picie alkoholu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Picie alkoholu w ciąży - żadna dawka nie jest bezpieczna!

Picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zakazane. Naukowcy twierdzą, że nawet umiarkowana ilość alkoholu jest dla płodu szkodliwa. Pamiętaj - nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży!

Matki pijące w ciąży umiarkowane lub duże ilości alkoholu narażają swoje nienarodzone dzieci na zmiany genetyczne – donieśli naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w USA. Pamiętaj, nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży! Alkohol jest toksyczną substancją, która przechodzi do krwiobiegu płodu przez łożysko, ma szkodliwy wpływ na rozwój dziecka, może powodować niedotlenienie i upośledzenie odżywiania płodu.

Spis treści

 1. Skutki picia alkoholu w ciąży
 2. Picie alkoholu we wczesnej ciąży
 3. Dawki alkoholu - jak przeliczać?
 4. Ciasto z alkoholem w ciąży

Skutki picia alkoholu w ciąży

Wróćmy do badań naukowych. Specjaliści z Uniwersytetu Ruthgersa odkryli, że nie trzeba zalewać się w sztok, by zaszkodzić dziecku. Ciężkie picie (dużych ilości i często) wywołać może u dziecka zespół FAS, objawiającego się m.in. wadami narządów (w tym serca), uposledzeniem ruchowym i intelektualnym. Jednak dawki umiarkowane i nieco większe też nie są obojętne dla płodu – mogą wywołać zmiany w genach dziecka, które warunkują jego reakcję na stres (gen POMC) oraz działanie zegara biologicznego (gen PER2). W czasie ciąży musisz całkowicie zrezygnować z alkoholu, żeby wyeliminować zagrożenie. 

Jeśli spożywasz alkohol w ciąży, może to doprowadzić do poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu oraz porodu przedwczesnego. Dzieci matek pijących umiarkowanie lub nieco więcej niż umiarkowanie rodzą się często z podwyższonym poziomem hormonów stresu – kortyzolu oraz kortykotropiny.

Picie alkoholu we wczesnej ciąży

Natura sama zabezpiecza organizm przyszłej mamy - zazwyczaj pierwszym objawem ciąży jest uczucie odrazy, jakie wzbudza alkohol. Jeśli zdarzyła się sytuacja, że nieświadomie wypiłaś piwo w pierwszych tygodniach ciąży lub lampkę wina – nie musi oznaczać to, że dziecko urodzi się z zaburzeniami. W pierwszych tygodniach ciąży płód jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników. Jednak na tym etapie rozwoju płodu komórki, które zostały uszkodzone, zastępowane są nowymi.

Jeśli więc nie będziesz więcej dostarczać dziecku szkodliwych czynników, może ono urodzić się bez wad z pierwszych tygodni ciąży. Jeżeli ciąża będzie się dalej rozwijać – ten epizod nie powinien mieć wpływu na rozwój zarodka. Pamiętaj jednak, że picie alkoholu na początku ciąży też nie jest bezpieczne i nie powinnaś tego robić! Mówimy tutaj jedynie o sytuacji nieświadomego picia alkoholu na początku ciąży. 

Dawki alkoholu: jak to przeliczać?

Zacznijmy od definicji: co oznacza umiarkowana i duża dawka alkoholu. Zanim się ucieszysz, że to, ile ostatnio wypiłaś, nie zaszkodziło dziecku, doczytaj tekst do końca!

Dawka umiarkowana alkoholu

Jest to dawka, jaka powoduje koncentrację alkoholu we krwi na poziomie 0,08 g/dL. U kobiet zwykle takie stężenie powstaje po wypiciu 4 drinków (porcji alkoholu) w ciągu 2 godzin. Picie umiarkowane u kobiet oznacza więc wypijanie 4 drinków przy jednej okazji raz w miesiącu.

Duża dawka alkoholu

U kobiet wypicie przy jednej okazji więcej niż 4 drinki oznacza dużą dawkę. Niekorzystne dla zdrowia matki (nie wspominając już o dziecku) jest picie opisane w umiarkowanej dawce alkoholu, ale zdarzające się 5 i więcej razy w miesiącu.

Jeden drink, czyli ile?

Ilość alkoholu podaje się w porcjach. Jedna porcja to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego, czyli etanolu. Ile zatem jest porcji alkoholu w różnych napojach wyskokowych?

 • małe piwo – 1,19 porcji,
 • 0,5 litra piwa – 1,8 porcji,
 • kieliszek wina (175 ml) – 1,68 porcji
 • 50 ml wódki – 1,6 porcji alkoholu


Po przeliczeniu wychodzi na to, że 4 porcje alkoholu to jednorazowe wypicie:

 • 3,5 małego piwa,
 • 2,3 dużego piwa,
 • 2 i 1/3 kieliszka wina
 • 2,5 kieliszka (50 ml) wódki


Nawet taka ilość może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, zwłaszcza wtedy, gdy wypijanie takiej ilości alkoholu się powtarza.

Warto podkreślić, że dawki te liczone są dla przeciętnej kobiety, co oznacza masę ciała na poziomie 65 kg. Jeśli ważyłaś mniej przed ciążą, podane wyżej ilości to już jest dla ciebie za dużo!

Ciasto z alkoholem w ciąży

Jeśli dodałaś alkohol do ciasta przed pieczeniem – pozostanie jego smak i aromat, jednak sam alkohol wyparuje z niego pod wpływem wysokiej temperatury. Jeśli chodzi o deser z alkoholem „na zimno”, który nie był poddany obróbce cieplnej – nie powinnaś jeść go w ciąży. Pamiętaj również, że kobiety ciężarne nie mogą spożywać ciast i tortów, w których skład wchodzą surowe jaja, czyli produkty zakazane w ciąży.

Naukowcy są zgodni: nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży!
Kobieta, która pije w ciąży, szkodzi przede wszystkim maluchowi. Dziecko może być nadwrażliwe na bodźce, może mieć wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, a także problemy z apetytem, koncentracją i pamięcią. Jeżeli matka piła w ciąży, jej dziecko może również mieć obniżony iloraz inteligencji w stosunku do rówieśników, a co za tym idzie, kłopoty z nauką w szkole. Alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny.

Źródło: pap.pl  

Zobacz także

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, papieros, palić
Zdrowie w ciąży
Papierosy i alkohol w ciąży? Zdecydowanie dziękuję!
Jesteś w ciąży i chcesz, żeby twoje dziecko było zdrowe? Natychmiast rzuć palenie i nie daj się namówić nawet na kieliszek wina czy małe piwo podczas całej ciąży.

A wydawałoby się, że sprawa jest oczywista – kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna pić ani palić. Tymczasem ogólnopolskie badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że aż 11 procent Polek w ciąży paliło papierosy, a 14 procent piło alkohol. Takie wyniki przedstawiło Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Zatem warto jeszcze raz przypomnieć, że na czele listy rzeczy bezwzględnie zakazanych kobietom, które spodziewają się dziecka, znajduje się: Palenie i przebywanie wśród palących Dziecko palącej mamy nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać . Ma także kontakt z czterema tysiącami(!) substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Aż czterdzieści z nich ma działanie rakotwórcze . Jeśli palisz lub zdarza ci się – mimo ciąży – sięgać po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Gdy palisz: zwiększasz ryzyko komplikacji podczas ciąży . Dziecko może urodzić się z niską masą ciała, może być bardziej podatne na różne choroby (także na powstanie wad wrodzonych , np. rozszczepu wargi); przyczyniasz się do tego, że jego serce bije szybciej; maleństwo jest bardziej zagrożone syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) ; w przyszłości dziecko może być bardziej niespokojne niż jego rówieśnicy i przejawiać skłonność do agresywnych zachowań  – gryzienia, kopania czy bicia. Picie wina, piwa i słabych drinków Przyszłej mamie może zaszkodzić nawet minimalna ilość alkoholu. Niezależnie od trymestru, w którym jesteś, jeden kieliszek lub lampka wina może przyczynić się do: obniżenia ilorazu inteligencji dziecka, osłabienia pamięci, trudności ze skupianiem uwagi oraz z nauką; różnych problemów ze zdrowiem dziecka ; rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS) , który obejmuje...

kobieta, ciąża, brzuszek, kieliszek
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
12 największych mitów na temat picia alkoholu w ciąży
Nawet najmniejsza ilość alkoholu w ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Obalamy niektóre mity na temat spożywania alkoholu przez kobiety w trakcie ciąży.

1. MIT: Picie niewielkich ilości alkoholu nie zaszkodzi dziecku. FAKT: Nie można określić, jaka dawka alkoholu może być szkodliwa dla dziecka, zatem podczas ciąży należy całkowicie powstrzymać się od picia. 2. MIT: W trakcie ciąży kobiety mogą pić czerwone wino dla lepszego trawienia. FAKT: W trakcie ciąży nie można pić żadnego alkoholu, ponieważ nawet jego niewielka ilość może działać toksycznie na rozwijający się płód. 3. MIT: Tylko picie mocnych alkoholi może zaszkodzić dziecku. FAKT: Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa niewielka ilość wypitego alkoholu. 4. MIT: FAS (Alkoholowy zespół płodowy) dotyczy tylko dzieci z rodzin patologicznych. FAKT: FAS dotyczy wszystkich matek spożywających alkohol w ciąży, pojawia się w różnych rodzinach zarówno zamożnych, jak i biednych. 5. MIT: "W trakcie ciąży spożywałam alkohol i moje dziecko urodziło się zdrowe, zatem kolejnemu też nic nie będzie, jeżeli będę piła." FAKT: Każda ciąża jest inna. To, że kobieta urodziła zdrowe dziecko mimo picia alkoholu w czasie ciąży, nie gwarantuje, że przy kolejnej ciąży picie alkoholu nie zaszkodzi dziecku. 6. MIT: Picie alkoholu w trakcie ciąży nie może wywołać poronienia. FAKT: Pijąc alkohol kobiety zwiększają ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. 7. MIT: FAS (Alkoholowy zespół płodowy) jest w pełni wyleczalny u dzieci. FAKT: Dzieci z syndromem FAS do końca życia będą odczuwały skutki picia alkoholu przez matki w trakcie ciąży. Pełne wyleczenie nie jest możliwe. 8. MIT: Dzieci z FAS to bardzo sporadyczne przypadki. FAKT: W Polsce dzieci z FAS rodzi się więcej nić dzieci z zespołem Downa. 9. MIT: Picie alkoholu nie jest wskazane tylko w pierwszym trymestrze. FAKT: Picie alkoholu w I trymestrze jest najbardziej szkodliwe dla płodu, jednak poważne zagrożenia także pozostają w kolejnych...

alkohol a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji
Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu w okresie karmienia piersią mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.

Mitem jest, że alkohol poprawia laktację, może ją wręcz osłabiać. Alkohol bardzo szybko przenika do pokarmu matki, a w konsekwencji przedostaje się do organizmu dziecka. Na pytanie „czy matka karmiąca może pić alkohol” odpowiedź jest tylko jedna: karmiąca mama nie powinna przyjmować alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości. Karmienie piersią i alkohol nie idą ze sobą w parze. Nawet jedno piwo w trakcie karmienia piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko. W piwie, winie, likierze czy wódce znajduje się ten sam alkohol etylowy. Każdy z alkoholi w ten sam sposób szkodliwie oddziałuje na organizm karmiącej mamy i jej dziecko. Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią są między innymi zaburzenia rozwoju psychomotorycznego i wzrostu u dzieci.  Spis treści :  Ile alkoholu przenika do mleka matki? Kieliszek wina, piwo – rodzaj alkoholu a laktacja Skutki picia alkoholu podczas karmienia piersią  Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi karmiącej mamy Ile alkoholu przenika do mleka matki? Z badań naukowych wynika, że ilość alkoholu w mleku matki jest podobna do ilości alkoholu w jej krwi . Dowiedziono, że przy spożyciu 0,4 g alkoholu na kg masy ciała, czyli około 60 ml wódki (dwa drinki) przez kobietę ważącą 60 kg stężenie alkoholu we krwi wyniesie ok 0,44 g na litr (w szczycie stężenia) i takie samo będzie w pokarmie matczynym. Jeśli dziecko wypije 100 ml mleka z taką zawartością alkoholu, przyjmie 0,044 g alkoholu. To, ile alkoholu znajdzie się we krwi dziecka , gdy otrzyma ono mleko mamy, która wypiła alkohol, sprawdzono przeprowadzając symulację komputerową. Jeśli kobieta wypije 250 ml wina zawierającego 12 proc. alkoholu, zawartość alkoholu we krwi dziecka wyniesie: 0,033 promila u noworodka i 0,038 promila u 3 miesięcznego dziecka. Inna symulacja pokazała, że jeśli mama wypije 4 drinki i nakarmi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz