Dieta przyszłej mamy wpływa na płeć dziecka?
To, jak odżywia się kobieta przed zajściem w ciążę może mieć wpływ na płeć dziecka. Niektórzy naukowcy twierdzą, że spożywaniem określonych produktów możesz w znacznej mierze wpłynąć na to, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę.
Wielu z nas obśmiewało babcine porady dotyczące tego, co jeść żeby urodzić chłopca a co, żeby spłodzić upragnioną córeczkę. A wiele mam jest przekonanych, że urodziło córeczkę, bo spożywały łagodne i słodkie potrawy, oraz jadły dużo nabiału. A te preferujące ostre i kwaśne dania wydawały na świat chłopca. Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat pokazują, że to, co je przyszła mama, nie jest bez znaczenia dla płci potomka.
Naukowcy badają wpływ diety na płeć dziecka
Wpływ diety na płeć dziecka stał się również przedmiotem wielu badań. Prof. Joseph Stolkowski i dr Jacques Lorrain w latach 80. przeprowadzili badanie dotyczące zależności – dieta a płeć dziecka. W wynikach badań udowadniali tezę, że sposób odżywiania ma znaczny wpływ na płeć dziecka. Jednak musi to być dieta stosowana co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Wówczas to, co spożywa przyszła mama, może mieć wpływ na zmianę biochemicznej struktury komórek jajowych, które potem łatwiej będą przepuszczały plemniki z określonymi chromosomami X lub Y.
Według badań Stolkowskiego i Lorraina można wyróżnić produkty spożywcze, których spożywanie zwiększa prawdopodobieństwo spłodzenia dziecka określonej płci. I tak…
Dieta na chłopca
Dieta na chłopca to przede wszystkim sód i potas. Przyszła matka, która planowanie płci dziecka obrała w kierunku chłopca, powinna jeść słone potrawy. A także warzywa, takie jak pomidory ( i ich przetwory; sok pomidorowy), ziemniaki, oraz pietruszkę. Zalecane są także owoce cytrusowe, które zawierają bardzo dużo witaminy C. Wśród produktów wspomagających spłodzenie chłopca znajduje się również czerwone mięso i chleb. Inne produkty żywnościowe zawierające sód i potas to banany, pestki słonecznika, suszone figi i morele, awokado, figi, jabłka i rodzynki.
Jeśli planujemy chłopca, stosujemy produkty zawierające sód i potas, a unikamy tych, zalecanych w diecie na dziewczynkę, czyli ubogiej w magnez i wapń.
Co jeść, by mieć dziewczynkę
Jeśli marzy Ci się dziewczynka powinnaś spożywać dużo wapnia i magnezu przy ograniczeniu sodu, potasu i soli. Zalecane produkty to wszelkiego rodzaju nabiał: mleko, jogurty, twarożek, kakao oraz orzechy, ryby, brokuły, groch, ciecierzyca, szpinak, kasza gryczana, marchew.
Wysoki poziom cukru a urodzenie syna
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i Oxford byli przekonani co do swojej tezy, że dieta matki wpływa na płeć dziecka. W „Journal of Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” udowadniali oni, że występuje ścisły związek między spożywaniem żywności wysokoenergetycznej w okresie zapłodnienia a urodzeniem syna. Zdaniem tych badaczy odkrycie to może pomóc w wyjaśnieniu spadku urodzeń chłopców w krajach rozwiniętych, ponieważ kobiety w tych krajach wybierają zazwyczaj dietę niskokaloryczną.
Tę tezę potwierdzają też badania naukowców z RPA z Uniwersytetu Pretorii w Republice Południowej Afryki o czym informował „New Scientist”. Wyniki ich badań potwierdzały tezę, że kobiety z wysokim poziomem cukru we krwi rodzą więcej męskiego potomstwa.
Aby sprawdzić wpływ diety na płeć potomstwa naukowcy z RPA prowadzili doświadczenia na myszach. Przez trzy dni, w czasie których samice miały kontakt z samcami, 20 z nich otrzymywało, wraz z wodą, hormon, który hamuje transport glukozy do krwiobiegu. Efektem jego działania był spadek stężenia glukozy we krwi. Przez resztę doświadczenia samicom podawano już czystą wodę. Okazało się, że myszy z grupy kontrolnej rodziły więcej samców - 53 proc., niż myszy, u których przed poczęciem doszło do spadku stężenia cukru - tylko 41 proc. Zdaniem autorów badań, odkrycie to pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi obserwacjami, że samice z wysokim poziomem cukru we krwi z powodu cukrzycy rodzą więcej męskiego potomstwa niż przeciętnie.
Zobacz także
Czytaj także: Sposoby na płeć dziecka
[CMS_PAGE_BREAK]
Kobiety zestresowane rodzą dziewczynki
Na razie nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób spadek w poziomie cukru we krwi zwiększa szanse na urodzenie dziewczynki.
- Wydaje się, że stężenie glukozy może być wskaźnikiem stanu organizmu matki - pisała Ruth Mace z Collegium Uniwersyteckiego w Londynie. - Gdy przez dłuższy czas utrzymuje się ono na stałym poziomie, to można mówić o jej lepszym odżywieniu.
Wcześniejsza praca Mace i jej współpracowników wskazywała np., że silniejsze kobiety, o większej masie mięśniowej mają lepsze szanse na urodzenie syna w okresie niedoborów pożywienia. Według jednej z teorii, fakt, że matki wydają na świat więcej żeńskiego potomstwa w okresie stresu, głodu, czy gorszego stanu organizmu, może być korzystny z ewolucyjnego punktu widzenia. Słabszy syn ma bowiem niewielkie szanse na spłodzenie potomstwa.
Zdaniem autorów badań, odkrycie to pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi obserwacjami, że kobiety z wysokim poziomem cukru we krwi z powodu cukrzycy rodzą więcej męskiego potomstwa niż przeciętnie.
Jak wiadomo, stężenie glukozy we krwi i zmiany, jakim podlega, zależą od rodzaju pokarmów, które spożywamy. Do produktów, po których poziom cukru rośnie stopniowo, ale utrzymuje się przez dłuższy czas zalicza się np. czerwone mięso. Natomiast pokarmy bogate w węglowodany łatwo przyswajalne, np. słodycze, słodkie owoce, czy produkty z wysoko przetworzonej maki powodują gwałtowny, ale krótkotrwały skok w poziomie glukozy, po czym obserwuje się szybki jego spadek.
Zdaniem prowadzącej badania Elissy Cameron, najnowsze odkrycie dostarcza naukowych dowodów na potwierdzenie ludowych przekonań odnośnie wpływu diety na płeć dziecka. Zgodnie z nimi, jeśli kobieta chce mieć syna powinna właśnie jeść dużo czerwonego mięsa, a gdy chce urodzić dziewczynkę - m.in. więcej owoców, warzyw i słodyczy.
Dieta i płeć a zdrowy rozsądek przyszłej mamy
Według doniesień naukowców im większa koncentracja na poszczególnych produktach, tym większe szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki. Jednak należy pamiętać, że aby uzyskać skuteczność dochodzącą do 80%, można bardzo niekorzystnie wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy. Bo jeśli kobieta cierpi na nadciśnienie i chce począć chłopca lub kobieta z chorobami nerek marzy o dziewczynce może określoną dietą zaszkodzić swojemu zdrowiu. Trzeba zawsze brać pod uwagę stan zdrowia przyszłej mamy i skonsultować stosowanie takiej, a nie innej diety z lekarzem. Czasem także zbyt gorliwa dieta na płeć dziecka może skończyć się problemami z poczęciem i niedoborami, które źle wpływają na zdrowie kobiety starającej się o dziecko, dlatego maksymalny czas trwania diety na chłopca czy dziewczynkę to 6 miesięcy przed poczęciem. Potem w trakcie ciąży dieta nie ma już znaczenia dla płci.
Czytaj także: Planuję zajść w ciążę, co z dietą niskotłuszczową?