W którym tygodniu ciąży jestem?

Ogólne przyjęcie jest takie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. To niestety tylko ogólniki, bo w praktyce wiele zależy od konkretnej kobiety w ciąży. Warto, żebyś poznała jednak kilka najważniejszych zasad, dzięki którym orientacyjnie przewidzisz termin porodu i dowiesz się, w którym tygodniu ciąży naprawdę jesteś.

Reklama

Początek ciąży

Lekarze wyznaczają termin zapłodnienia, czyli początku ciąży za pomocą reguły Naegelego. Zasada ta mówi o tym, że pierwszy tydzień ciąży to ten tydzień, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka (pierwszy dzień ciąży = pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Patrząc na to, kiedy w czasie cyklu występują u kobiety dni płodne, poczęcie prawdopodobnie nastąpiło około 14 dni po 1 dniu miesiączki. Uwzględniając tę zasadę, cała ciąża trwa ok. 280 dni.
Tydzień ciąży powiązany jest mocno z długością cyklu miesięcznego – w zależności od tego, kiedy występują u ciebie dni płodne, możesz policzyć, kiedy nastąpiło zapłodnienie. Jeśli cykl wynosi 28 dni, to by policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś, musisz policzyć, ile dni minęło od twojej ostatniej miesiączki. Jeśli cykl jest dłuższy np. trwa 30 dni, to od 30 musisz odjąć 2. Jeśli natomiast cykl jest krótszy, np. 26 dni, musisz do 26 dodać 2.
Teraz wystarczy wynik podzielić przez 7, a następnie dodać 2 tygodnie. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia.

Reklama

Przydatne narzędzie

Obliczenie tygodnia ciąży wydaje się skomplikowane, ale kiedy spróbujesz to zrobić, zobaczysz, że to banalnie proste. Jeśli jednak chciałabyś uniknąć liczenia samemu – skorzystaj z naszego kalkulatora tygodnia ciąży.

Reklama
Reklama
Reklama