Kaszanka w ciąży: smażona, z grilla… Jeść czy nie jeść? Kaszanka, nazywana także krupniokiem bądź kiszką, to rodzaj podrobu, w którego skład wchodzi kasza gryczana bądź jęczmienna, rozdrobione podroby, mięso wieprzowe, krew i przyprawy. Część kobiet jest przekonana, że kaszanka jest produktem zabronionym w ciąży właśnie ze względu na zawartość krwi zwierzęcej. A jaka jest prawda?

Reklama

Czy w ciąży można jeść kaszankę?

Kaszanka w ciąży jest dozwolona, o ile zostanie poddana odpowiedniej obróbce termicznej. Najlepszym sposobem na podanie dla ciężarnej będzie kaszanka z grilla. Powinna być ona jednak długo grillowana, najlepiej w folii aluminiowej, aby mieć pewność, że mięso i krew są całkowicie ścięte. Taka kaszanka będzie w pełni bezpieczna. A co ze smażoną kaszanką w ciąży? Można ją zjeść przygotowaną w ten sposób, jednak należy mieć na uwadze, że kaszanka sama w sobie jest wysokokalorycznym wyrobem, a smażona, staje się jeszcze bardziej kaloryczna i w dodatku, ciężkostrawna, przez co potem ciężarna może mieć problemy żołądkowe, np. niestrawność lub zgagę. W ciąży należy zjeść jej naprawdę niewielką porcję.

Kaszanka, krupniok, kiszka – co warto o nich wiedzieć?

Kaszanka zawiera bardzo dużo witaminy A, która powinna być spożywana przez ciężarne z umiarem, bowiem nadmiar witaminy A prowadzi do poważnych uszkodzeń płodu. Pamiętaj, że witamina A znajduje się w wielu produktach, dlatego zarówno kaszanka, jak i wątróbka powinny być możliwie rzadko spożywane w ciąży, właśnie ze względu na tę witaminę. A jeśli już decydujesz się na zjedzenie kaszanki w ciąży, zadbaj o to, aby miała ona jak najlepszy skład, była świeża i pochodziła ze sprawdzonego źródła.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama