Ciążowe powikłania

Po pierwsze, pociągają za sobą zwiększoną uwagę ze strony personelu medycznego, potrzebę robienia dodatkowych badań, a czasami wiąże się z tym nawet konieczność pobytu w szpitalu.
Po drugie, sprzyjają narastaniu poczucia zagrożenia i niepewności związanej z tym, jak dalej będzie przebiegać ciąża. To wszystko jest nie tylko stresujące dla przyszłej mamy, ale także dla jej najbliższego otoczenia.

Reklama

Każda kobieta w ciąży martwi się o swoje dziecko, o to, czy rozwija się prawidłowo, czy urodzi się zdrowe i we właściwym dla niego czasie. W związku z tymi obawami może odczuwać lęk, a nawet depresję. Jednak kiedy dowiaduje się, że wystąpiły u niej powikłania związane z ciążą, natężenie tych uczuć jest zdecydowanie wyższe. Można powiedzieć, że przekracza ono poziom uznawany za normę. Dotyczy to także ojca dziecka. Mężczyźni także bardzo przejmują się taką sytuacją, odczuwają lęk, może pojawić się u nich depresja.

Problemy w związku

Taka sytuacja może czasem doprowadzić do zakłóceń w relacjach między partnerami. Komplikacje podczas ciąży bywają przez kobiety traktowane jako sygnał zagrożeń dla rozwoju dziecka. Towarzyszy mu poczucie bezradności, które sprzyja nasilaniu się smutku i przygnębienia. Doświadczanie powikłań, a więc pewnego odstępstwa od naturalnego przebiegu ciąży, może zwiększyć przekonanie, że również okres poporodowy nie będzie przebiegał tak jak u innych kobiet. Z badań wynika jednak, że występowanie problemów podczas ciąży nie musi zmieniać ani nastawienia do samej ciąży, ani oczekiwań wobec tego, co nastąpi później, czyli m.in. do opieki nad dzieckiem. Kobiety w ciąży prawidłowej i powikłanej tak samo wyobrażają sobie okres poporodowy, tak samo się do niego przygotowują, równie dobrze podejmują rolę matki i opiekują się swoim dzieckiem. Potrzebują jednak dużo emocjonalnego wsparcia, zwłaszcza gdy w ciąży muszą martwić się o swoje maleństwo.

Reklama

Konsultacja: dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa, ma również doświadczenie w udzielaniu pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży

Reklama
Reklama
Reklama