Czy długość snu ma wpływ na szanse zajścia w ciążę? Sprawdź!
Chcecie mieć dziecko, ale kolejny test ciążowy wyszedł negatywny? Sprawdź, czy twój partner się wysypia!
Staracie się o dziecko, ale na razie bez powodzenia? Może potrzeba jeszcze czasu, być może są powody natury zdrowotnej, a może po prostu twój partner... nie wysypia się? Właśnie okazało się, że sen mężczyzny ma znaczenie, jeśli chodzi o szansę na zapłodnienie. Naukowcy odkryli, że jeśli mężczyzna sypia zbyt krótko (lub zbyt długo!) szanse, że jego partnerka zajdzie w ciążę zmniejszają się o 42 proc. Jak to możliwe i ile godzin powinien spać twój partner, jeśli chcecie mieć dziecko?
Długość snu mężczyzny a szansa na dziecko
Naukowcy wzięli pod lupę sen i styl życia 790 par, które starają się o dziecko. Zbierali od nich informacje przez rok i na tej podstawie odkryli, że mężczyźni, którzy sypiali dłużej niż 9 godzin dziennie lub mniej niż 6 godzin na dobę, mieli o 42 proc. mniejszą szansę na ujrzenie 2 kresek na teście ciążowym partnerki.
Autorka badania zauważa jednak, że przyczyną niepowodzeń może być utajony problem zdrowotny, który wpływa negatywnie na sen i płodność mężczyzn. Jednak u par biorących udział w badaniu różne inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zajście w ciążę – np. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stres, aktywność fizyczna, posiadanie dzieci, częstotliwość współżycia itd. - nadal wskazywały na długość snu mężczyzny jako na czynnik wpływający na wynik starań o dziecko.
Ile powinien spać mężczyzna, jeśli chce mieć dziecko?
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Bostonie, którzy przedstawili wyniki swojego badania na konferencji dotyczącej płodności, mężczyźni, którzy sypiają po 8 godzin na dobę mają największe szanse na zapłodnienie partnerki. Prof. Lauren Wise, autorka badania uważa, że męska płodność może być więc kolejną pozytywną stroną wysypiania się.
Jak sen wpływa na płodność mężczyzny?
Doniesienia amerykańskich naukowców przestają być zadziwiające, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że podczas snu wzrasta produkcja testosteronu u mężczyzn. W badaniu nie mierzono jednak poziomu testosteronu, nie można więc z pełną odpowiedzialnością potwierdzić, że tu leży przyczyna takich wyników badania. Kolejna hipoteza zakłada, że zaburzony rytm dobowy obniża jakość nasienia (to wniosek z innego badania naukowego).
Wygląda jednak na to, że jeśli staracie się o dziecko, powinniście się wysypiać. Zadbajcie zwłaszcza o sen mężczyzny. Korzyści z wysypiania się wykraczają poza zwiększone szanse na dziecko, warto spróbować!
Zobacz też:
- Niepłodność to problem obojga partnerów
- Selen - jego rola w płodności mężczyzny
- Magnez w diecie przyszłego taty