W aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne (kolargol). Jak zapewniają ich producenci, specyfiki te wspomagają leczenie np. przeziębienia, zapalenia oskrzeli, opryszczki, grzybicy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry, działają przeciwzapalnie i odkażająco, łagodzą ból i swędzenie skóry.

Reklama

Tymczasem nie ma żadnych badań, które udowodniły, że srebro odgrywa dobroczynną rolę w ludzkim organizmie. Wiadomo natomiast, że może kumulować się w tkankach skóry, wątroby, śledziony, nerek, w mięśniach i mózgu. Co gorsza, jego nadmiar może wywoływać srebrzycę (argyrię). Choroba powoduje zmianę koloru skóry na ciemnoszary lub niebieski.

Czy można pić srebro koloidalne w ciąży?

Lekarze stanowczo odradzają picie srebra koloidalnego w ciąży. Przyjmowanie suplementów diety z kolargolem nic nie zmieni w kwestii odporności ani nie złagodzi objawów żadnych chorób, a nie warto ryzykować negatywnych skutków jego spożywania dla płodu.

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne jest zawiesiną mikroskopijnych cząsteczek srebra w wodzie. Suplementy diety zawierające kolargol, dostępne najczęściej w formie płynów, są silnie rozcieńczonymi roztworami, nie należy ich więc mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie (np. w okulistyce, w ostrych zapaleniach spojówek).

Srebro koloidalne posiada właściwości bakeriobójcze i grzybobójcze, dlatego w XIX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje. Dzisiaj te dolegliwości leczy się po prostu w nowocześniejszy sposób.

Zobacz także

Zobacz też: Dieta bogata w kwas foliowy w ciąży + gotowy jadłospis

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama