Co się dzieje w 24. tygodniu ciąży? [WIDEO]
W twojej macicy jest już około pół litra płynu owodniowego. Wiesz po co? Czy zaczęło się u ciebie mrowienie rąk i upuszczanie przedmiotów? Jakiej wielkości jest teraz maluszek i co u niego słychać? Czy ma już buzię słodkiego noworodka i będzie ją można zobaczyć na USG?
Jak rozwija się ciąża?
W 24. tygodniu ciąży możesz już ważyć 5-6 kg więcej. To dobrze! Brzuszek może być widocznie zaokrąglony. Nic dziwnego! W Twojej macicy jest już ok. 0,5 litra płynu owodniowego. Jest niezbędny, by chronić malucha przed urazami, amortyzować wszelkie wstrząsy nawet, gdy upadniesz! Oczywiście uważaj na siebie, podwójnie! Oprócz tego płyn owodniowy odpowiada za stałą temperaturę i maluszek może w nim się przemieszczać pływając niczym rybka ;). Znajdują się w nim także złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Taki lekki bałaganik tam panuje ;).
Dziecko przejmuje teraz wszystkie Twoje emocje i stresy. Ty się denerwujesz, maluch też. Tak to działa od mniej więcej 24. tygodnia ciąży. Warto więc nauczyć się relaksować i nie przejmować byle czym.
Dodatkowo ruchy dziecka możesz teraz odczuwać niemal wszędzie. To dla waszej dwójki etap szybkiego wzrostu.
Waga i rozwój dziecka
W 24. tygodniu ciąży maluch ma już ukształtowaną buzię, która przypomina noworodka. Być może w tym tygodniu da się to już zobaczyć w czasie badania USG. Twoje dziecko pobiera tlen z krwi, która przepływa przez łożysko, ale jego płuca już startują już z produkcją surfaktantu, czyli substancji, która przeciwdziała zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków płucnych podczas wydechu.
Zobacz też: Podobno nie można rzucać palenia w ciąży? To prawda?
Dziecko jest JUŻ wielkości małego arbuzika albo melona! Ma ok. 22 cm i średnio 700 g.
Maluchowi ustala się też teraz dobowy rytm snu i czuwania. Będzie chodził spać i wstawał, tak jak mama. Może lepiej teraz unormować już tryb życia? By później maluch przyzwyczajony do nocnego szaleństwa, nie dawał popalić świeżo upieczonym rodzicom? To tylko taka praktyczna wskazówka ;).
Poza tym maluch może się już także zezłościć jak na brzuch padnie ostry snop światła. Więc już coraz większy ta kruszynka zaczyna mieć kontakt ze światem zewnętrznym.
Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu
Zdrowie - ważne badania
W 24. tygodniu ciąży lekarz może cię skierować na badania wykrywające cukrzycę. Zapisz sobie to, bo roztargnienie w tym czasie staje się dla większości ciężarnych normą. Jeśli jeszcze nie miałaś takiego badania, warto zapytać o to lekarza prowadzącego lub położną.
Najlepiej jeśli to badanie zostanie wykonane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Doustny test tolerancji glukozy - DTTG służy wykryciu cukrzycy ciążowej. Zdarza się ona w przypadku 2-5% ciężarnych.
Najczęściej wcześniej zaczną ci dokuczać takie objawy jak:
- nietypowe pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- zmęczenie,
- nudności.
Może także pojawić się cukier w moczu.
Rady na 24. tydzień ciąży
Zastanawiasz się czy możesz jeszcze pracować? Jeśli Twoja ciąża przebiega zdrowo i bez powikłań, a Twoja praca to np. spokojna praca w biurze, nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli chcesz i będziesz się dobrze czuła, nie przysporzy Ci to zbyt dużo stresu w ciąży, możesz pracować aż do porodu.
Ważne też, by zdrowo się odżywiać i sporo spacerować. Jeśli masz ochotę na niezdrowe jedzenie, lepiej sobie odpuść. Maluch je przecież wszystko to samo, co ty! Może lepiej nie przyzwyczajać dziecka do smaku słodyczy i fast foodów?
Zobacz też: Dieta ciężarnej aktywnej zawodowo