płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
Panthermedia
Starania o dziecko

Od czego zależy płeć dziecka? I czy można ją zaplanować?

Wielu rodziców zastanawia się, od czego zależy płeć dziecka, bo chcieliby z góry zaplanować, czy urodzi im się chłopiec czy dziewczynka. Wiadomo, że płeć warunkowana jest genami, a konkretniej chromosomami płci z 23. pary chromosomów. Czy można mieć wpływ na płeć dziecka i to, czy do jajeczka trafi chromosom X lub Y?

O planowaniu płci dziecka marzy wielu rodziców. Jedni chcieliby mieć tylko jednego potomka wybranej płci, inni mają już dzieci i chcieliby dla nich rodzeństwa męskiego lub żeńskiego. Niestety w przypadku naturalnego poczęcia wszyscy musimy zdać się na biologiczną ruletkę, która jest jak rzut monetą. Sprawdź, od czego zależy płeć dziecka i czy można jakoś zwiększyć szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki.

Spis treści:

Jak spłodzić syna? 6 metod planowania płci dziecka

Czy można mieć wpływ na płeć dziecka?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale tylko wtedy, jeśli para podda się procedurze in vitro, a potem z pomocą lekarzy z uzyskanych zarodków wybierze do wszczepienia do macicy ten o wymarzonej płci.

W przypadku naturalnej prokreacji o wpływ na płeć dziecka jest o wiele trudniej, co nie oznacza, że nie ma na ten temat różnych przesądów i przekonań.

Każda naturalna „metoda” planowania płci dziecka ma swoich zwolenników, którzy zarzekają się, że w ich przypadku zadziałała. Jednak na każda taką parę znaleźć można inną, która powie „to nie działa!”. To oznacza, że prawdopodobieństwo, że będzie skuteczna, jest identyczne jak w przypadku rzutu monetą: będzie orzeł albo reszka, a szanse na każdą z tych możliwości wynoszą pół na pół. Dokładnie tak samo jest z planowaniem płci dziecka – pod względem płci biologicznej będzie chłopiec albo dziewczynka i szanse, że akurat będzie to dziewczynka (albo chłopiec) wynoszą 50 proc.

Na szczęście większość ze sposobów wpływania na płeć dziecka jest zupełnie niegroźna, a niektóre są też wręcz zdrowe. Można więc je wypróbować, aby potem tryumfalnie oznajmić: „to działa!” ...albo: „to nie działa!”

Od czego zależy płeć dziecka?

Nie ma żadnych wątpliwości, że płeć dziecka zależy od genów mężczyzny, a dokładniej od jego plemników i chromosomów w nich zawartych. Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y. Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych, zawierający tylko chromosom X. Płeć dziecka zależy od plemnika, którym zostanie zapłodnione jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X – urodzi się dziewczynka, jeśli z chromosomem Y – chłopiec.

Płeć dziecka a owulacja

Teoretycznie można wpłynąć na płeć dziecka, wybierając odpowiedni czas na współżycie. Co za tym przemawia? Żywotność plemników. Naukowo udowodniono, że plemniki zawierające chromosom X, pływają wolniej, ale mają dłuższą żywotność niż plemniki przenoszące chromosom Y. Te pływają szybciej, ale też szybciej giną w drogach rodnych.

W teorii zatem, jeśli do współżycia dojdzie przed owulacją, zanim komórka jajowa trafi do jajowodu, to część plemników z chromosomem Y zdąży już wyginąć. To zwiększy szanse plemników z chromosomem X na zapłodnienie jajeczka i poczęcie dziewczynki. I odwrotnie: jeśli komórka jajowa jest już w jajowodzie, prawdopodobnie szybciej trafią do niej plemniki z chromosomem Y i jest większa szansa na poczęcie chłopca.

Problem jednak polega na tym, że nigdy nie wiadomo do końca, czy jajeczko już się uwolniło z jajnika i czeka na plemniki, czy do tego jeszcze nie doszło. Dlatego, choć w teorii szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki można zwiększyć, wybierając odpowiedni czas na współżycie, to w praktyce nie zawsze metoda ta się sprawdza.

Płeć dziecka a dieta

Jedno z ludowych przekonań, żeby nie powiedzieć mitów, zakłada, że na płeć dziecka można wpływać dietą. Najczęściej mówi się o dwóch sposobach, z których jeden ma nawet naukowe, choć wątpliwe, podstawy.

Pierwszy sposób na poczęcie chłopca zakłada konieczność zwiększenia przed poczęciem ilości w diecie owoców i warzyw, pokarmów bogatych w potas (banany, łosoś, awokado), orzechów, cytrusów i unikanie nabiału. To podobno zapobiega „zakwaszeniu” organizmu, co ma zwiększać szanse na poczęcie chłopca. Z kolei „zwiększenie zakwaszenia” organizmu ma zwiększać szanse na córeczkę.

Drugi sposób, bazujący na pewnych badaniach z 2008 roku, to zwiększenie kaloryczności diety poprzez jadanie na śniadanie płatków śniadaniowych lub innych produktów bogatych w węglowodany. W badaniu tym dopatrzono się związku między kalorycznością diety przyszłej mamy a płcią dziecka. Zwiększenie kaloryczności diety i poziomu cukru we krwi miało sprzyjać poczęciu chłopca. Badania te zostały jednak później zakwestionowane.

Ani jeden, ani drugi sposób, nie daje gwarancji sukcesu, a naukowcy nawet nie potwierdzają, że choćby szanse na sukces zwiększają. Pierwszy, choć może być nieskuteczny, jest zupełnie bezpieczny, a wręcz zdrowy. Drugi natomiast, jeśli starania o dziecko potrwają długo, może skończyć się nadwagą przyszłej mamy.

Płeć dziecka a grupa krwi rodziców

Grupy krwi matki i ojca w żaden sposób nie wpływają na płeć dziecka. Skąd w ogóle ten pomysł? Część kobiet gdzieś usłyszało, że jeśli w pierwszej ciąży dojdzie do konfliktu serologicznego, to drugie dziecko będzie tej samej płci co pierwsze.

Konflikt serologiczny na szczęście nie oznacza, że w rodzinie pojawią się wyłącznie dziewczynki lub wyłącznie chłopcy. W kolejnej ciąży szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki wynoszą dokładnie tyle samo, co w ciąży pierwszej – 50 procent, czyli tyle samo, ile wynoszą w przypadku rzutu monetą.

Płeć dziecka a wiek rodziców

Koncepcja, że wiek rodziców, a dokładniej różnica wieku między partnerami, ma wpływ na płeć dziecka pochodzi z lat 50. ubiegłego stulecia. Wtedy to John Manning, naukowiec z Liverpoolu, sprawdził, ile rodziło się chłopców i dziewczynek w czasie i po obu wojnach światowych. Okazało się, że w czasie wojny i tuż po niej, gdy kobiety wiązały się ze sporo starszymi od siebie mężczyznami, rodziły więcej chłopców. Z kolei, w czasach pokoju, gdy wybierały partnerów w swoim wieku lub nieco młodszych, rodziły więcej dziewczynek. Jednak nawet sam Manning stwierdził, że tych wniosków nie można rozciągać na pojedyncze pary.

Płeć dziecka a status materialny rodziny

Australijscy naukowcy odkryli, że na płeć dziecka większy wpływ niż masa ciała kobiety, wiek rodziców i ich wykształcenie ma zamożność partnerów. Z obserwacji wynika, że w bogatszych rodzinach rodzi się więcej chłopców, a w rodzinach biednych – więcej dziewczynek. Jedna z autorek badań wysnuła teorię, że natura promuje chłopców w zamożnych rodzinach, gdyż urodzenie chłopca to większe wyzwanie dla organizmu kobiety, w dodatku wychowywanie dziecka płci męskiej w dostatku zwiększa jego szanse na przeżycie. Jeśli jednak postawimy pytanie, czy bogactwo gwarantuje urodzenie chłopca, a bieda – dziewczynki, odpowiedź musi brzmieć: NIE.

Płeć dziecka a fazy księżyca i kalendarz chiński

Zacznijmy od sprawy najważniejszej w tej kwestii: ten temat wkracza w sferę astrologii, a opuszcza strefę nauki. Jeżeli więc ktoś kieruje się dowodami pozyskanymi w drodze badań naukowych, śmiało może opuścić tę część.

Czeski ginekolog (i zapewne zwolennik astrologii), Eugen Jonas powiązał tzw. cykl księżycowy z płcią dziecka. Księżyc każdego dnia przebywa w jednym z 12 znaków Zodiaku. Z kolei każdy znak związany jest albo z płcią męską albo z żeńską. Według Jonasa współżycie w dniu, gdy księżyc przebywa w jednym z męskich znaków, zwiększa szanse na poczęcie chłopca i odwrotnie.

Męskie znaki zodiaku to: Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec i Wodnik.
Żeńskie znaki zodiaku to: Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec i Ryby.

Zwolennicy tej teorii muszą sprawdzać, w jakim znaku aktualnie znajduje się księżyc i decydować: płodzić teraz czy nie, w zależności od tego, jakiej płci dziecko chcą mieć. Szacowana przez nas skuteczność tej metody: 50 procent.

Płeć dziecka a kalendarz chiński

Chińczycy, a przynajmniej ich część wierzy, że można planować płeć dziecka biorąc pod uwagę wiek matki i miesiąc zapłodnienia. Prawdopodobnie to najstarszy znany nam sposób na planowanie płci dziecka.

Wiek kobiety oblicza się w nim według miesięcy księżycowych, czyli z założeniem, że każdy z nich ma 28 dni. Samemu trudno to obliczyć dlatego najlepiej skorzystać chińskiego kalendarza płci. Obliczy on płeć dziecka na podstawie daty urodzenia przyszłej mamy i miesiąca, w jakim doszło do współżycia, które doprowadziło do zapłodnienia.

Jak kształtuje się płeć dziecka w życiu płodowym

Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia, przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży  powstają gruczoły płciowe. U chłopców wydzielają się hormony męskie, które pobudzają rozwój penisa. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się formowanie moszny (jąderka z jamy brzusznej zaczynają do niej zstępować dopiero ok. 7. miesiąca). W tym czasie u dziewczynek rozpoczyna się formowanie łechtaczki. W 9–10. tygodniu u chłopców kształtują się jądra i prącie, a u dziewczynki macica i pochwa. W 12. tygodniu wewnętrzne i zewnętrzne narządy płciowe są uformowane. W 14. tygodniu u chłopców pojawia się gruczoł prostaty, a u dziewczynek jajniki zstępują do miednicy.

Kiedy płeć dziecka jest widoczna w badaniu USG

Doświadczeni lekarze podczas badania USG mogą orzec już w 14. tygodniu ciąży, czy płód to chłopiec, czy dziewczynka. Często jednak obraz nie jest dostatecznie widoczny, więc łatwo o pomyłkę. Podczas drugiego badania USG (miedzy 18. a 22. tygodniem) szanse na określenie płci są dużo większe, jednak co do wyniku nadal nie ma stuprocentowej pewności (pępowinę można pomylić z penisem płodu).
Przy trzecim badaniu możliwość rozpoznania płci dziecka wynosi ok. 95 proc. Nie bez znaczenia jest doświadczenie lekarza i stan aparatury USG. Można zrobić USG tradycyjne, wybrać się na nowoczesne badanie 3D (obraz przestrzenny) lub USG 4D (pokazuje trójwymiarowy obraz w ruchu).

Jeśli chodzi o rozpoznanie płci dziecka, tradycyjne aparaty są równie skuteczne, jak te nowoczesne (liczy się wiedza specjalisty). Całkowitą pewność co do płci dziecka daje zbadanie próbki płynu owodniowego pobranego z macicy (amniopunkcja). Badanie to wykonuje się jednak tylko ze wskazań lekarskich w ściśle określonych sytuacjach (np. w celu wykluczenia wad genetycznych płodu lub kiedy istnieje konflikt serologiczny między mamą a dzieckiem).

Zobacz też:

płeć płodu ma znaczenie dla przebiegu ciąży
interstid, MicroOne/Adobe Stock
Aktualności
Spodziewasz się dziecka? Lepiej poznaj jego płeć – to pomoże wam uniknąć kłopotów
Nie chcesz poznać płci dziecka aż do porodu? Przemyśl tę decyzję. Okazuje się bowiem, że płeć dziecka może zwiększać ryzyko komplikacji okołoporodowych! Sprawdź, czy to chłopiec czy dziewczynka może zapowiadać kłopoty na sali porodowej.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge twierdzą, że jak najszybsze poznanie płci dziecka może dać mu szanse na jak najlepszy rozwój, gdyż zwłaszcza u matek narażonych na stres lub otyłych płeć dziecka może wpływać na działanie łożyska. Zatem jaka płeć dziecka wiąże się z podwyższonym ryzykiem? Naukowcy mówią: płeć dziecka ma znaczenie! „Blisko jedna na dziesięć kobiet doświadcza komplikacji okołoporodowych, takich jak hipotrofia płodu czy stan przedrzucawkowy . Wiadomo już, że częściej występują one u kobiet spodziewających się chłopca . Dlatego przygotowanie indywidualnych planów prowadzenia ciąży i zachęcanie przyszłych mam do zmian nawyków w zależności od płci dziecka może przynieść ich dzieciom długotrwałe korzyści zdrowotne” – napisali autorzy pracy opublikowanej w „Biology of Reproduction”. Chodzi o to, że płody płci męskiej szybciej rosną i mogą potrzebować więcej tlenu i składników odżywczych niż jest w stanie dostarczyć im łożysko. Wówczas gorzej niż dziewczynki znoszą stres i inne niekorzystne warunki w okresie ciąży. Łożysko inaczej działa u otyłych kobiet Inny zespół naukowców odkrył, że otyłość u ciężarnej jest czynnikiem, który zmienia strukturę łożyska, wpływając na rozwój płodu w zależności od jego płci. „Łożysko ma niezwykłe możliwości modyfikacji na wielu poziomach: od tego, z jakich komórek się składa, po zmiany genetyczne i białkowe, a także te obejmujące mitochondria. Zmiany te mogą być skutkiem działania wielu różnych czynników, takich jak sposób odżywiania matki, rywalizacja w przypadku ciąży mnogiej, a także samej płci potomstwa” – zauważają badacze, którzy opublikowali swoje obserwacje w „Acta Physiologica”. Wyniki obu badań sugerują, że branie pod uwagę płci dziecka podczas monitorowania ciąży u otyłych kobiet...

COVID: płeć dziecka wpływa na odporność matki
Adobe Stock
Aktualności
Płeć dziecka może wpływać na przebieg COVID-19 u ciężarnych
Ciężarne są bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem niż kobiety niebędące w ciąży – to wiadomo już od jakiegoś czasu. Jednak najnowsze badania pokazały, że nie bez znaczenia jest też to, czy na świat ma przyjść dziewczynka, czy chłopiec.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, a więc renomowanej uczelni, przeprowadzili badania, w których obserwowali, jak układ odpornościowy ciężarnej radzi sobie z koronawirusem w zależności od płci płodu. Okazało się, że mniej przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 wytwarzają organizmy ciężarnych, gdy te spodziewają się chłopca . To znaczy, że jeśli kobieta ma urodzić syna, jest jeszcze bardziej narażona na ciężki przebieg COVID-19 niż ciężarna spodziewająca się dziewczynki. Jak płeć płodu działa na ciężarną Badanie polegało na tym, że naukowcy pobrali próbki krwi od 68 ciężarnych, a po porodzie z pępowiny ich dzieci oraz z łożyska. Ponieważ badanie rozpoczęło się w kwietniu 2020 roku, a więc wtedy, gdy nie były jeszcze dostępne szczepionki, badane ciężarne nie były zaszczepione . Spośród nich 38 zachorowało na COVID w III trymestrze ciąży. Żadne z dzieci urodzone przez biorące udział w badaniu ciężarne nie zakaziło się koronawirusem. Analiza próbek krwi pozwoliła stwierdzić, że krew pobrana z łożyska kobiet, które urodziły chłopców, w porównaniu z krwią z łożysk matek dziewczynek, zawierała więcej cytokin, czyli prozapalnych białek, które aktywowane są we wczesnej fazie zakażenia koronawirusem. To wyraźny dowód na to, że płody płci męskiej wywołują silniejszą reakcję immunologiczną. Ale to nie wszystko. Płody męskie osłabiają także odpowiedź immunologiczną organizmu matki, która wytwarza mniej przeciwciał przeciwko koronawirusowi . I mniej tych przeciwciał przekazywanych jest dziecku. Co na to naukowcy? Dla nich zaskoczeniem było to, że płeć płodu może zmieniać sposób, w jaki organizm przyszłej matki reaguje na zakażenie koronawirusem. Dotąd bowiem sądzono, że reakcja ta może być zmieniona poprzez sam fakt ciąży, ale nie było dowodów na to, że znaczenie może mieć także płeć dziecka . Od dawna wiadomo było, że zakażenie...

jak rozpoznać płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Jak rozpoznać płeć dziecka? Z tych domowych sposobów korzystały nasze babcie!
Jeśli nie możesz się doczekać, by poznać płeć dziecka, a na USG nic jeszcze nie widać, skorzystaj z kilku sprawdzonych porad. Oczywiście wynik potraktuj z przymrużeniem oka!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj