7 pytań o seks w ciąży
Odpowiadamy na 7 najczęstszych pytań o seks w czasie ciąży - sprawdźcie, co powinniście wiedzieć.
1 z 7
Czy seks może zaszkodzić dziecku?
Czy seks może zaszkodzić dziecku?
Nigdy wcześniej nie baliście się, że seks może zaszkodzić czyjemuś zdrowiu. Teraz jednak pojawia się wiele pytań. Spokojnie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, seks jest bezpieczny dla rodziców i dziecka.
Czytaj też: 10 najtrudniejszych chwil w życiu mamy
2 z 7
Czy coś trzeba zmienić?
Czy w ciąży trzeba coś zmieniać?
Jeżeli dopiero się dowiedzieliście, że kobieta jest w ciąży, najlepiej jest poczekać na pierwszą wizytę u ginekologa, żeby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. W ciąży lepiej zrezygnować z akcesoriów i gadżetów erotycznych oraz pozycji, w których kobieta może być narażona na urazy czy nadmierny wysiłek.
Czytaj też: 10 faktów o porodzie - prawda czy fałsz?
3 z 7
Seks oralny w ciąży
Czy w ciąży są przeciwwskazania do seksu oralnego?
Jeżeli lekarz nie zalecił wstrzemięźliwości, nie ma przeciwwskazań. Z punktu widzenia zarodka nie ma większego znaczenia, jaki seks uprawiasz, powinnaś jedynie unikać dużego wysiłku i napięć mięśniowych, więc warto zrezygnować z akrobatycznych pozycji.
Czytaj też: Najczęstsze zmartwienia młodych mam
4 z 7
Czy seks może przyspieszyć poród?
Czy seks może przyspieszyć poród?
Nie, sam seks nie spowoduje porodu i nie wywołuje skurczy. Zawarte w nasieniu prostaglandyny (w minimalnych ilościach), mogą spowodować skurcze macicy, ale z reguły nie wywołujące akcji porodowej. Takie objawy zdarzają się nie tylko pod koniec ciąży, ale i wcześniej (dlatego czasem zaleca się współżycie w prezerwatywie). Zawsze, gdy skurcze po zbliżeniu są bolesne i regularne, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.
Czytaj też: 10 powodów, żeby mieć więcej niż jedno dziecko
5 z 7
Czy w ciąży można używać lubrykantów?
Czy możemy używać lubrykantów?
Oczywiście. Lubrykant, czyli poślizgowy żel, będzie bardzo przydatny, ale tylko ten kupiony w aptece (przebadany farmakologicznie i z atestem, prawidłowo przechowywany). Jedyne, co trzeba sprawdzić w ulotce, to czy nie działa on rozgrzewająco. W ciąży ciepło nie jest wskazane.
Czytaj też: Wakacje w ciąży - co musisz wiedzieć?
6 z 7
Czy możemy uprawiać seks, jeśli wcześniej poroniłam?
Jeśli wcześniej miałam problemy z utrzymaniem ciąży, powinnam teraz powstrzymać się od seksu?
Przede wszystkim powinnaś słuchać rad lekarza i szczerze rozmawiać z nim o swoich potrzebach i obawach. Kobiety, u których występowały poronienia lub których ciąża jest zagrożona, powinny unikać kontaktów seksualnych w okresie pierwszego trymestru ciąży, gdyż jest to faza największej skłonności do poronień. Kobiety o drobnej budowie ciała, wątłe lub źle znoszące ciążę powinny unikać stosunków seksualnych w okresach, w których przypadałyby terminy kolejnych miesiączek – okres ten jest także zagrożony poronieniem.
Czytaj też: Nago przy dziecku - tak czy nie?
7 z 7
Brak ochoty na seks w ciąży
Czy to normalne, że w czasie ciąży zmieniają się potrzeby seksualne?
To zupełnie normalny stan - są kobiety, którym w tym czasie zwiększają się potrzeby seksualne, ale i takie, które nie potrzebują zbliżeń zupełnie. Dzieje się tak przez szaleństwo hormonów, które jest normalne w ciąży. Brak ochoty na seks może stanowić próbę charakteru dla przyszłego taty, ale należy pamiętać, że ciąża to okres, kiedy szczególnie trzeba pamiętać o pieszczotach i czułości.
Czytaj też: 8 sygnałów, że jesteś gotowa na dziecko