W jaki sposób przygotować się do ciąży?

Zdaniem lekarzy przygotowania do ciąży warto zacząć już rok wcześniej. Bo przecież zdrowy organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję:

Reklama

Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej
Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku. Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się cykle bezowulacyjne albo nieregularne. Dlatego co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji i daj organizmowi szansę na powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Postaw na zdrową dietę
Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany czy zielone warzywa, Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie.

Zadbaj o kondycję fizyczną
Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wytrzymałość oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także te, które poprawiają elastyczność mięśni. To może być joga, basen, pilates, aerobik czy jazda na rowerze. Zależy od tego, co sprawia ci przyjemność.

Unikaj alkoholu i papierosów
Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej. Pamiętaj, że pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów obniża także szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjny wpływ ma na twoje zdrowie.

Zobacz także

Uzupełnij witaminy i minerały
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uważają, że odpowiednia ilości witamin i mikroelementów stosowanych przed ciążą, ma pozytywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie matki. Dlatego warto uzupełnić dietę w suplementy zawierające kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, witaminę D czy jod.

Pregna

Dlaczego warto stosować suplementy?

Niestety nie da się dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin jedynie za pomocą pożywienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto uzupełniać dietę przy pomocy odpowiednich suplementów.

Z myślą o kobietach planujących ciążę opracowano suplement diety Pregna START, który zawiera kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, w tym kwas foliowy, witaminę D i jod rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Pregna Start zawiera dwa źródła kwasu foliowego, w tym L-metylofolian wapnia – aktywną, łatwo i szybko przyswajalną formę folianów. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Ponadto kwas foliowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego przyszłej mamy. Witamina D pomaga w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu przez organizm kobiety. Jod wpiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Cynk, zawarty w preparacie Pregna START, pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, a witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Dodatkową zaletą produktu Pregna START jest mała, łatwa do połknięcia tabletka oraz wygoda stosowania tylko 1 raz na dobę.

Reklama

Więcej: Pregna

Reklama
Reklama
Reklama