Kształt brzucha w ciąży
Mały, duży, piłeczka, owal – choć z kształtu brzucha nie da się wróżyć, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę, może on wiele powiedzieć o twojej ciąży.
1 z 6
Mały brzuch w ciąży
Zwykle po prostu oznacza wczesną ciążę. A jeśli pozostaje niewielki także w drugim i trzecim trymestrze? Najczęściej to nic niepokojącego. Bo liczy się przede wszystkim wysokość macicy w stosunku do pępka. I dopiero jeśli ona jest zbyt mała w odniesieniu do wielkości ciąży, ginekolog kieruje przyszłą mamę na USG, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Najczęściej mały brzuszek oznacza silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększającą się macicę. Czasem też powodem jest tusza ciężarnej: przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny.
2 z 6
Duży brzuch w ciąży
Czasem ciąża wydaje się bardziej zaawansowana niż jest w rzeczywistości. Powiększający się szybciej brzuch może oznaczać, że mieszkają w nim... bliźniaki. Jeśli brzuch staje się znacznie większy dopiero w trzecim trymestrze ciąży, to prawdopodobnie urodzisz duże dziecko (tzw. makrosomia płodu), bo właśnie w ostatnich trzech miesiącach ciąży dziecko rośnie najintensywniej. Zdarza się też (na szczęście bardzo rzadko), że duże rozmiary brzucha świadczą o zwiększonej ilości płynu owodniowego, czyli wielowodziu.
3 z 6
Wysoki brzuch w ciąży
W trakcie ciąży zmienia się też położenie brzucha względem twojego ciała. Przez większość miesięcy rosnąca macica powoduje jego powiększanie nie tylko wszerz, ale i wzdłuż. Brzuch jest coraz wyżej. W pewnym momencie zaczyna naciskać na przeponę tak, że ciężarnej czasem nawet trudno swobodnie oddychać.
4 z 6
Obniżający się brzuch w ciąży
Pod koniec dziewiątego miesiąca ciąży brzuch zaczyna się lekko obniżać. Wynika to z przygotowywania się dziecka do porodu. Maluch po prostu wpasowuje się do kanału rodnego, czyli schodzi troszkę niżej. Pora spakować się do szpitala. A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda poród naturalny KLIKNIJ TUTAJ.
5 z 6
Brzuch w ciąży jak piłeczka
Najczęściej oznacza, że dziecko leży w brzuchu ułożone pupą do góry lub dołu, z nóżkami podgiętymi pod brodą. Jest zwinięte jakby w kuleczkę, więc brzuch przypomina piłkę. Zgrabny brzuszek to także zasługa figury przyszłej mamy. Jeśli jest drobna, szczupła, to brzuszek wystaje jak piłka. Brzuch wygląda zgrabnie, gdy jego mięśnie są silne, bo z łatwością podtrzymują rosnącą macicę. Takie mięśnie posiadają kobiety, które rodzą po raz pierwszy. Podczas kolejnych ciąż mięśnie często są już bardziej rozciągnięte (chyba, że dużo ćwiczysz i stale utrzymujesz je w dobrej kondycji).
6 z 6
Brzuch w ciąży jak owal
To zwykle znak, że dziecko w brzuchu ułożyło się poprzecznie, czyli pupę ma po jednej stronie twojego boku, a główkę po drugiej. Taka sytuacja ma miejsce częściej u kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci (bo mają rozciągnięte mięśnie). Czasem także to wynik wad macicy, wad miednicy kostnej, a także przodującego łożyska. W większości wypadków takie ciąże kończą się cesarskim cięciem. Tylko czasami w ostatnich tygodniach ciąży dokonuje się próby odwrócenia płodu. Ten zabieg wykonuje się zawsze pod kontrolą USG.