kg.

Na trochę więcej (ale zaledwie 1–2 kg) mogą sobie pozwolić kobiety, które przed zajściem w ciążę były bardzo szczupłe. Jedz więc częściej, ale mniejsze porcje. Najlepiej, by było to pięć posiłków dziennie. Pamiętaj przy tym, że teraz musisz dostarczyć swojemu organizmowi więcej wapnia, białka, żelaza.

Konsekwencje nadwagi lub otyłości w ciąży:
    •    zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz choroby zakrzepowo-zatorowej,
    •    wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu i konieczności wykonania cesarskiego cięcia,
    •    trudniejszy powrót do szczupłej sylwetki po porodzie.
Uwaga! Grubsze mamy wcale nie rodzą większych, zdrowszych dzieci. Wręcz przeciwnie – organizm matki, spragniony nie kalorii, ale potrzebnych mu składników odżywczych, często sięga po nie kosztem rozwijającego się płodu. 

Zobacz także:  Jak nie przytyć w ciąży za dużo?

Czy można farbować włosy w ciąży? Porady położnej [WIDEO]

Lepszy start dla twojego dziecka, alkohol w ciąży, FAS
materiały prasowe
Aktualności
Rusza kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka”
Producenci alkoholu przypominają kobietom w ciąży o zachowaniu abstynencji

// W Polsce wciąż co 8. ciężarna spożywa alkohol. Statystyki pokazują pozytywne zmiany - w porównaniu do 2005r. 20% więcej mam zachowuje całkowitą abstynencję. Problemem pozostaje jednak brak wiedzy i akceptacja społeczna takiego zachowania. Dlatego Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) rozpoczyna w sierpniu kolejną, piątą edycję kampanii społecznej „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Celem kampanii jest informowanie o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz walka ze stereotypem, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na organizm rozwijającego się dziecka. - Niestety panuje przekonanie, że małe piwo, lampka wina czy lekki drink w ciąży są dozwolone. Aż 14% Polaków uważa, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej i zdrowie dziecka – zauważa Leszek Wiwała, Prezes Zarządu ZP PPS. Tymczasem, niezależnie od rodzaju czy mocy spożywanego trunku do łożyska przenika ta sama substancja – alkohol etylowy , a organizm dziecka nie ma odpowiednich enzymów niezbędnych do jej rozłożenia. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć bardzo negatywne skutki – dodaje prezes ZP PPS - Dlatego przekaz kampanii ZP PPS, wypracowany w konsultacji ze środowiskiem medycznym, jest jednoznaczny –  w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji. Niska świadomość zagrożeń przekłada się na dość duże przyzwolenie Polaków na konsumpcję alkoholu przez kobiety w ciąży. W badaniu TNS 12% respondentów uznało, że nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu kobieta w ciąży wypije niewielką ilość alkoholu. Jednak jedynie 3% akceptuje regularne picie alkoholu przez ciężarne. Jednocześnie do spożywania napojów alkoholowych kobiety ciężarne są często zachęcane przez przyjaciół, znajomych czy rodzinę. Okazją do konsumpcji są najczęściej...

Kobieta w ciąż, hamburger, nieprawidłowa dieta,
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jedzenie "za dwoje" w ciąży = otyłość u dziecka
Jeśli w ciąży zbyt dużo jesz, masz mało ruchu i w dodatku palisz papierosy, zwiększasz u swojego dziecka ryzyko otyłości. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich i greckich uczonych. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży.

Jesz za dwoje? Twoje dziecko będzie otyłe Badanie, o którym mowa powyżej, przeprowadzono na 5000 dzieci w wieku 8 lat wybranych z krajowej bazy danych w Grecji. Brano pod uwagę wskaźnik masy ciała dziecka i zestawiano go z wynikami wywiadu przeprowadzonego z jego matką na temat przebiegu ciąży . Okazało się, że dzieci matek, które w czasie ciąży " jadły za dwoje ", miało mało ruchu i paliły papierosy lub stale były narażone na dym tytoniowy , były bardzo otyłe. Zdaniem badaczy, nawet niewielka aktywność fizyczna i redukcja ilości spożywanych pokarmów, zmniejszała ryzyko nadwagi u dziecka kilkakrotnie (nawet po uwzględnieniu genetycznych predyspozycji matki i dziecka). Warto przeczytać: Czy otyłość i nadwaga mają wpływ na płodność? Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży? Naukowcy podkreślają, że przyrost masy ciała w czasie ciąży ma nie tylko wpływ na samopoczucie ciężarnej , ale również na rozwój jej dziecka. Warto więc, by od samego początku dbała o właściwy przyrost masy ciała , zgodny z zaleceniami instytucji skupiających lekarzy opiekujących się ciężarną (w Polsce jest to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ). Zgodnie z wytycznymi PTG kobiety, które przed ciążą miały BMI29) – one powinny przytyć kolejno: 7-11 kg i nie więcej niż 7 kg. Skorzystaj z naszego Kalkulatora wagi w ciąży Jakie jest dobowe zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet w ciąży? Dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w ciąży powinno wynosić od 2200  do 2500 kcal/dobę, a w połogu 3000 kcal/dobę. Ogólna wartość energetyczne codziennej diety w odniesieniu do stanu sprzed ciąży nie musi ulec zmianie w I trymestrze, natomiast w II i III trymestrze powinna być zwiększona o około 300 kcal/dobę. Ogólna zasada dotycząca ćwiczeń dla kobiet w ciąży Ważna jest również odpowiednia dawka aktywności fizycznej...

noworodek
Fotolia
Poród naturalny
Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!
Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.

Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki , a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec! W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży . Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.   Nie pal papierosów Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny ! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku. Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów   Dobrze się odżywiaj Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj