Każdy dzień, począwszy od narodzin dziecka, przyniesie ci niespodziankę. Będziesz się cieszyć z uśmiechów i jego spojrzeń, z zaufania i wiary, jaką cię ta mała istotka obdarzy, z miłości, której nie można porównać z żadną inną. To niepowtarzalne chwile. Są pewnie miliony powodów, dla których tak fantastycznie być mamą. My przypominamy tylko dziesięć zalet macierzyństwa. Naprawdę codziennie możesz się cieszyć, że... spotkał cię taki cud.

Reklama

1. Masz przed sobą najwspanialsze chwile

Jesteś jeszcze w ciąży? Myślisz o zbliżającym się porodzie? Nie obawiaj się. O bólu się zapomina. A poza tym to przecież dzięki niemu twoje dziecko znajdzie się na świecie. Na zawsze zapamiętasz za to ciepło maleńkiego ciałka bobaska, gdy po porodzie trafi na twój brzuch (sprawdź: Najlepszy scenariusz na pierwsze chwile po porodzie). Gdy pierwszy raz pogłaszczesz dziecko po główce, zobaczysz przymknięte oczka, miniaturowy nosek. W pamięci będziesz pielęgnować pierwsze karmienie, uśmiech, kroczek, słowo... To, co wspaniałe, ciągle jest przed tobą!

2. To wy stworzyliście prawdziwe życie

To największy cud. Dziewięć miesięcy, kiedy maluszek rozwija się w tobie, jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu. Sama świadomość, że ta istotka codziennie staje się większa, dodaje skrzydeł. Wyobrażasz sobie, jak wygląda twoje dziecko, jak się zmienia, jakie będzie, gdy się urodzi, kim zostanie. Rozmawiaj z nim, głaszcz się po brzuchu. Tak przekazujesz maleństwu wiadomość, że jest oczekiwane.

3. Będziesz towarzyszyć dziecku w dorastaniu

Często w maluszku doszukujemy się cech osób nam bliskich, kochanych. „Ma oczy po tacie, usta po mamie i jest towarzyski jak dziadek” – mawiają mamy. Dziecko to rzeczywiście cząstka nas samych, krew z naszej krwi (sprawdź: Co dziecko dziedziczy po rodzicach, a co po dziadkach?). Ale już od momentu poczęcia jest kimś innym. Nie będzie kopią rodziców, będzie sobą. Mama ma szczęście, że może przyglądać się, jak rośnie jej ukochany mały człowiek.

4. Stajesz się inną osobą

Widok płaczącego dziecka, nawet obcego, nie będzie już dla ciebie obojętny. Będziesz chciała jak najszybciej mu pomóc. Szybciej wrzucisz pieniądze do puszki osobom kwestującym na rzecz chorych dzieci i pomyślisz, jakie to szczęście, że twojemu słoneczku nic nie jest. Zaczniesz też uważniej patrzeć, czy możesz wejść na przejście dla pieszych, czy na ulicy nic wam nie grozi. Zaskoczy cię to, jak bardzo odpowiedzialną i przewidującą potrafisz być osobą. Taką, jaką jest dobra mama.

Zobacz także

5. Dziecko zmienia twój cały świat

Dziecko nadaje życiu nowy sens. Praca, rozwijanie własnych zainteresowań, przeczytanie dobrej książki, pójście do kina, teatru wcale nie staną się mniej ważne niż kiedyś, ale... Okaże się, że możesz patrzeć na śpiącego niemowlaka godzinami albo że nie szkoda połowy dnia na zabawę klockami. Uświadamiasz sobie, co w życiu jest naprawdę piękne.

Czytaj też: Jak pielęgnować związek po pojawieniu się dziecka?

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Masz ogromny wpływ na to, kim stanie się ta mała istotka

Będzie śmiała i towarzyska, czy wrażliwa i zamknięta w sobie? Pokocha muzykę, kwiaty, obrazy, czy grę w tenisa, pływanie i piłkę nożną? Choć wiele zależy od genetyki i cech dziecka, jakie ma ono już od urodzenia, to jednak w ogromnym stopniu Ty je kształtujesz. To fantastyczne zadanie życiowe!

Polecamy: Co oznacza czkawka u płodu?

7. To ty dasz dziecku kapitał na całe życie

Nakarmić, ubrać, umyć maluszka – to jedno. Ale ty chcesz przecież również wychować dobrego, mądrego człowieka. Masz za zadanie przekazać mu wartości, które dla ciebie są ważne. To największy kapitał, jaki można komukolwiek dać.

8. Tworzysz właśnie najsilniejszy związek w życiu

Więź między mamą a dzieckiem, nie ma sobie równych. Z nikim nie będziesz tak blisko, jak ze swoją pociechą. Nikogo nie będziesz tak dobrze rozumieć, jak jej. Słuchaj więc dziecka i pamiętaj, że ono dopiero po kilku miesiącach życia zrozumie, że nie jesteście jednością. Dlatego tul, noś na rękach niemowlaka, kiedy tylko się tego domaga (sprawdź: Jak dotyk wpływa na dziecko?). A dla starszaka bądź nie tylko mamą, ale także przyjacielem. Bądź szczera, dotrzymuj słowa, nie zawiedź malca. On odpłaci ci się tym samym.

9. Dziecko daje Ci ogromny zastrzyk energii

Dla niego zrobisz więcej niż dla kogokolwiek innego. Dla szkraba będziesz w stanie nie spać, czuwając, gdy jest chory. Zmienisz się w tygrysicę, jeśli ktoś lub coś spróbuje mu zagrozić. Dla niego będzie Ci się chciało żyć.

10. Dziecko doda ci skrzydeł

Tak naprawdę wystarczy sama obecność twojego skarbu. Bo czy może być coś milszego niż słodki uśmiech niemowlaka, zapach jego ciała, odgłos przełykania mleczka, gdy ssie pierś? Czy zobaczysz w kinie ciekawszy film od tego, w której twoja pociecha gra główną rolę? Czy coś ucieszy cię bardziej niż jego pierwsze kroki i wypowiedziane, tak długo oczekiwane, słowo „mama”? Czy w jakimkolwiek muzeum świata wisi piękniejszy obraz od pierwszej laurki, którą nieporadnie zrobi dla ciebie przedszkolak? Przez całe życie będziesz się cieszyć każdym osiągnięciem swojego dziecka. Mów mu o tym. To również jemu doda skrzydeł.

Konsultacja: Małgorzata Rymaszewska, psycholog, Grupa Synapsis.

Polecamy: Czy w ciąży powinna pojawić się miłość do dziecka?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama