Reklama

Badanie USG uznaje się za bardzo skuteczną metodą diagnostyki prenatalnej. Każde z trzech USG zalecanych w ciąży jest bardzo ważne m.in. dla oceny stanu zdrowia i etapu rozwoju dziecka, ale też i matki. Dr n. med. Grzegorz Południewski, znany ginekolog, opowiada, czy i dlaczego jest rzeczywiście dobre i bezpieczne dla ciebie i maluszka.

Reklama

Zobacz też: Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]

Czy badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla dziecka?

Jest to mit, że USG szkodzi – badanie ultrasonograficzne jest absolutnie bezpieczne dla płodu – tłumaczy znany ginekolog, dr n. med. Grzegorz Południewski. Przez wiele, wiele lat robiono badania w tym kierunku i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych diagnostyki obrazowej, ultrasonograficznej.
Nawet można powiedzieć, że dochodzi do pewnego szafowania tym badaniem, robi się ich dużo. Ale nie jest to błąd – ważne, by metoda sprawdzania dobrostanu dziecka, jaką stosujemy, była metodą skuteczną. A USG ciążowe jest – dodaje dr Południewski.

Zobacz też: 7 ważnych sprzętów na sali porodowej

Ile badań ultrasonograficznych trzeba robić w ciąży?

Lekarze ginekolodzy zalecają zwykle kobietom w zdrowej, przebiegającej bez komplikacji ciąży 3 badania USG. Należy je wykonywać kolejno:

  • w 10–12. tygodniu ciąży, to tzw. badanie prenatalne
  • 2 20–24. tygodniu ciąży, to badanie USG połówkowe
  • między 32. a 36. tygodniem ciąży.

Wszystkie są bardzo ważne dla diagnostyki ewentualnych wad wrodzonych u dziecka. Pomagają też przewidzieć, czy poród będzie przebiegał możliwie sprawnie.

Zobacz też: Dość medycznych interwencji podczas porodu!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama