Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dieta w ciąży, ciąża, brzuch w ciąży, odżywianie w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży

Ciąża? Postaw na dietę bogatą w kwas foliowy – gotowy jadłospis!

Kwas foliowy (czyli witaminę B12) powinnaś przyjmować od początku ciąży. A najlepiej – już kilka miesięcy przed poczęciem. Bardzo ważna jest też dieta bogata w kwas foliowy. Podpowiadamy, jak skomponować jadłospis obfitujący w tę witaminę.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Badania naukowe potwierdzają, że niedobór kwasu foliowego ma szczególne znaczenie w okresie tuż przed ciążą i w pierwszych jej tygodniach. Sprzyja on powstawaniu wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu (w tym tak poważnych, jak np. bezmózgowie, przepuklina układu nerwowego czy rozszczep kręgosłupa), które powstają już na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży. Możesz jednak znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju kłopotów, regularnie przyjmując tę witaminę i mądrze się odżywiając. Preparaty kwasu foliowego w dawkach zalecanych dla kobiet w ciąży (0,4 mg), są dostępne w aptekach bez recepty. Twój ginekolog z pewnością podpowie ci odpowiedni lek.

Zobacz też, dlaczego mdłości w ciąży to dobry znak!
 

Dieta o dużej zawartości kwasu foliowego

Kwas foliowy występuje prawie we wszystkich produktach spożywczych, ale w bardzo różnych ilościach. Z pewnością doskonałym jego źródłem są warzywa i owoce bogate w witaminę C:
  • brokuły,
  • pomarańcze,
  • brukselka
  • te z dużą zawartością beta-karotenu, np. nasiona roślin strączkowych, szpinak.
Duże ilości kwasu foliowego znajdziesz też w drożdżach, pełnych ziarnach czy fermentowanym mleku. A oto propozycja dziennego jadłospisu, bogatego w produkty o dużej zawartości kwasu foliowego, idealnego dla przyszłych mam.
 

Menu bogate w kwas foliowy 

 

I śniadanie
Mleko z muesli z orzechami
Kanapka z chleba żytniego razowego z polędwicą i sałatą
Sok pomarańczowy
II śniadanie
Banan
Kefir
Obiad
Zupa fasolowa z grzankami
Duszone mięso z indyka 
Kasza gryczana
Szpinak
Kolacja
Sałatka z kurczaka z brokułami, papryką, sałatą, kukurydzą i sosem jogurtowym
Chleb żytni razowy
Herbata
 

Nasza sonda: co wiesz o kwasie foliowym? [WIDEO]

Fotolia
Starania o dziecko
Kwas foliowy – jak wspomaga płodność mężczyzny starającego się o dziecko
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływają foliany, w jakich produktach spożywczych jest ich najwięcej i w jakich dawkach, powinni je spożywać mężczyźni planujący potomstwo.

Co daje kwas foliowy przyszłemu tacie? Niedobór kwasu foliowego ( witaminy B9) w organizmie ojca ma tak samo negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, jak niedobory tego składnika u matki.Położnicy i ginekolodzy wskazują na bardzo ścisły związek niedoboru folianów z ryzykiem występowania ciężkich wad wrodzonych u noworodków, mowa tu o wadach cewy nerwowej. Z racji tego, że te wady powstają w bardzo wczesnym okresie organogenezy, czyli wtedy, kiedy para często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka, trzeba zlikwidować ten niedobór dużo wcześniej, zanim kobieta zajdzie w ciążę . Kwas foliowy odpowiedzialny jest za metylację DNA, która z kolei odpowiada za wiele procesów związanych z rozwojem organizmu, a zwłaszcza za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest więc gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka. Poza tym, niedobór witaminy B9 obniża męską płodność .   Jaka dzienna dawka folianów jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzienne dawki folianów, czyli kwasu foliowego i jego pochodnych, zależą od wieku i płci, ale również wagi. U osób dorosłych zapotrzebowanie wynosi 400 mcg (czyli 0,4 mg) dlatego taką dawkę powinien przyjmować również mężczyzna starający się o dziecko. O ile lekarz nie zaleci inaczej. Czytaj też: Dieta bogata w kwas foliowy - zobacz gotowy jadłospis   Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy? Najwięcej kwasu foliowego jest w roślinach strączkowych i zielonych roślinach liściastych. Dlatego źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim: szpinak, brokuły, sałata, szparagi, wątroba cielęca i wieprzowa, fasola, soja, soczewica, otręby pszenne oraz pomidory, cytrusy i awokado, natka pietruszki. Niewielka ilość folianów znajduje się...

czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Badania sugerują, że  zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę .  Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty. Po co brać kwas foliowy planując ciążę? Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia). Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji. Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego...

kobieta, ciąża, mama
Panthermedia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – nie możesz o nim zapomnieć!
Kwas foliowy to jeden z czynników, które decydują o zdrowiu dziecka. Kiedy powinnaś go przyjmować? Ile wynosi odpowiednia dawka? Sprawdź.

Kupujesz test ciążowy? Od razu kup opakowanie kwasu foliowego. Warto go przyjmować nie tylko od kiedy będziesz pewna, że jesteś w ciąży, ale już wcześniej – w ten sposób zmniejszysz do minimum ryzyko wad rozwojowych płodu. Kwas foliowy to jedna z bardzo ważnych witamin z grupy B (nazywana też folacyną albo wit. B9). Zawarty jest głównie w roślinach liściastych – „folium” to po łacinie liść. Chociaż w naturze występuje dość często, to problemem jest jego słaba przyswajalność (z pożywienia wynosi około 50 procent). Kwas foliowy w tabletkach ma tę wyższość nad naturalnym kwasem foliowym, że jest przyswajalny w 100 procentach.   Kwas foliowy zapobiega wadom płodu Kwas foliowy ma szczególne miejsce wśród suplementów diety, bo nie tyle wpływa na zdrowie kobiety, co zapobiega ciężkim wadom układu nerwowego rozwijającego się płodu. Kwas foliowy jest konieczny przy syntezie DNA,  co ma bezpośredni związek z szybkim wzrostem komórek tworzących nowe tkanki i organy we wczesnym okresie ciąży. Jego braki spowalniają syntezę DNA i podział komórek, a to może prowadzić do powstania ciężkich zaburzeń rozwojowych płodu. Najpoważniejszą z nich jest wada cewy nerwowej. Co to jest cewa nerwowa? Cewa nerwowa to najprościej rzecz biorąc, zalążek układu nerwowego płodu. Powstaje, a następnie zamyka się między 17 a 30 dniem po zapłodnieniu. Potem przekształca się w rdzeń kręgowy, kręgosłup, mózg i czaszkę. Wrodzone jej wady powstają, gdy dochodzi do zakłócenia procesu jej „zamykania”. Wtedy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego zostaje zatrzymany przez kontakt tych organów z płynem owodniowym. Najczęstszymi wadami cewy nerwowej są bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Niestety nie można przewidzieć, która kobieta może urodzić dziecko z wadą cewy nerwowej. W większości (95 procent) wady te nie występują jako...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz