Czy w ciąży kłykciny kończyste są groźne?
Czy kłykciny kończyste zagrażają ciąży? Na czym polega ta choroba i co ją wywołuje? Odpowiada ginekolog dr Renata Jaczyńska.
Jestem w trzecim trymestrze ciąży. Lekarz stwierdził u mnie kłykciny kończyste. Na czym polega ta choroba i czy zagraża dziecku? Dagmara
Kłykciny kończyste to brodawkowate wyrośla o różowo-fioletowym zabarwieniu występujące w pochwie, na szyjce macicy i sromie, sporadycznie mogą też wystąpić na języku, w jamie ustnej, a nawet w krtani.
Kłykciny kończyste są objawem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – choroby przenoszonej drogą płciową. Często infekcja HPV nie daje żadnych objawów i wykrywa się ją np. po wykonaniu cytologii szyjki macicy.
W ciąży, kiedy odporność organizmu jest obniżona, choroba może się ujawnić. Jest to choroba z grupy chorób wenerycznych (sprawdź objawy chorób wenerycznych). Jeśli kłykciny kończyste pochwy są duże, wtedy ciąża zazwyczaj kończy się cięciem cesarskim. Podobnie jeżeli zmiany występują na szyjce macicy. Sześć tygodni po porodzie kłykciny kończyste często znikają samoistnie, ale infekcja pozostaje i wymaga leczenia.
Zobacz także: Czy warto zaszczepić dziewczynkę przeciw HPV?