Nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza daje wyraźne, uciążliwe objawy. Jednym z nich jest ciągłe parcie na pęcherz przy jednoczesnym braku możliwości oddania moczu lub oddawanie go w niewielkich ilościach. Zapalenie dróg moczowych jest szczególnie groźne dla ciężarnych. Nieleczona infekcja bakteryjna może uszkodzić rozwijający się płód.
Czym grozi zapalenie pęcherza w ciąży?
Zapalenie pęcherza może przytrafić się każdej kobiecie, ale w ciąży jest ono szczególnie niebezpieczne. Zakażenie dróg moczowych następuje zwykle na skutek infekcji bakteryjnej, a te bakterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka. Zapalenie pęcherza u ciężarnej, która weszła już w trzeci trymestr ciąży, może spowodować nawet przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest, by nosić odpowiednią bieliznę i dbać o higienę intymną.
Objawy zapalenia pęcherza w ciąży
Objawy zakażenia bakteryjnego w układzie moczowym są dość łatwe do rozpoznania, są nieprzyjemne i powodują dyskomfort. Należą do nich:
- ciągłe parcie na pęcherz;
- trudności z oddawaniem większych ilości moczu mimo uczucia przepełnionego pęcherza;
- gorączka;
- pieczenie, swędzenie podczas oddawania moczu;
- krwiomocz;
- kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha).
Ból może pojawiać się podczas oddawania moczu lub np. po stosunku płciowym, ponieważ w jego trakcie może dojść do podrażnienia dróg moczowych.
Jak zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego?
Jeśli ciężarna zauważa u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, niezwłocznie powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Konieczne będzie wykonanie badania moczu. Jeśli okaże się, że w moczu znajduje się choć odrobina krwi lub ropy i wyniki będą odbiegały od normy, wówczas ginekolog zaleci odpowiednie leczenie powstałej infekcji bakteryjnej. Warto pamiętać, że w ciąży nie wszystkie leki są bezpieczne, dlatego pod żadnym pozorem ciężarna nie powinna rozpoczynać leczenia na własną rękę.