Reklama

Przyszłe mamy często martwią się, jak będzie wyglądało ich ciało po porodzie i czy w trakcie ciąży pojawią się rozstępy. Niektóre kobiety nie mają ich wcale, natomiast u innych jest to sprawa genetyczna. Charakterystyczne prążki łatwiej tworzą się, gdy skóra jest mało elastyczna – czasami więc nie da się ich uniknąć. Możesz jednak spróbować nie dopuścić do ich powstania lub zminimalizować ich widoczność. W jaki sposób?

Nie czekaj – działaj od razu

Rozstępy to problem, z którym zmaga się wiele kobiet w ciąży. Pojawiają się one pod wpływem zmian gospodarki hormonalnej oraz tego, że skóra coraz bardziej się rozciąga. Jeśli chcesz uniknąć tych charakterystycznych paseczków, przede wszystkim obserwuj swoją skórę. To nie takie trudne, choć wymaga konsekwencji. Zdaniem Dominiki, jednej z mam, najważniejsza jest profilaktyka. „O skórę na brzuchu trzeba dbać nie tylko w trakcie ciąży, ale i przed nią. Ruch, aktywność fizyczna oraz właściwa pielęgnacja i odżywianie powinny zapobiec powstawaniu rozstępów” – mówi. Używając sprawdzonych (bezpiecznych) kosmetyków, ćwicząc i stosując odpowiednią dietę, możemy więc zminimalizować ich widoczność.

Zadbaj o dietę i ruch

Każda przyszła mama powinna być świadoma tego, że skórę powinna pielęgnować nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, czyli stosując odpowiednią dietę. Aby uniknąć rozstępów, nie powinno się spożywać nadmiernej ilości soli, produktów wysoko przetworzonych, a także bogatych w tłuszcz i cukier. Twoja dieta powinna być przede wszystkim bogata w wartościowe witaminy oraz składniki mineralne.

Zobacz także

„Jeżeli chcemy uniknąć rozstępów, powinnyśmy jeść warzywa i owoce, jak najbardziej kolorowe, które dostarczą przyszłej mamie potrzebnych składników. Ważne są witaminy A i E. Szczególnie istotny jest cynk, ponieważ to on wykorzystywany jest w syntezie włókien kolagenowych w skórze” – podpowiada Patrycja.

„Rozstępy to nie taka prosta sprawa. O swoje ciało trzeba dbać cały czas, a w ciąży to już szczególnie. Trzeba, pamiętać, by zdrowo się odżywiać i zbyt szybko nie przybierać na wadze”. Nie zapominaj również o tym, aby się ruszać. Kobiety w ciąży często rezygnują z aktywności fizycznej z obawy o zdrowie dziecka. Zupełnie niesłusznie! Regularna gimnastyka nie tylko poprawia wygląd skóry, ale między innymi zapewnia spokojniejszy sen – przekonuje Agnieszka.

Pij dużo wody

Skóra dorosłego człowieka składa się w ponad 60 proc. z wody. Aby zachowywała wszystkie swoje właściwości i była w dobrej kondycji, tę wodę należy jej stale dostarczać. Nie obawiaj się, że przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów spowoduje obrzęki. Chyba że zamiast wody będziesz wybierać słodzone napoje. Wówczas one faktycznie mogą doprowadzać do zatrzymywania wody w organizmie.

„Egzekwujmy od siebie przyszłe mamusie codzienne przyjmowanie przynajmniej 2 litrów wody” – radzi Sylwia.

Nawilżaj skórę

Jednym ze skutecznych sposobów pielęgnacji skóry jest nawilżanie. Zapewnia ono właściwą ochronę przed wysuszeniem i niweluje uczucie ściągnięcia. Skóra sama w sobie jest elastyczna, ale żeby to utrzymać, należy codziennie stosować kosmetyki pielęgnacyjne. Ważne, by były to balsamy czy kremy przeznaczone właśnie dla ciężarnych, czyli takie, które będą bezpieczne i nie będą zawierały składników, które mogłoby przeniknąć do dziecka i w jakikolwiek sposób mu zagrażać. Oprócz regularnego nakładania kosmetyków, warto masować skórę na brzuchu, pośladkach, udach i piersiach. Delikatny masaż samej skóry absolutnie nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku, a może znacznie poprawić jej wygląd.

„Moim sposobem był codzienny wieczorny rytuał masażu brzuszka z oliwką. Nawilżanie i ujędrnianie skóry jest bardzo ważnym elementem dbania o swoje ciało podczas ciąży. Nawet jeśli rozstępy powstaną to warto dbać o skórę” – podpowiada Milena.

Jeszcze więcej porad od naszych mam!

Podsumujmy więc to, co najważniejsze – aby uniknąć rozstępów należy przede wszystkim:

  • zdrowo się odżywiać (włącz warzywa i owoce do swojej diety)
  • regularnie nawadniać organizm (oczywiście wodą!)
  • nie rezygnować z ćwiczeń (sprawdź, które z nich możesz wykonywać w ciąży)
  • pielęgnować skórę (najlepsza będzie oliwka lub specjalny krem przeciw rozstępomregularnie nawadniać orgaznim (oczywiście wodą!)
    nie rezygnuj z ćwiczeń (sprawdź, które z nich możesz wykonywać w ciąży)
    pielęgnować skórę (dobra będzie oliwka lub specjalny krem przeciw rozstępom)---#---).---#---)">)

A oto, to co jeszcze radzą mamy:

„Jestem w połowie ciąży. Skóra jest napięta, a brzuszek szybko rośnie. Najpierw biorę prysznic, który poprawia krążenie, następnie wykonuję masaż specjalną oliwką. Oczywiście nie skupiam się wyłącznie na brzuszku – pamiętam o biodrach, pośladkach udach i biuście, bo te części ciała też są narażone na rozstępy. Rano natomiast smaruję skórę kremem przeciw rozstępom. Ważna też jest dieta pt. dużo warzyw i owoców i złota zasada: jem dla dwojga, a nie za dwoje” – radzi Aneta.

”U mnie najlepszym sposobem na rozstępy w ciąży są masaże, do których używam oliwki dla niemowląt oraz różne specjalistyczne kremy przeciw rozstępom. Po masażu biorę chłodny prysznic, który wpływa pozytywnie na ukrwienie mojej skóry. Dzięki temu jest ona bardziej elastyczna” – mówi Ewelina.

Reklama

Każda mam z dumą lubi przeglądać się w lustrze i podziwiać, jak z tygodnia na tydzień rośnie jej brzuszek, a w nim – jej skarb. I choć istnieje ryzyko, że na skórze pojawią się rozstępy, na szczęście są sposoby na to, aby je wyeliminować lub chociaż zmniejszyć ich ilość.

Reklama
Reklama
Reklama