Jak obliczyć termin porodu?
Przebieg ciąży

5 metod, które pomogą obliczyć termin porodu

Możesz sama sprawdzić, kiedy najprawdopodobniej wypadnie dzień narodzin twojego dziecka. Masz do dyspozycji 5 różnych metod oraz nasz specjalny kalkulator.

Choć twoje dziecko i tak samo zadecyduje o przyjściu na świat, możesz obliczyć, kiedy najprawdopodobniej nadejdzie ten dzień. Wystarczy poświęcić chwilkę i zastosować jeden z poniższych wzorów. Dla pewności możesz wykorzystać wszystkie metody obliczania terminu porodu i porównać otrzymane wyniki.

Jak sprawdzić, kiedy urodzę?

W ustalenie terminu porodu pomoże 5 metod. Każda z nich bierze pod uwagę inny czynnik.

 • Pierwszego dnia ostatniej miesiączki – reguła Naegelego
 • Dnia zapłodnienia
 • Dnia skoku podstawowej temperatury ciała
 • Daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu
 • Wysokości dna macicy 

1. Obliczanie terminu porodu wg reguły Naegelego

Obliczając termin porodu regułą Naegelego, uwzględniamy pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu.
 

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok +/- X dni (X dni= różnica dni cyklu kobiety od cyklu wzorcowego 28-dniowego)


W cyklu fizjologicznym owulacja a zatem i zapłodnienie powinno nastąpić 14 dni przed terminem spodziewanego kolejnego krwawienia miesiączkowego. W związku z tym przy cyklu 26-dniowym termin porodu przesuwa się o 2 dni do przodu (kobieta rodzi wcześniej w porównaniu do cyklu 28-dniowego), a w razie cyklu 32-dniowego – o 4 dni do tyłu, czyli kobieta rodzi później w porównaniu do cyklu 28-dniowego.

Zobacz także
jak obliczyć termin porodu

Jak obliczyć termin porodu? I dlaczego nie wolno go zmieniać? [KOMENTARZ GINEKOLOGA]

kobieta, mama, ciąża

14 bardzo ważnych pytań o termin porodu

ciąża donoszona

Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]

poród

Czy jesteś gotowa na poród? [TEST]

2. Obliczenie termin porodu na podstawie daty zapłodnienia

Jeżeli przyszła mama dokładnie zna datę poczęcia, wyliczenie terminu porodu jest bardzo łatwe. Wiedząc, że ciąża trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, wystarczy od podanej daty odjąć 7 dni i trzy miesiące oraz dodać rok.

Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

3. Obliczanie termin porodu na podstawie skoku temperatury ciała

Oblicz termin porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Podstawową temperaturę ciała mierzy się rano przed wstaniem z łóżka w jamie ustnej, w odbycie lub w pochwie po co najmniej 6 godzinnym odpoczynku nocnym. Ponadto należy wykluczyć choroby przebiegające z podwyższeniem temperatury. Podstawowa temperatura ciała jest w fazie wzrostowej o 0,5°C niższa, zwykle poniżej 37°C niż w fazie wydzielniczej, w której jest zwykle powyżej 37°C. W przypadku cyklu 28 dni skok temperatury, związany z działaniem progesteronu, o 0,5°C następuje zwykle 13-14 dnia cyklu tj. około jednego dnia po owulacji. W przypadku, kiedy dojdzie do zapłodnienia i rozwija się ciąża, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się nadal powyżej 37°C przez co najmniej 16 dni. Do wyliczenia terminu porodu przyjmuje się zatem dzień skoku temperatury ciała.

4. Obliczanie termin porodu na podstawie pierwszych ruchów płodu

Pierwsze ruchy płodu odczuwane są przez:

 • pierwiastki, czyli kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka – pod koniec 20. tygodnia (koniec 5. miesiąca ciąży)
 • wieloródki – pod koniec 18. tygodnia (między 4–5. miesiącem ciąży)
   

Dość często jednak wieloródki odczuwają pierwsze ruchy płodu już pod koniec 16–17. tygodnia ciąży, a pierwiastki (rodzące po raz pierwszy) często nie potrafią podać daty wystąpienia pierwszych ruchów płodu. Ponadto wiele kobiet mylnie bierze za ruchy płodu np. ruchy jelit.
 

Zobacz także
pierwsze ruchy dziecka

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

ruchy dziecka, pierwsze ruchy dziecka, ruchy w ciąży, liczenie ruchów dziecka

Pierwsze ruchy dziecka - wcześniej niż myślisz

kobieta, ciąża, mężczyzna, brzuszek

Od zapłodnienia do narodzin – rozwój płodu

rozwój ciąży, rozwój płodu, wielkość dziecka, waga płodu, waga dziecka, wielkość płodu, ciąża tydzień

Sprawdź wielkość dziecka w brzuchuPolecamy: Jesteś w ciąży? Zapamiętaj datę pierwszych ruchów.

5. Obliczanie termin porodu na podstawie wysokości dna macicy

Wysokość dna macicy zmieniająca się w poszczególnych tygodniach ciąży ma mniejsze znaczenie dla określenia terminu porodu.

Jak kształtuje się wysokość dna macicy w poszczególnych tygodniach ciąży:

 • koniec 16. tygodnia – jeden-dwa palce ponad spojeniem łonowym
 • koniec 20. tygodnia – dwa-trzy palce poniżej pępka
 • koniec 24. tygodnia – na wysokości pępka
 • koniec 28. tygodnia – dwa-trzy palce powyżej pępka
 • koniec 32. tygodnia – w połowie odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczkowatym (dolna część mostka)
 • koniec 36. tygodnia – przylega do łuków żebrowych
 • koniec 40. tygodnia – jeden-dwa palce poniżej łuków żebrowych.
   

W pierwszych dniach 37. tygodnia ciąży dno macicy obniża się do wysokości z końca 37. tygodnia ciąży. Tak więc licząc od momentu kiedy dno macicy zaczyna opadać do porodu pozostają około 2-4 tygodni, przy czym u pierwiastek częściej cztery tygodnie, a u wieloródek trzy.

Zobacz też:

 

Zobacz także
zdjęcia dzieci, fotografowanie dzieci, poród na zdjęciach, zdjęcia noworodków, ułożenie dziecka w macicy

Jak dziecko układa się w macicy - zobacz na niezwykłych zdjęciach

grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na płód

Używki w ciąży

Jakie są skutki stosowania używek w ciąży? Sprawdź, co wiesz [QUIZ]

Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?

Jak obliczyć, który to tydzień ciąży? - film

ciąża przenoszona
Adobe Stock
Poród naturalny
Ciąża przenoszona – czym jest, przyczyny, możliwe powikłania
Ciąża przenoszona to ciąża, która trwa mimo upłynięcia terminu porodu. W ciąży przenoszonej lekarze regularnie monitorują stan płodu i łożyska. Jeśli zachodzi taka potrzeba – przystępują do wywoływania porodu. Co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy?

Ciąża przenoszona jest mylona z ciążą przeterminowaną . Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Ciąża przenoszona to ciąża, której spodziewany termin już minął, natomiast ciąża przeterminowana to ciąża patologiczna, gdy życie dziecka jest zagrożone. Powodem przenoszenia ciąży może być wiek matki, problemy ze zdrowiem, a także błędne wyliczenie terminu porodu.  Spis treści: Ile trwa ciąża? Kiedy mówimy o ciąży przenoszonej? Ciąża przenoszona – możliwe powikłania Ciąża przenoszona – kiedy zgłosić się do szpitala? Ciąża przenoszona – wywołanie porodu Badania w ciąży przenoszonej Ile trwa ciąża? Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie (czyli co 28-30 dni). Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny.  Wyznaczony termin porodu nie zawsze pokrywa się z rzeczywistą biologiczną datą. Akcja porodowa może rozpocząć się kilkanaście dni wcześniej lub później. Z czego wynika ta rozbieżność? Jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wysyłają drogą hormonalną sygnał do przysadki mózgowej mamy, że czas wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy. Jak obliczyć termin porodu? Aby obliczyć termin porodu, możesz skorzystać z kalkulatora terminu porodu . Bazuje on na regule Naegelego. W oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki oblicza się termin porodu. Oto wzór Naegelego:  termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + rok – 3 miesiące + 7 dni Z podanego wzoru można wyliczyć tzw. czas trwania ciąży prawidłowej. Faktyczny...

który to tydzień ciąży
Fotolia
Przebieg ciąży
Sprawdź, jak policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś!
Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, ponieważ nie jesteś pewna, kiedy doszło do zapłodnienia? Sprawdź, jak policzyć w którym tygodniu ciąży jesteś. To banalnie proste!

W którym tygodniu ciąży jestem? Ogólne przyjęcie jest takie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 40 tygodni . To niestety tylko ogólniki, bo w praktyce wiele zależy od konkretnej kobiety w ciąży. Warto, żebyś poznała jednak kilka najważniejszych zasad, dzięki którym orientacyjnie przewidzisz termin porodu i dowiesz się, w którym tygodniu ciąży naprawdę jesteś. Początek ciąży Lekarze wyznaczają termin zapłodnienia, czyli początku ciąży za pomocą reguły Naegelego . Zasada ta mówi o tym, że pierwszy tydzień ciąży to ten tydzień, w którym wystąpiła ostatnia miesiączka (pierwszy dzień ciąży = pierwszy dzień ostatniej miesiączki). Patrząc na to, kiedy w czasie cyklu występują u kobiety dni płodne, poczęcie prawdopodobnie nastąpiło około 14 dni po 1 dniu miesiączki. Uwzględniając tę zasadę, cała ciąża trwa ok. 280 dni. Tydzień ciąży powiązany jest mocno z długością cyklu miesięcznego – w zależności od tego, kiedy występują u ciebie dni płodne, możesz policzyć, kiedy nastąpiło zapłodnienie. Jeśli cykl wynosi 28 dni, to by policzyć, w którym tygodniu ciąży jesteś , musisz policzyć, ile dni minęło od twojej ostatniej miesiączki. Jeśli cykl jest dłuższy np. trwa 30 dni, to od 30 musisz odjąć 2. Jeśli natomiast cykl jest krótszy, np. 26 dni, musisz do 26 dodać 2. Teraz wystarczy wynik podzielić przez 7, a następnie dodać 2 tygodnie. Gdy więc lekarz mówi o 10. tygodniu ciąży, to znaczy, że do zapłodnienia doszło 8 tygodni temu. W rzeczywistości ciąża trwa więc nie 280 dni, lecz 266 od momentu poczęcia. Przydatne narzędzie Obliczenie tygodnia ciąży wydaje się skomplikowane, ale kiedy spróbujesz to zrobić, zobaczysz, że to banalnie proste. Jeśli jednak chciałabyś uniknąć liczenia samemu – skorzystaj z naszego kalkulatora tygodnia ciąży .

Ciążowy brzuszek
youtube
Aktualności
Zalała ją fala hejtu za... zbyt mały ciążowy brzuszek
Czy wielkość brzucha świadczy o oszustwie lub zaniedbaniu ciąży? Ludzie krytykują, a dumna nastolatka tłumaczy, jak udaje się jej zachować taką figurę w ciąży.

18-letania Reanna Stephens chwali się w mediach, jak udaje się jej zachować taką figurę w ciąży . Choć, jak każda przyszła mama chciałaby usłyszeć, że wygląda pięknie, to Reanna stała się ofiarą hejterów. Ci twierdzą, że studentka z Karoliny Południowej w ogóle nie jest w ciąży. Nie brakuje komentarzy, że zagłodzi dziecko na śmierć lub że maluch urodzi się chory. Reanna jednak się nie poddaje i tłumaczy, że to wszystko zasługa zdrowego trybu życia, wegańskiej diety i ćwiczeń. Dziewczyna twierdzi, że ciąża jest pod opieką ginekologa i rozwija się prawidłowo, a maluszkowi nic nie dolega. W ten sposób chce udowodnić innym przyszłym mamom, że można mieć mały brzuch w ciąży. Tylko po co? Niebezpieczny trend Nie jest to pierwsza mama, która "promuje" mały brzuszek w ciąży. O ile niewielki brzuszek w ciąży jest możliwy i wcale nie musi wpływać niekorzystnie na zdrowie dziecka, to można zauważyć, że w sieci panuje swoista brzuski. Żadna z instagramowych fit mam nie wspomina jednak, że każda z nas ma pewne predyspozycje. Większości internetowych przypadków są to kobiety, które latami trenowały bardzo intensywnie . Reanna przed zajściem w ciążę trenowała boks, kickboxing, jujitsu, a do tego regularnie robiła trening obwodowy i trening siłowy oraz jogę i cardio, teraz w ciąży uprawia jogę i cardio.     Post udostępniony przez MY FITNESS E BOOK AVAIL NOW👇🏼 (@sarahstage) Sie 22, 2017 o 10:31 PDT Modelka Sara Stage, zarówno w pierwszej, jak i drugiej ciąży wzbudziła duże zainteresowanie umieszczając zdjęcia na Instagramie. Kobieta prawie do samego końca ciąży nie maiła brzuszka! (powyżej w 31 tygodniu ciąży). Jej dzieci urodziły się zdrowe i wcale nie takie małe. - Są ludzie, którzy myślą, że ponieważ ćwiczę w ciąży, muszę mieć obsesję na punkcie swojego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj