Jak rozwija się ciąża?

W 36. tygodniu ciąży wkraczasz w ostatni tydzień ciąży. Cieszysz się? Już niedługo poznasz tego człowieka, który mieszka w Twoim brzuchu. Twoja waga wzrosła o ok. 12-13 kg od początku ciąży. I prawidłowo, tyle powinno być mniej więcej. Nie jest lekko, ale możesz już głębiej sobie odetchnąć? Czujesz to? Dziecko przesunęło się w dół, do miednicy, szykuje się do porodu. Przez to możesz odczuwać kłucia w okolicy krocza. To normalne i często się zdarza.

Reklama

Czekasz, że w piersiach pojawi się mleko? Spokojnie, nie u każdej mamy będzie to widoczne, nie u każdej na tym etapie. Pokarm się pojawi pod wpływem hormonów i ssania malucha. Na początku wystarczy go bardzo mało. Nie masz powodu do martwienia się na zapas.

Waga i rozwój dziecka

W 36. tygodniu ciąży dziecko jest już wielkości sporego kokosa. Ma ok. 2,7 – 2,8 kg. Staraj się zbyt dużo nie denerwować, bo tzw. hormony stresu (np. kortyzol i adrenalina) przenikają przez łożysko i oddziałują na dziecko. Maluch też jest wtedy zdenerwowany. Mniej tlenu i substancji odżywczych dociera do dziecka, bo skurcz naczyń krwionośnych mamy to uniemożliwia. Silny i długotrwały stres jest więc bardzo niewskazany. Może też ukształtować temperament dziecka. Po narodzinach maluch może więcej płakać i mieć problemy ze snem.

Dziecko powoli traci meszek z twarzy oraz zanika biaława maź płodowa.

Maluch powinien już się obrócić główką w dół, najpóźniej do końca 36. tygodnia! W kolejnym tygodniu może już być za duży, by móc się obrócić.

Zobacz także

Zobacz też: Kiedy dziecko wreszcie się obróci?

Zdrowie - ważne badania

U lekarza lub na kontroli w szpitalu będziesz teraz pojawiać się co tydzień. Lekarz sprawdzi:

  • tętno dziecka,
  • wysokość dna macicy
  • i ewentualnie twoją szyjkę macicy (stopień rozwarcia i miękkość).

Zobacz też: Jak przebiega cesarskie cięcie?

Rada na 36. tydzień ciąży

To już ostatni moment na wyprawkę! Warto zrobić też plan porodu, jeśli go jeszcze nie masz. Jeśli nosisz bliźnięta 36. i 37. tydzień to dla Ciebie termin porodu! Warto też wzmacniać mięśnie Kegla i masować krocze. To może pomóc uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu.

Reklama

Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama