Wpływ alkoholu wypijanego przez przyszłą matkę na płód został już całkiem nieźle poznany. Dzieci kobiet spożywających alkohol w ciąży rodzą się z zespołem FAS, czyli zespołem cech fizycznych i objawami uszkodzenia układu nerwowego. Dotąd jednak nie nie było doniesień o tym, żeby alkohol spożywany przez przyszłego ojca miał jakikolwiek wpływ na zdrowie płodu. Właśnie się to zmieniło.

Reklama

Bezsprzeczny wpływ na płód alkoholu wypitego przez ojca

Badania przeprowadzono co prawda na myszach, ale fakt ten nie powinien cię uspokoić. Mamy z myszami 75 proc. wspólnych genów, co według naukowców czyni z myszy idealne obiekty badań pozwalających badać także nasze zdrowie i to, co nam szkodzi.

Wróćmy zatem do tematu. Samce myszy z jednej grupy zostały napojone alkoholem, a następnie pozwolono im na spotkanie z samicami, co zaowocowało ciążami mysich samic. Naukowcy przebadali powstałe w ten sposób płody. Odkryli, że spożycie alkoholu przez samca ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu. W grupie kontrolnej, w której samce piły słonawą wodę zamiast alkoholu, płody rozwijały się prawidłowo.

Co uszkadza alkohol wypity przez tatusia

Odkryto, że u części płodów, spłodzonych przez samce napojone alkoholem, nieprawidłowo rozwijały się niektóre narządy wewnętrzne, a także mózg. Specjaliści podejrzewają, że wypity przez samców alkohol wpłynął na geny zawarte w ich plemnikach, w jakiś sposób je uszkadzając.

Płódźmy dzieci z trzeźwymi partnerami!

Dotychczas to przede wszystkim kobieta czuła się odpowiedzialna za to, aby odpowiednio przygotować się do ciąży, dbając o własne zdrowie. Od teraz to samo powinni robić też przyszli tatusiowie – powinni odstawić alkohol przed staraniami o dziecko. Skoro już wiadomo, że podpity samiec myszy (a prawdopodobnie też i Homo sapiens) może spłodzić "uszkodzone" dziecko, to lepiej by i mężczyźni chcący zostać tatusiami odstawili alkohol, zanim zabiorą się za płodzenie dzieci.

Zobacz także

Warto też uświadomić sobie, że, w kontekście tych badań, staranie się o dziecko po zakrapianej imprezie to nie jest dobry pomysł.

Źródło: sciencedaily.com

Więcej o alkoholu i rodzinie:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama