Reklama

Mam 26 lat i nadal nie zostałam mamą. Odwlekam tę decyzję, bo najpierw chcę skończyć studia, mieć dobrą pracę i poczuć, że dojrzałam do bycia mamą. Jednak już teraz staram się przygotować do tej zmiany w życiu, dużo czytam o więzi, jaka rozwija się między mamą i dzieckiem. Często opiekuję się dziećmi mojej siostry. Co brać pod uwagę, podejmując decyzję o ciąży? Kiedy jest najlepszy czas na rodzenie dzieci? Marta z Łodzi

Reklama

Nic dziwnego, że stara się Pani dobrze przygotować do nowej roli. Narodziny dziecka zmieniają życie pary, stawiają przed rodzicami nieznane dotąd ważne zadania. Choć decyzja o powiększeniu rodziny to indywidualna sprawa, warto wziąć pod uwagę dwa rodzaje kryteriów:

  • biologiczne
  • psychologiczne.

Czas na dziecko – kryterium biologiczne

W pierwszym przypadku najistotniejszy wydaje się wiek rodziców, zwłaszcza mamy. Z upływem lat szanse na zajście w ciążę maleją – trzeba więcej czasu na poczęcie dziecka. Następstwa decyzji o powiększeniu rodziny nie pojawią się więc tak szybko, jak się to planuje. Partnerzy powinni być na to przygotowani i właściwie interpretować sytuację, gdy pierwsza próba poczęcia dziecka nie zakończy się sukcesem.

Kiedy starać się o dziecko – kryterium psychologiczne

Jeśli myślimy o psychologicznych przesłankach tej decyzji, ważna wydaje się jakość związku przyszłych rodziców. Dobrany związek to:

  • duży poziom intymności
  • wzajemne zrozumienie,
  • wspieranie się
  • możliwość realizacji własnych dążeń przez oboje partnerów – może być nim pragnienie dziecka.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Oblicz potencjał płodności Czytaj więcej

Najlepiej, gdy taką decyzję, że czas na dziecko, partnerzy podejmują wspólnie. Wtedy, w kolejnych etapach rodzicielstwa, będą dzielić się obowiązkami, wzajemnie wspierać i prezentować postawy korzystne dla malucha. Lepiej i bardziej racjonalnie ocenią zadania związane z wychowaniem dziecka i dobrze wpiszą je w swoje dotychczasowe role i obowiązki. Przy takim nastawieniu zmiana trybu życia rodziców zostanie wprowadzona tam, gdzie to niezbędne dla dziecka.

Wiele wskazuje na to, że „dobry czas” na zostanie rodzicem to osiągnięcie gotowości do podjęcia nowych zadań. Przez oboje partnerów.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 8 sygnałów, że jesteś gotowa do ciąży

Konsultacja merytoryczna

prof. dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Specjalistka psychologii klinicznej i psychologii prokreacji, kierowniczka Zakładu Psychologii Klinicznej i Psychopatologii Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego
Reklama
Reklama
Reklama