To, że dziecko w brzuchu rośnie, rozwija się i porusza, nie jest niczym zaskakującym. Jednak maluch w oczekiwaniu na przyjście na świat robi znacznie więcej! Oto 10 ważnych rzeczy, które zrobi twoje dziecko, zanim się urodzi.

Reklama

10. Będzie "nocnym markiem". Maluchy w brzuszkach najlepiej zasypiają przy delikatnym kołysaniu wywołanym twoim chodzeniem. Kiedy przychodzi czas twojego odpoczynku, ich aktywność wzrasta.

9. Oddycha. Mimo że dziecko oddycha przez pępowinę i prawdziwy oddech złapie po przyjściu na świat, mięśnie klatki piersiowej rozwijają się i na przełomie 4. i 5. miesiąca pojawiają się zauważalne ruchy klatki piersiowej (imitujące oddech mamy)!

8. Czuje zapachy. Płód poznaje nie tylko smaki, ale i zapachy. Kiedy jesz potrawę o bardzo intensywnym zapachu, np. z czosnkiem, twoje dziecko odczuwa jej smak i zapach.

7. Trzęsie się ze śmiechu. Kiedy się śmiejesz, dziecko podskakuje jak na trampolinie. Śmiej się jak najwięcej, by i twoje dziecko w brzuchu się uśmiechało.

Zobacz także

6. Można je przestraszyć. Dziecko łatwo przestraszyć np. gdy jego mama kichnie.

5. Widzi. Od 33. tygodnia ciąży, źrenice nienarodzonego dziecka zwężają się i rozszerzają, maluch zaczyna rozróżniać zmiany natężenia światła. Płód reaguje ruchem na silne światło skierowane na brzuch mamy.

4. Ziewa. Dziecko w brzuchu mamy potrafi ziewać i robi to znacznie częściej niż po przyjściu na świat.

3. Denerwuje się. Badania potwierdziły, że płody kobiet, które oglądały sceny filmowe wywołujące silne emocje (np. horrory), po 20 minutach zaczynały intensywnie kopać, a ich tętno gwałtownie rosło. Najprawdopodobniej na dziecko oddziałują hormony stresu przenikające przez łożysko.

2. Śni. Od ok. 23 tygodnia ciąży, zaobserwowano płodów występowanie fazy REM, która świadczy o pojawianiu się marzeń sennych.

1. Odczuwa ból. Moment, w którym płód zaczyna odczuwać ból, jest kwestią sporną naukowców. Według brytyjskich badań (opublikowanych w "The Independent") dzieje się to od 24 tygodnia ciąży.

Reklama

A tobie udało się zaobserwować coś ciekawego na USG? Może twój maluch ssał kciuk? Napisz w komentarzu.

Reklama
Reklama
Reklama