Zapłodnienie

Brak wytrysku a zapłodnienie
ciąża
sperma
zapłodnienie

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Czy aby zajść w ciążę, konieczny jest wytrysk do pochwy? Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku, ale przez przedostanie się preejakulatu w okolice krocza kobiety?
Milena Oszczepalińska
40 tydzień ciąży
zapłodnienie
rozwój płodu
zdjęcia płodu

Rozwój płodu tydzień po tygodniu (zdjęcia)

Zobacz, jak rozwija się płód ludzki tydzień po tygodniu. Oto przepiękne, wzruszające zdjęcia z czasu ciąży, ale widziane od środka. Widać na nich dziecko od zapłodnienia aż do narodzin!
Magdalena Drab
Stosunek przerywany w dni płodne a ryzyko zajścia w ciążę
antykoncepcja
seks
zapłodnienie

Stosunek przerywany a prawdopodobieństwo ciąży: czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Stosunek przerywany nie jest metodą zapobiegania ciąży. Jeśli zastanawiasz się, jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w wyniku stosunku przerywanego, podajemy przybliżone statystyki. Wyjaśniamy też, co to jest stosunek przerywany i czy jest bezpieczny.
Milena Oszczepalińska
komórka jajowa
zapłodnienie
nauka
komórka jajowa

Komórka jajowa – najważniejsze informacje i ciekawostki

Kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, powstaje życie i… To tyle, co przeciętnie wiemy na temat komórki jajowej i jej udziału w zapłodnieniu od strony biologicznej. Co jeszcze warto wiedzieć o jej budowie, funkcji, czasie życia i udziale w procesie zapłodnienia.
Joanna Biegaj
Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
new badge ekspert radzi medium
okres
dni płodne
zapłodnienie

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo trudne. Dla większości kobiet jest to czas niepłodności. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie zrezygnować z zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy dochodzi wtedy do zapłodnienia. O prawdopodobieństwie zajścia w ciążę podczas okresu opowiada dr n. med. Beata Makowska, specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
zapłodnienie
plemniki
zapłodnienie
komórka jajowa

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.
Magdalena Drab
Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
zapłodnienie
objawy ciąży
dni płodne

Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?

Obserwacja śluzu w ciąży może pomóc przyszłej mamie wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą okazać się niebezpieczne dla niej lub dla płodu. Sprawdź, jaki powinien być śluz w ciąży (zwróć uwagę na jego kolor i konsystencję) oraz kiedy należy się zgłosić do lekarza.
Milena Oszczepalińska
początek ciąży
zapłodnienie
badania w ciąży
termin porodu

Początek ciąży: na co uważać, jak dbać o siebie na początku ciąży

Początek ciąży to dla kobiety czas wielkich zmian w organizmie i psychice. Gdy test ciążowy pokaże dwie kreski, pojawia się mnóstwo pytań. Wyjaśniamy, jak rozpoznaje się i potwierdza ciążę, kiedy iść do lekarza na pierwszą ciążową wizytę i jak troszczyć się o siebie i dziecko w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o początku ciąży.
Joanna Biegaj
preejakulat
nasienie
sperma
zapłodnienie

Preejakulat a ciąża: czy preejakulat zawiera plemniki? Ryzyko zajścia w ciążę

Preejakulat to wydzielina z penisa, która zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku? Choć szanse na to są niewielkie, to gdy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety, może dojść do zapłodnienia. Sprawdź, co na ten temat mówią badania naukowe.
Magdalena Drab
kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej
zapłodnienie
test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Katarzyna Gałązkiewicz
kiedy dochodzi do zapłodnienia
ciąża
zapłodnienie

Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

To, kiedy dochodzi do zapłodnienia, zależy od kilku czynników. Aby dojrzała komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem, na ogół musi dojść do współżycia i wytrysku męskiego nasienia do pochwy. Dodatkowo kobieta powinna być w fazie płodnej, w której miejsce ma owulacja. To ogólna zasada, od której są wyjątki w postaci przypadków zajścia w ciążę przy stosunku przerywanym (bez wytrysku). Opisujemy również, kiedy dochodzi do poczęcia dziecka w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).
Joanna Biegaj
gdzie dochodzi do zapłodnienia
ciąża
zapłodnienie

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Jeśli zapłodnienie przebiega w sposób tradycyjny - dochodzi do niego w drogach rodnych kobiety. Inaczej jednak odbywa się to w przypadku zapłodnienia in vitro – wtedy zapłodnienie komórki jajowej ma miejsce w naczyniu laboratoryjnym, a całość odbywa się pod kontrolą mikroskopu.
Joanna Biegaj
śluz po zapłodnieniu
zapłodnienie

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

Śluz po zapłodnieniu różni się od śluzu, który jest wydzielany podczas normalnego cyklu. Na początku ciąży zwiększa się jego produkcja, może mieć również nieco inny kolor i zapach.
Joanna Biegaj
jak wygląda zapłodnienie
owulacja
zapłodnienie
komórka jajowa

Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka?

Zapłodnienie komórki jajowej to fascynujący proces. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapłodnienie u człowieka i dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, by powstało nowe życie.
Magdalena Drab
ile trwa zapłodnienie
ciąża
zapłodnienie

Ile trwa zapłodnienie – ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?

Zapłodnienie może trwać od 7 do 12 dni. Jest to proces, który zależy od ruchliwości plemników, indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety, a także synchronizacji plemnika z komórką jajową. Sprawdź, ile trwa zapłodnienie od stosunku do zajścia w ciążę, a także z jakich etapów się składa.
Joanna Biegaj
ile żyją plemniki
zapłodnienie

Ile żyją plemniki w pochwie, na skórze, w wodzie i na zewnątrz? Żywotność plemników

To, ile żyją plemniki, zależy od miejsca ich pobytu oraz jakości nasienia. Najdłuższą żywotność plemniki mają w pochwie, najkrótszą zaś wówczas, gdy do wytrysku dojdzie na zewnątrz dróg rodnych kobiety. Ale i w tej sytuacji wiele zależy od miejsca, bo np. woda jest bardzo sprzyjającym środowiskiem dla plemników. Są też sposoby, aby przedłużyć żywotność plemników. To kluczowe dla par starających się o dziecko, zwłaszcza że naukowcy alarmują o coraz słabszej kondycji męskiego nasienia.
Agnieszka Majchrzak
Kaja Godek uderza w dzieci z in vitro
zapłodnienie
in vitro
zapłodnienie pozaustrojowe

Fundacja Godek: „In vitro to produkcja dzieci METODĄ WETERYNARYJNĄ"!

Ogólnopolski Strajk Kobiet zwrócił uwagę na plakaty zniechęcające Polaków do in vitro. Choć plakaty pochodzą z zeszłego roku i brały udział w kampanii „Stop In Vitro w Lublinie", za akcję odpowiedzialna jest „Fundacja Życie i Rodzina” Kai Godek.
Aleksandra Zaborowska
kiedy można zajść w ciążę
owulacja
zapłodnienie
dni płodne

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.
Marta Kabulska
Szyjka macicy po zapłodnieniu
zapłodnienie
szyjka macicy

Szyjka macicy po zapłodnieniu: jak wygląda, jak się ją bada?

Szyjka macicy po zapłodnieniu staje się wydłużona, twarda i zamknięta tzw. czopem śluzowym i powinna taka pozostawać przez większą część ciąży. Jeśli przedwcześnie skraca się i otwiera, ciąża może być zagrożona. Istotne jest zatem regularne badanie szyjki macicy przez ginekologa.
Milena Oszczepalińska
prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
owulacja
zapłodnienie
dni płodne

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne

Kiedy najszybciej zajść w ciążę? Dni płodne to czas, w którym występują największe szanse na spłodzenie maluszka. Jednak to, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od wielu czynników.
Dominika Bielas
skąd się biorą dzieci
zapłodnienie
poród
edukacja seksualna

Skąd się biorą dzieci – książka z 1975 roku szokuje internautów

Wszystko przez ilustracje, które w bardzo dosłowny sposób przedstawiają moment poczęcia i porodu. Książka, dodajmy, jest skierowana do dzieci.
Magdalena Drab
dni płodne, owulacja, objawy dni płodnych
zapłodnienie

Nietypowe objawy dni płodnych (możesz łatwo je przegapić!)

W czasie dni płodnych organizm wysyła ci jasne sygnały, że właśnie teraz jest największa szansa na ciążę. Jeśli tylko wiesz, na co zwracać uwagę, na pewno bez trudu je rozpoznasz. Ale uwaga, dni płodne to nie jedyny okres, w którym współżycie może skutkować zapłodnieniem, a niektóre objawy w ogóle nie kojarzą się z owulacją!
Magdalena Drab
Ból owulacyjny
owulacja
zapłodnienie
dni płodne

Ból owulacyjny – kiedy się pojawia, ile trwa?

Ból owulacyjny pojawia się najczęściej 14 dni przed kolejną miesiączką. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Czasem jest tak słaby, że nie zwracasz na niego uwagi. Ale jeśli dobrze wsłuchasz się w swoje ciało, pomoże ci zajść w ciążę.
Małgorzata Wódz
objawy ciąży w pierwszym tygodniu
zapłodnienie
objawy ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.
Małgorzata Wódz
seks
ciąża
seks
sperma

Dlaczego warto kochać się w święta?

Staracie się o dziecko??? Wiemy kiedy powinniście się kochać.
Agnieszka Majchrzak
miesiączka, okres. cykl kobiety, dni płodne, najprościej mówiąc
owulacja
zapłodnienie
dni płodne

Mężczyźni o miesiączce. Ten film trzeba zobaczyć!

Badania pokazały, że nie wszyscy mężczyźni wiedzą, ile trwa miesiączka, co to jest owulacja, kiedy są dni płodne. Dlatego studenci medycyny i jednocześnie twórcy kanału „Najprościej Mówiąc” postanowili przygotować film instruktażowy. I jak to u nich... będzie zabawnie :-)
Joanna Karwat
ciąża
zapłodnienie
in vitro

Kielce: niedługo przyjdzie na świat 1. dziecko urodzone dzięki AneVivo!

To absolutny przełom! Już 6 kobiet spodziewa się dziecka.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
płodność kobiety i płodnośc mężczyzny, kiedy są dni płodne, kalkulator dni płodnych
niepłodność
owulacja
zapłodnienie

Te statystyki szokują: 1/3 Polaków myśli, że owulacja to to samo co… miesiączka!

Wyniki badań nie napawają optymizmem. Brakuje nam wiedzy z zakresu anatomii, nie do końca orientujemy się w temacie kobiecej i męskiej płodności, a co trzecia Polka nie potrafi prawidłowo obliczyć dni płodnych.
Joanna Karwat
inseminacja - metoda wspomagająca naturalne zajście w ciążę
bezpłodność
owulacja
plemniki

Inseminacja – jedna z metod leczenia niepłodności. Zobacz, na czym polega!

To bardzo naturalny sposób na rozwiązanie problemu z zajściem w ciąże, na dodatek niewymagający wielu przygotowań i dużych pieniędzy. Sprawdź, na czym polega!
Joanna Karwat
plemniki, sperma, nasienie, zapłodnienie, płodność
zapłodnienie
in vitro
starania o dziecko

Nowa metoda leczenia niepłodności – już dostępna w Polsce

Szwajcarscy naukowcy opracowali bardziej naturalną metodę leczenia niepłodności, w której cały proces zapłodnienia i wczesnego rozwoju odbywa się w ciele kobiety, a nie w laboratorium. Przy projekcie wykorzystano zegarmistrzowskie technologie.
Joanna Karwat