Seks w ciąży może być ekscytujący i namiętny, i to prawie do samego porodu. Choć sytuacja się zmieniła, wciąż masz przecież przed sobą tę samą kobietę. Jeśli tylko spróbujesz zrozumieć, co dzieje się nie tylko z jej ciałem, ale również psychiką, będzie wam dobrze jak dawniej, a nawet jeszcze lepiej.

Reklama

Najlepsze wyjaśnienia – seks w ciąży nie jest groźny

Dziecku nic się nie stanie, kiedy się kochacie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Podczas orgazmu może odczuwać jedynie delikatne skurcze macicy, które odbiera jako kołysanie. Warto o tym pamiętać, aby pochopnie nie rezygnować ze współżycia, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i wcześniej nie zdarzały się poronienia. Gdy namiętności macie za sobą, kobieta może silniej odczuwać ruchy płodu – to efekt działania hormonów, a nie, jak niektórzy mylnie interpretują, obrona przed zagrożeniem.

Najlepsze pozycje seksualne podczas ciąży – nie wszystko dozwolone

Ciąża nie wymusza na życiu erotycznym dużych zmian. Ale są pewne zasady, którymi warto się kierować.

  • W I trymestrze sprawdzi się pozycja „na jeźdźca”. Twoja partnerka zyskuje dzięki niej większą możliwość kontrolowania głębokości penetracji oraz intensywności ruchów (w pierwszych trzech miesiącach ciąży lepiej unikać współżycia w pozycjach, podczas których penetracja jest głębsza).
  • W drugiej połowie ciąży kochajcie się w pozycji „od tyłu” lub "na boku". W tym okresie nie powinieneś już uciskać brzucha. Jeśli w trakcie stosunku lub po nim dojdzie do plamienia lub krwawienia z pochwy, twoja partnerka powinna skonsultować się z lekarzem.

Najlepszy czas na kochanie - II trymestr

Seks w II trymestrze ciąży może przynosić kobiecie nowe doznania. Znikają wcześniejsze kompleksy, ustępują trudności z osiąganiem orgazmu. Wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Duża w tym zasługa oksytocyny, ważnego ciążowego hormonu, który wpływa m.in. na poczucie bliskości z partnerem, a także na odczuwanie większej przyjemność z kontaktów seksualnych. Zwiększa także unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu. Narządy płciowe kobiety są lepiej ukrwione, większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce.

  • W I trymestrze twoja ukochana może mieć mniejszą ochotę na seks z powodu gorszego samopoczucia, dokuczliwych mdłości, wymiotów oraz wszechogarniającej potrzeby snu.
  • W III trymestrze jej myśli zaczynają skupiać się na przygotowaniu domu do przyjęcia dziecka. Zapał seksualny mogą również studzić związane z końcówką ciąży dolegliwości i coraz większy brzuch (czytaj też: Kochanie, nie dzisiaj - czyli brak ochoty na seks).

Najlepsza zachęta do seksu – twoja postawa

Twoja ukochana przed chwilą była skłonna do figlowania, a teraz chce się tylko przytulić? To nie jest próba manipulowania twoimi uczuciami, tylko wpływ hormonów. Ciąża sprawia, że kobieta szybko się męczy, dlatego zamiast się na nią obrażać, może sprawdzisz, jak bardziej zaangażować się w domowe obowiązki. Jeśli wieczorem będzie bardziej wypoczęta, może nie zaśnie tak szybko.
Jest też inna ważna kwestia – przyszłe mamy mogą mieć problem z akceptacją ciążowych kształtów. Uważają, że coraz większy brzuch pozbawia je atrakcyjności, że przestały podobać się partnerowi. Nie wiedzą, że mężczyzni pozytywnie reagują na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Jeśli za sprawą ciąży w waszym związku przestało iskrzyć, szepnij swojej partnerce do ucha, jak bardzo jest seksowna, jak kobiece stało się teraz jej ciało. To dobry sposób na odnalezienie bliskości.

Zobacz także

Najlepszy zamiennik – gdy macie ochotę na seks w ciąży, a lekarz nie pozwala

Jeśli lekarz zabrania współżycia podczas ciąży, nie oznacza to, że musicie zrezygnować ze zbliżeń. Istnieją przecież jeszcze inne formy okazywania sobie uczuć: przytulanie, pocałunki, stymulacja przez dotyk, pieszczoty oralne. Przyjemność odczuwana podczas zbliżenia może wynikać również z tego, że osobie, którą kochamy, jest dobrze. Szukanie nowych sposobów na okazanie erotycznego zainteresowania podczas ciąży może bardzo wzbogacić związek.

Teraz najlepsza jest abstynencja – do kiedy seks w ciąży jest bezpieczny?

Przed intensywnym współżyciem powinniście powstrzymać się, jeśli od terminu porodu dzielą was tylko 3 tygodnie (taki seks na początku 9. miesiąca może wiązać się z ryzykiem przyspieszenia porodu lub pęknięcia pęcherza owodniowego, co grozi zainfekowaniem dziecka).
Współżycie nie jest wskazane, jeśli twoja partnerka ma:

  • łożysko przodujące,
  • stan przedrzucawkowy,
  • niewydolność szyjki macicy,
  • krwawienia lub infekcje intymne.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama