Pierwsze na świecie dziecko z ciąży współdzielonej
Dwie kobiety przyczyniły się do zapłodnienia i donoszenia ciąży. W jej wyniku urodził się Otis – zdrowy chłopiec, który ma dwie biologiczne mamy.
Rodzicami chłopca są Donna i Jasmine Francis-Smith, Brytyjki, które skorzystały ze zmodyfikowanej procedury in vitro – do zapłodnienia nie doszło w probówce, ale w ciele jednej z kobiet.
Ciążą współdzielona – jak to się robi
Ta wyjątkowa metoda została wykorzystana ze względu na to, że obie panie, które są parą, chciały współdzielić doświadczenie ciąży. W jej wyniku na świat miało przyjść dziecko, które będą wspólnie wychowywać. Lekarze najpierw w ciele Donny przeprowadzili procedurę zapłodnienia jajeczka i pozwolili mu tam rozwijać się przez 18 godzin. Po tym czasie embrion został przeniesiony do macicy Jasmine i tak oto zaszła ona w ciążę.
Obie kobiety twierdzą, że to doświadczenie bardzo je do siebie emocjonalnie zbliżyło i pozwoliło im obu wytworzyć szczególną więź z synem.
for. YT/Sky Australia
Stanowisko naukowców
Tę wyjątkową metodę in vitro o nazwie AneVivo opracowała szwajcarska firma Anecova. Jej rzecznik prasowy oświadczył, że główną jej korzyścią jest fakt, że zapłodnienie odbywa się w ciele kobiety, a nie w sztucznym środowisku laboratorium oraz to, że obie kobiety mogą być zaangażowane w rozwój embrionu.
Zobacz także
Naukowcy mają nadzieję, że może w przyszłości procedurę da się udoskonalić tak, aby na etapie niechcianej wczesnej ciąży można było przenieść embrion czy płód do łona kobiety, która marzy o dziecku, ale sama nie może zajść w ciążę.
Dwie biologiczne matki
W Wielkiej Brytanii małżeństwa jednopłciowe zalegalizowano w 2014 roku. Od tego momentu para mężczyzn lub para kobiet może legalnie wziąć ślub i adoptować dziecko, a w przypadku dwóch kobiet, jedna z nich może poddać się procedurze sztucznego zapłodnienia i urodzić dziecko. Zgodnie z prawem obie kobiety zostaną uznane za matki biologiczne, choć de facto, tylko jedna z nich będzie nosić embrion, a następnie płód w swoim łonie i to ona urodzi dziecko.
Dzięki nowej procedurze medycznej obie panie – Donna i Jasmin – naprawdę nosiły w sobie zarodek wspólnego dziecka.
Źródło: bbc.com, Sky Australia
Zobacz także:
- Dwie matki biologiczne? Nie w Polsce!
- Adopcja komórek jajowych – kto z tego korzysta?