Reklama

Słyszałaś, że jeśli mężczyzna je dużo produktów bogatych w witaminę C, ma lepszą spermę, a tym samym większe szanse na poczęcie dziecka? To wszystko prawda.

Reklama

Dieta ma wpływ na jakość nasienia

Zdrowa dieta korzystnie wpływa na jakość męskiego nasienia. Szczególną rolę odgrywa witamina C. Poprawia ona przyswajanie niektórych składników mineralnych, np. cynku, potasu, miedzi, które wpływają na ruchliwość i żywotność plemników.

Warto więc wzbogacić dietę w:

  • surowe warzywa (papryka, kapusta, brokuły, brukselka)
  • i owoce (czarne porzeczki, truskawki, aronię, cytrusy).

By zwiększyć szanse na zapłodnienie, mężczyzna powinien też unikać alkoholu oraz palenia papierosów, które utrudniają przyswajanie witaminy C.

Sprawdź, jak się kochać, żeby szybciej zajść w ciążę

Ile żyją plemniki?

W cieple plemniki mogą przetrwać (poza organizmem) ok. 18 godzin. Żywotność plemników może wzrosnąć trzykrotnie, jeśli temperaturę obniży się do 20 stopni C. Wewnątrz ciała, w środowisku zasadowym (czyli np. w szyjce macicy, jamie macicy, jajowodach) plemniki mogą przeżyć najdłużej – do 48 godzin. Ale już pochwie, gdzie środowisko jest kwaśne, plemniki mogą przetrwać maksymalnie 2 godziny.

Ile plemników produkuje mężczyzna?

Dorosły mężczyzna może wyprodukować ponad 150 milionów plemników dziennie. Zgodnie z normami WHO nasienie uznaje się za zdolne do zapłodnienia, jeżeli zawiera 20–250 milionów plemników w 1 mililitrze.

Czy abstynencja seksualna poprawia jakość plemników?

Umiarkowana wstrzemięźliwość dobrze wpływa na plemniki, ale już po 14 dniach abstynencji seksualnej jakość plemników pogarsza się. Jeśli zaś mężczyzna współżyje zbyt często (częściej niż co 3 dni), to jakość nasienia też się pogarsza - niedojrzałe jeszcze plemniki są bowiem za wcześnie uwalniane z najądrzy.

Konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolog

Zobacz: badanie jakości nasienia - video

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama