Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mięśnie Kegla gdzie są
Fotolia
Wygląd i samopoczucie

Mięśnie Kegla – gdzie są i za co odpowiadają

Mięśnie Kegla – gdzie są w naszym ciele? Są to mięśnie położone na dnie miednicy, a ich zadaniem jest stworzenie stabilnego i elastycznego podparcia dla narządów wewnętrznych. Mięśnie Kegla powinno się ćwiczyć, by je wzmacniać.

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które otaczają cewkę moczową, pochwę, odbyt i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla, autora ćwiczeń, które powinna znać każda kobieta. Ćwiczenia Kegla pozwalają na utrzymanie mięśni dnia miednicy w dobrej formie. Dlaczego to takie ważne? Dlatego, żeby nie groziło ci popuszczanie moczu. Ale nie tylko dlatego.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Mięśnie Kegla – gdzie są?

Mięśnie Kegla rozpięte są między guzami kulszowymi (najniżej położone części kości miednicy; czujesz je, gdy siedzisz na twardym siedzisku), kością ogonową (najniżej położona część kręgosłupa, a dokładniej kości krzyżowej) a kośćmi łonowymi (kości, które wyczuwa się we wzgórku łonowym). Mięśnie Kegla tworzą elastyczne dno miednicy i podparcie dla narządów: macicy, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy.

Są trzy warstwy mięśni Kegla: położona najwyżej to mięsień dźwigacz odbytu, położona w środku – to mięsień poprzeczny krocza, a warstwę położoną najniżej tworzy mięsień zwieracz odbytu.

Mięśnie Kegla – test siły

Siłę mięśni Kegla możesz sprawdzić w prosty sposób – wsuwając dwa palce do pochwy i zaciskając mięśnie wokół niego. Jeśli uścisk jest silny – mięśnie nie są nadwyrężone, jeśli jest słaby – powinnaś je rehabilitować. Stan mięśni Kegla można też sprawdzić u ginekologa.

Osłabione mięśnie Kegla po porodzie warto poddać rehabilitacji, którą pokieruje specjalista. Fachowo oceni ich stan i przygotuje plan ćwiczeń. Być może fizjoterapeuta zaleci również używanie specjalnych przyrządów:

 

Słabe mięśnie Kegla

Na osłabienie mięśni dna miednicy mogą mieć wpływ:

  • wiek
  • ciąża
  • zła postawa
  • nieaktywny tryb życia
  • długotrwały kaszel
  • otyłość
  • operacje w obrębie jamy brzusznej
  • nieprawidłowe dźwiganie ciężkich przedmiotów.
Czy wiesz, że aż przez 6 miesięcy po porodzie, nie powinnaś wykonywać ćwiczeń, podczas których intensywnie pracują mięśnie brzucha, ponieważ osłabisz w ten sposób mięśnie dna miednicy?
 

Do czego prowadzi osłabienie mięśni Kegla?

Skutkiem osłabionych mięśni Kegla jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie wywołane banalnym kichnięciem, głośnym śmiechem czy kaszlem. Zawodne mięśnie dna miednicy mogą prowadzić również do pojawienia się hemoroidów w ciąży oraz wypadania narządów: pęcherza moczowego i pochwy.

Zobacz także: 

Jakie wybrać podpaski NTM na noc? Opinie o TENA Lady Normal Night


Najlepiej jest zapobiegać tym nieprawidłowościom zawczasu, poprzez dbanie o sprawność mięśni Kegla. Jednak gdy już do nich dojdzie, a stopień dolegliwości nie jest wysoki, ćwiczenia mięśni dna miednicy są głównym elementem fizjoterapii – przywracania sprawności i prawidłowego ustawienia narządów wewnątrz miednicy. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja zapobiega pogarszaniu się stanu i pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.

Osłabienie mięśni Kegla – objawy

Do najczęstszych objawów, które mogą sugerować, że mięśnie dna miednicy są niesprawne, należy popuszczanie moczu w czasie podskoków, kichania, kaszlu czy dźwigania. Poza tym może pojawić się uczucie ciągłego parcia na mocz, nietrzymanie stolca lub gazów, uczucie ciężkości lub ucisku w pochwie, a także uczucie, że zaraz coś wypadnie z pochwy.

Mięśnie Kegla należą do tzw. mięśni głębokich, które biorą udział w stabilizowaniu tułowia. Jeśli są słabsze, inne mięśnie zaczynają nadmiernie się napinać, wywołując dolegliwości, których można nie skojarzyć z mięśniami Kegla. Są to: bóle dolnej części kręgosłupa i okolicy stawów krzyżowo-biodrowych.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla (ćwiczenia)

Do osłabienia mięśni dna miednicy można nie dopuścić, regularnie ćwicząc. Trening mięśni Kegla to najlepsza profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu. Nie jest zbyt forsowny, ale wymaga regularności. Polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla.

  • Zaciśnij mięśnie krocza tak, jakbyś chciała zacisnąć pochwę (z jednoczesnym podciągnięciem ku górze odbytu), Utrzymaj napięcie 3-4 sekundy i rozluźnij mięśnie.
  • Ćwiczenia wykonuj rytmicznie, zaczynając od 5 do 10 powtórzeń i zwiększając ich liczbę po tygodniu do 20-30. Postaraj się także wydłużyć czas napięcia mięśni Kegla do 6-7 sekund za każdym razem.


Trening mięśni Kegla najlepiej rozpocząć już na etapie planowania ciąży, a jeśli tego nie zrobiłaś – od początku ciąży. Nie ma złej pory ćwiczenie. Możesz robić to rano, wieczorem i w południe. Ponieważ gimnastyka jest dyskretna, możesz trenować, gdy siedzisz, stoisz, idziesz, leżysz czy pijesz popołudniową herbatę. Ważne, by robić to systematycznie. Najlepiej wybrać stały moment dnia, np. kiedy kładziesz się do łóżka, rano tuż po przebudzeniu albo wieczorem podczas oglądania TV. Trening mięśni Kegla stanie się nawykiem, a nie kłopotem, o którym trudno pamiętać.

Uwaga! Częsty błąd przy ćwiczeniach mięśni Kegla to powstrzymywanie strumienia moczu. Samo zamknięcie cewki moczowej nie angażuje wszystkich mięśni Kegla!


Zobacz też:

ćwiczenia przed ciążą
Jacek Cichocki, Paweł Gromada
Starania o dziecko
Ćwiczenia przed ciążą – rozgrzewka
Ciąża i poród to dla ciała ekstremalne przeżycie. Mięśnie rozciągają się do granic możliwości, przybywa kilogramów, które obciążają nogi i stopy, zmienia się środek ciężkości, co boleśnie odczuwa kręgosłup... Tak, straszymy! I razem z Zosią Budkiewicz, instruktorką fitness i fizjoterapeutką, namawiamy do ćwiczeń wzmacniających najważniejsze partie mięśnie.

Mocne mięśnie brzucha, grzbietu, dna miednicy czy nóg to błogosławieństwo dla przyszłej mamy. Silne mięśnie przydadzą się nie tylko w ciąży i porodu, ale też później, gdy przyjdzie czas na pielęgnacje dziecka (noszenie, podnoszenie, układanie), oraz... wznowienie życia seksualnego. Zasady treningu O czym trzeba pamiętać, zaczynając trening? Rozgrzewka – to ona przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku (pobudza układ nerwowo-mięśniowy), a także podnosi temperaturę ciała, dzięki czemu mięśnie stają się bardziej elastyczne, co zapobiega kontuzjom. Odpowiednia postawa – nie wystarczy powtórzyć ćwiczenie, trzeba je jeszcze dobrze wykonać, pilnując postawy. Inaczej łatwo o kontuzję. Dlatego słuchaj uwag Zosi, która instruuje, jak należy wykonać poszczególne ćwiczenia. Oddech – często o nim zapominamy, a mięśnie potrzebują tlenu. Ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Uwaga! Wszystkie ćwiczenia można wykonywać także po porodzie.   Rozgrzewka Pamiętaj, nie wolno jej pomijać. Na rozgrzewkę przeznacz około 10 minut. Może ją wykonać sama (podskoki, wymachy ramion, trucht) albo z Zosią Budkiewicz (opis ćwiczeń poniżej). Krążenie bioder Stajemy w lekkim rozkroku, stopy na szerokość bioder albo trochę szerzej. Dłonie kładziemy na biodrach, które wprawiamy w ruch. Krążenie bioder rozluźnia stawy krzyżowo-biodrowe oraz mięśnie pośladków, najczęściej spinane, gdy kobieta jest w stresie. Oddychamy. Biodrami krążymy 10–15 razy w jedną stronę i w drugą.   Rozgrzewamy mięśnie barków Proste plecy, brzuch wciągnięty, barki w dół. Tak przygotowane ściągamy łopatki w tył, a potem w przód. Oddychamy. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy.   Coś na mięśnie tułowia Ramiona podnosimy w bok, pochylamy tułów raz w jedną stronę i raz w drugą. W tym ćwiczeniu pracują mięsień...

nietrzymanie moczu
Panthermedia
Połóg
Nietrzymanie moczu po porodzie: to nie choroba, ale dolegliwość, którą trzeba leczyć
Popuszczasz mocz, gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz? Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości po porodzie. Musisz sobie pomóc, bo problem sam nie zniknie.

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego.  Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni.  Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

Fotolia.pl
Mama
8 pytań o trening ruchowy po porodzie
Tuż po porodzie twoje ciało dalekie jest od ideału. Minie jeszcze trochę czasu, zanim powrócisz do dawnej formy i figury. Ale ćwiczyć możesz zacząć już teraz.

Czy wiesz, że na początku XX wieku pozwalano kobiecie wstać dwa tygodnie po porodzie ? Teraz, na szczęście, jest inaczej. Bo ruch przyspiesza powrót do formy , poprawia samopoczucie, łagodzi zaparcia, przyspiesza gojenie ran i pobudza przemianę materii. Ale na początku potraktuj swoje ciało łagodnie – przez ostatnie miesiące zostało poddane naprawdę wielkiej próbie. Zobaczysz, że już niedługo uda ci się sprawić, że znów poczujesz się w nim tak dobrze jak kiedyś. Kiedy będę mogła wstać po porodzie? Po porodzie naturalnym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach. W tym czasie położna sprawdzi, jak obficie krwawisz, i skontroluje twój stan. Uważaj, gdy będziesz się podnosić. Choć sądzisz, że czujesz się dobrze, może ci się zakręcić w głowie. Nim wstaniesz, zawołaj położną. Po cesarskim cięciu w znieczuleniu ogólnym powinnaś zrobić kilka kroków już po około 6–8 godzinach od operacji – oczywiście pod opieką położnej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach, po podpajęczynówkowym – dopiero po 12. Najlepiej najpierw przekręć się na bok, opuść nogi i podpierając się na ręku, powoli wstań. To ważne, żeby chodzić, bo ruch pomaga zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Staraj się wyprostować, nie bój się, szew nie puści. Od kiedy zacząć ćwiczyć? Jeszcze zanim wstaniesz po porodzie z pomocą położnej, wykonaj ćwiczenia poprawiające krążenie: zaciskaj, zginaj i prostuj ręce i stopy, rób nimi krążenia. Kolejne ćwiczenia zacznij już drugiego dnia po rozwiązaniu. Po ciąży i porodzie mięśnie brzucha i dna miednicy są dość mocno rozciągnięte, a mięśnie zwieraczy rozluźnione. Zadbaj o nie w porę, dzięki temu unikniesz w przyszłości np. wysiłkowego nietrzymania moczu (to oznacza np., że podczas kichnięcia możesz popuszczać mocz) lub bólów krzyża. Jeśli jest taka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz