Dla psa pojawienie się w domu dziecka to wielka rewolucja. Nowy domownik to nowy zapach, który zwierzę musi zaakceptować, nowe dźwięki (płacz, kwilenie), do którego musi się przyzwyczaić, ale też źródło stresu, ponieważ właściciele bardzo dużo uwagi, którą wcześniej poświęcali ukochanemu pupilowi, kierują na to nieoczekiwane – z punktu widzenia psa – zjawisko. Nagle zostaje zburzona ustalona wcześniej hierarchia i porządek dnia. Dzięki kilku prostym trikom i przestrzeganiu zasad pies może jednak szybko odnaleźć się w nowej sytuacji.

Reklama

Jak przygotować psa na narodziny dziecka – plan działania

  1. Pies powinien jak najszybciej oswoić się z zapachem dziecka. Jak to zrobić? Tuż po porodzie, gdy dziecko z mamą jest jeszcze w szpitalu, tata przynosi domu fragment dziecięcej garderoby, np. kaftanik, który miał na sobie noworodek, by dać go psu do obwąchania. Najlepiej zrobić to od razu pierwszego dnia po narodzinach, pies potrzebuje czasu, by utrwalić sobie nowy zapach.
  2. Kiedy pies obwąchuje rzecz należącą do dziecka, pogłaszcz go czule, podrap za uchem. Porcja pieszczot, którą go obdarzysz, sprawi, że nowy zapach wywoła przyjemne skojarzenia.
  3. Kiedy noworodek pojawi się w domu, nie odsuwaj od niego nerwowo psa. Traktuj zwierzę ze spokojem. Pozwól mu patrzeć, jak karmisz i przewijasz dziecko, a od czasu do czasu również polizać noworodka po nóżce czy rączce. Pies nie powinien jednak nigdy lizać dziecka po buzi.
  4. Nie wyganiaj psa z pokoju, w którym przebywa noworodek, ale staraj się zawsze mieć nad nim kontrolę – nigdy nie zostawiaj malutkiego dziecka sam na sam ze zwierzakiem.
  5. Zadbaj o to, by pies nie poczuł się ważniejszy od dziecka. W jego oczach niemowlę to szczenię, które należy uczyć manier. Dorosły pies potrafi skarcić dziecko – kłapnięciem zębami bądź warknięciem i wyrządzić mu dziecku.
  6. Choć nie będzie to łatwe, staraj się nadal poświęcać sporo czasu swojemu psu. Jedno z was (tata lub mama) powinno codziennie wychodzić z nim na spacery. Dziecko nie może się stać dla psa rywalem w walce o nasze względy. Jeśli będziesz pamiętać o porcji pieszczot i zabawy, na którą wcześniej zawsze wasz pupil mógł liczyć, na pewno nie poczuje się odsunięty.
  7. Choć to może się wydawać trudne, kiedy wychodzisz z dzieckiem w wózku na dwór, zabieraj ze sobą także psa. To ułatwi budowanie więzi między nowym członkiem rodziny i zwierzęciem. Na początku nie spuszczaj psa ze smyczy, dopóki nie zauważysz, że przyzwyczaił się do nowego sposobu spacerowania. Kiedy wpadnie na pomysł ucieczki, nie zostawisz przecież wózka, żeby go gonić.

    Obawiasz się alergii, sprawdź, które zwierzęta uczulają najbardziej

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama