Nago w domu
AdobeStock
Wychowanie

Chodzenie nago w domu wzbudza ciekawość dziecka. Jak rozmawiać z nim o intymności?

Dla niektórych pokazywanie się przy dziecku nago w domu jest czymś naturalnym i normalnym. W pewnym wieku jednak maluch zaczyna interesować się różnicami płci i seksualnością. Psycholog dr Julita Wojciechowska podpowiada, jak objaśniać dziecku te sprawy.

Jeśli kilkuletnie dziecko widzi ciebie albo twojego partnera nago w domu, normalną rzeczą jest, że zainteresuje się tematem wyglądu i różnic w budowie ciała u mężczyzn i u kobiet. Jak rozmawiać o nich z dzieckiem? Pytamy psycholog dr Julitę Wojciechowską

Spis treści:

Nagość w domu

Są rodzice, którzy chodzą nago w domu, zachęcając do tego swoje dzieci.

Rodzice mogą chodzić na golasa, ale powinni pamiętać o tym, że dla dziecka dom i świat poza nim to jedno. Nie musi wiedzieć, że to, co obowiązuje w domu, nie dotyczy tego, co na zewnątrz. Dlatego trzeba mu wyjaśnić, że nie paraduje się nago, gdy w domu są goście albo gdy idzie się do kolegi na noc. To trudne, bo jak dziecku wytłumaczyć, że w domu robi się jedno, a poza nim coś innego? Dziecko na początku może sobie z tym nie poradzić, ale trzeba mu o tych zasadach przypominać. 

Czy dziecko powinno wstydzić się chodzenia po domu nago?

Ależ nie chodzi o to, by dziecko wstydziło się swojego ciała, ani też o to, by rodzice wstydzili się przed dzieckiem. Dziecko powinno tylko poznać zasady intymności. Że należy przestrzegać ich wobec innych, a inni muszą przestrzegać ich wobec niego. Rodzice mogą pokazać dziecku, że nie wstydzą się swojego ciała, dlatego zdarza im się chodzić nago w domu, ale że to ciało ma strefy – nazwijmy je skarbami – które zachowuje się na specjalne okazje, pokazuje tylko nielicznym, np. żona mężowi, lekarzowi, dziecko rodzicom, którzy je pielęgnują. Przy okazji warto mówić, że nikt oprócz samego dziecka i wymienionych osób nie może ich dotykać ani tego żądać. Nikt! Ani starszy brat, kolega, ani przyjaciel domu. Te skarby są cenne jak skarbiec w bajkach.

Jak zatem nazywać okolice intymne?

Można powiedzieć, jak naprawdę się nazywają, ale nie trzeba tych nazw używać. Proponuję siusiak, siuśka. Zależy, czy dziecko chce wiedzieć, jak nazywa się miejsce, którym siusia, czy pyta o szczegóły anatomiczne. Wtedy warto sięgnąć po książkę o budowie ciała. Pokazać jelita, genitalia... Siusiak jest częścią ciała jak każde inne, nie traktujmy go jak coś dziwnego.

Niektórzy kąpią się z dziećmi. Kiedy z tego zrezygnować?

Gdy widzimy, że wspólne pluskanie wzbudza nadmierną ciekawość albo kiedy dziecko jest zażenowane, wstydzi się, gdy widzi rodzica na golasa.

Zobacz także: „Moje dziecko ma 6 lat i wciąż ogląda mnie nago!” – kiedy powinno przestać?

Jak wyjaśnić dziecku, skąd się biorą dzieci albo dlaczego mama ma piersi, a tata nie?

Odpowiadamy tylko na to, o co pyta dziecko. Problem w tym, że w jego pytaniach słyszymy więcej, niż było intencją dziecka, zwłaszcza gdy dotyczy to seksu. Sama padłam ofiarą takiego myślenia. Przed Wielkanocą moja córka spytała, co to jest skrobanka. Skąd ona zna takie słowo? Okazało się, że to jej określenie na jajko, które pokrywa się woskiem i oskrobuje. I tak jest ze wszystkim. Więc jeśli dziecko widzi rodzica nago w domu i pyta, dlaczego mama ma piersi, a tata nie, odpowiadamy prosto: że kobiety różnią się od mężczyzn, albo że: jak urośniesz, to też tak będziesz wyglądać. Gdy pyta, skąd się biorą dzieci – że np. z brzucha. I koniec! Jeśli to nie wystarczy, dziecko zada następne pytanie. Ale odpowiadając, dajemy sygnał, że jesteśmy gotowi na rozmowę, pozwalamy też uwolnić się od ciekawości.

Zobacz także: Kłopotliwe pytania, które dręczą rodziców: o intymność, nagość, seks

A co zrobić, gdy dziecko zechce dotknąć ojcowskiego penisa?

Trzeba powiedzieć: „to moje, tego się nie rusza”. Ale wtedy dziecko może spytać, dlaczego rodzic dotyka jego intymnych części. Dotyka, bo dziecko nie umie jeszcze się samo umyć. Można wtedy zachęcić dziecko do samodzielności w trzymaniu higieny.

Masturbacja dziecka

Trudny temat – masturbacja dziecięca. Jak się zachować?

Problem nie dotyczy tylko dzieci w wieku szkolnym. Masturbują się też przedszkolaki. Odkrywają, że dotykanie okolic intymnych jest przyjemne i to inaczej niż głaskanie pleców. I to jest przyjemność, którą można dawkować sobie wtedy, kiedy się chce. Bywa to kuszące, gdy dziecko nie radzi sobie z emocjami, gdy się nudzi... Jeśli rodzic zorientuje się, z jakiego powodu dziecko się dotyka, powinien odwrócić jego uwagę, ale też pokazać, że emocje można rozładować, przytulając się do misia albo do mamy, a nudę rozpędzi wspólna zabawa. Nie pomoże mówienie, że to złe. Bo zamiast przestać, dziecko będzie masturbować się w ukryciu.

Trudno zaakceptować to, że nasze dziecko się masturbuje.

Jeśli tak, to taki rodzic ma problem z wyobraźnią, bo patrzy na dziecko przez swoje doświadczenia. Myśli, że dziecko robi to z tych samych powodów, co dorosły. Tymczasem masturbacja dziecięca to nie to samo co masturbacja u dorosłych. To tylko sposób na wyciszenie emocji, dostarczenie sobie bodźców. To nie znaczy, że dziecko jest złe.

Seks rodziców

Co robić, gdy dziecko zobaczy rodzicielski seks?

Cóż, trzeba spokojnie wyjaśnić, że rodzice czasem takie rzeczy robią, bo się kochają, i że przy tym wydają różne dźwięki. Lepiej jednak przewidzieć to, że dziecko może ich podejrzeć, wcześniej zacząć zamykać drzwi do sypialni, uczulić dzieci, by pukały. Warto też umówić się, że np. w niedzielę nie opuszczają swoich pokoi, dopóki rodzice nie wstaną. Wtedy o wiele łatwiej będzie uniknąć kłopotliwej sytuacji, w której rodzice zostaną przyłapani nago, i to w tak intymnym momencie. 

Zobacz także:

Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?

mama, ciąża, brzuszek, rozmowa, dziecko, chłopiec
Wychowanie
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jeśli nawet twój kilkulatek jeszcze nie interesuje się „tymi sprawami”, to na pewno niedługo zacznie. Dlatego lepiej już teraz przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniamy w nim to, o co rodzice sami wstydzą się zapytać.

Warto do pierwszych dziecięcych fascynacji seksem podejść ze spokojem: to naturalny etap rozwoju. Pamiętaj też, że to właśnie stosunek rodziców do seksu ma olbrzymi wpływ na rozwój seksualności dziecka oraz na to, jak ono będzie traktowało intymność w okresie dorastania i dorosłym życiu. Czy chodzić po mieszkaniu nago? Tak naprawdę to zależy tylko od tego, jaki stosunek do nagości mają domownicy. Nic się też nie stanie, kiedy dziecko wpadnie do łazienki i zobaczy mamę albo tatę bez ubrania. Nie szukaj wtedy gorączkowo ręcznika czy szlafroka – dałabyś w ten sposób do zrozumienia, że nagość jest czymś, czego trzeba się wstydzić. Tymczasem przecież wcale tak nie jest: owszem, zwykle zakrywamy nasze ciała, ale to dlatego, że szanujemy intymność (naszą i innych), a nie dlatego, że nagie ciało budzi wstręt. Pamiętaj jednak, że chodzenie po domu np. tylko w bieliźnie to jedno, a namiętne przytulanie się nagich rodziców przy dziecku – to już zupełnie inna sprawa. Do kiedy wolno kąpać się z dzieckiem? Niemowlę albo ponadroczne dziecko nie zwraca uwagi na nagie ciało mamy lub taty. Dla niego kobiece i męskie narządy płciowe są tak samo interesujące jak brzuch czy kolano. Warto jednak już małe dziecko uczyć intymności . Wyjaśniaj mu, że piersi mamy (podobnie jak penis taty) nie służą do zabawy. Zwykle wspólne kąpiele kończą się, kiedy dziecko kończy dwa, trzy lata. Mniej więcej w tym samym czasie warto pozwolić, aby dziecko samo myło swoje okolice intymne (czterolatek na pewno będzie się tego domagał). Zobacz też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności Co odpowiedzieć na pytanie: „skąd się biorą dzieci”? Najlepiej – samą prawdę. Pamiętaj jednak, żeby zamiast skupiać się na wędrówkach plemników, lepiej powiedzieć: „Mama i tata bardzo się kochali i mocno...

Chłopiec i dziewczynka
Fotolia
Wychowanie
Dlaczego zawstydzają nas "siusiaki" i "cipki"?
Dlaczego tak bardzo boimy się słów "siusiak" i "cipka"? Dlaczego szwedzka kreskówka dla dzieci wzbudziła tyle emocji wśród polskich rodziców? Dlaczego boimy się rozmawiać z dzieckiem o seksualności?

- Ciociu zobacz, jakie fajne siusiaki - powiedział mój siostrzeniec, oglądając szwedzką kreskówkę, zapowiadającą kolejny sezon edukacyjnego programu Bacillaakuten. Zerknęłam mu przez ramię i zamurowało mnie. Bohaterowie kreskówki - siusiaki i cipki - wesoło podrygiwali w rytm piosenki. Spojrzałam na mojego siostrzeńca, który równie wesoło podskakiwał, klaszcząc w dłonie.  Gdy film skończył się, zapytałam: "Czy wiesz, o czym była ta piosenka?". "O siusiakach!" - radośnie krzyknął malec, prosząc bym puściła ten film jeszcze raz.  Warto przeczytać: Od kiedy wychowanie seksualne? Zboczona pani jest, czy co?!  Postanowiłam zrobić eksperyment. Ten sam film puściałam mojej siostrze, jej mężowi, sąsiadce, jej córce i zaprzyjaźnionej sprzedawczyni z pobliskiego sklepu. Ich reakcje były diametralnie różne. Siostra, podobnie jak siostrzeniec, zachwyciła się obrazem. Pod nosem rzuciła: "Szkoda, że my nie robimy takich rzeczy", jej mąż zachował większy dystans, z niepokojem zapytał, czy to, aby niezbyt obsceniczne . U sąsiadki i jej córki najpierw pojawiły się rumieńce na twarzy, a później słowa: " Zboczona pani jest, czy co?!". Trochę zaniepokojona pokazałam ten filmik zaprzyjaźnionej sprzedawczyni z warzywniaka, starszej pani (wiek około 70 lat). Najpierw w uwagą go obejrzała, później chichocząc, jak młoda dziewczyna, powiedziała: "Kiedyś to było nie do pomyślenia, by takie rzeczy robić, a co dopiero oglądać, ale teraz to ja już stara jestem i mogę wszystko". Dodała: "A o czym oni śpiewają?". No właśnie, też byłam ciekawa. Poszukałyśmy w internecie tłumaczenia: "Oto siusiak w pełnym galopie. Ten, kto nie ma majtek, dynda siusiakiem i gołym tyłkiem. Cipka jest świetna, uwierz w to! Nawet u starszej pani prezentuje się elegancko (...) Tak różne, a jednak ta sama rzecz....

dziecko, rodzice
Związki i seks
5 kłopotliwych pytań, które dręczą rodziców - intymność, nagość, seks
Dzieci zwykle nie pytają o seks, ale o to, skąd się wzięły. Czy jesteś już przygotowana na rozmowę z maluchem o „tych” sprawach?
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj