Reklama

Jesteś w 9. tygodniu ciąży albo to już za chwilę? Zastanawiasz się, jakie zmiany zajdą u Ciebie i jak wygląda teraz twoje maleństwo? Całkiem sporo się dzieje na tym etapie w pierwszym trymestrze ciąży, choć nadal powinnaś móc swobodnie dopinać ubrania w pasie ;).

Reklama

Jak rozwija się ciąża?

Poziom hormonów odpowiedzialnych za nudności w 9. tygodniu ciąży osiąga najwyższy poziom. Nadal nie widać gołym okiem ciążowego brzuszka , za to zmiany nastrojów mogą stać się bardzo wyraźne. Nie martw się, już od następnego tygodnia, w miarę stabilizacji hormonów, twoje samopoczucie zacznie się poprawiać.

Twoja macica powiększyła się już 20-krotnie i ma wielkość piłki tenisowej. Możesz także wyczuć, że okolica tuż poniżej pępka stała się wyraźnie twardsza.

Wygładza się twoja cera, a Twoje włosy albo pięknieją w oczach – są grube i lśniące – albo niestety odwrotnie: łatwiej się przetłuszczają.

Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu - 9. tydzień

Waga i rozwój dziecka

U maluszka kształtują się półkule mózgowe. Twarz dziecka również się zmienia: coraz wyraźniejsze są nosek, podbródek, uszy. W jamie ustnej zaczynają się rozwijać kubki smakowe, a w krtani więzadła głosowe. Gałki oczne dziecka pokrywają się powiekami i przesuwają na właściwe miejsce. Dziecko ma ciągle zamknięte oczka i wygląda, jakby nieustannie spało. Jeśli to chłopiec, rozwijają się jądra.

Dziecko jest JUŻ wielkości oliwki!

Zdrowie - ważne badania

9. tydzień ciąży to ostatni dzwonek na badanie wykrywające przeciwciała przeciwko różyczce. Jeśli w dzieciństwie chorowałaś na tę chorobę lub byłaś szczepiona, masz przeciwciała IgG. Jeśli nie masz przeciwciał, istnieje ryzyko zachorowania na tę chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu.

Wirus wywołujący różyczkę może wywołać:

  • zakażenie wewnątrzmaciczne,
  • przyczynić się wad wrodzonych dziecka,
  • a nawet do poronienia.

Zobacz też: Inne tygodnie ciąży w Kalendarzu ciąży

Rada na 9. tydzień ciąży

Zacznij ćwiczyć mięśnie krocza, które podtrzymują dno miednicy. Dzięki ćwiczeniom zapobiegniesz wysiłkowemu nietrzymaniu moczu w ciąży i po porodzie. Poza tym regularna gimnastyka mięśni krocza sprzyja ukrwieniu narządów miednicy.

Tekst: Aneta Grinberg-Iwańska

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama