Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Badania moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?

Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.

Badanie moczu w ciąży pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny ani ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Interpretacja wyników to jednak zadanie dla specjalisty! Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

Kiedy i po co robić badania moczu w ciąży?

Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do porodu. To jedno z najważniejszych badań w ciąży. Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych, infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy.

Jak się przygotować do badania moczu w ciąży?

Aby wykonać badanie moczu, najpierw kup w aptece jałowy pojemnik (nigdy nie zbieraj moczu do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, a także nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.). Należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przed oddaniem moczu podmyj się letnią wodą i osusz miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem. 

Pamiętaj, że najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej oddać próbkę w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania. 

Badanie moczu wymaga pobrania odpowiedniej jego ilości. Ile mililitrów wystarczy? 20-50 ml moczu to właściwa objętość, warto przy tym kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku. 

Na czym polega badanie ogólne moczu w ciąży?

Podczas badania moczu sprawdza się jego cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.:

  • przejrzystość moczu,
  • barwę,
  • ciężar właściwy (gęstość),
  • zapach,
  • odczyn pH.

Jak odczytać wyniki badania moczu w ciąży?

Wyniki badania zwykle podaje się wraz z normą laboratoryjną. Ważne! Te normy mogą się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium – to kwestia sprzętu, na którym wykonywane jest badanie.

Interpretacja wyników badań moczu w ciąży:

  • Mętny mocz może wskazywać na zapalenie dróg moczowych. Czerwona barwa może świadczyć o obecności krwi w moczu. Niepokój powinien budzić również nieprzyjemny czy intensywny zapach. 
  • W przypadku ciężaru właściwego wyniki poniżej normy mogą świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania nerek, wyniki powyżej normy mogą zaś oznaczać odwodnienie lub niewydolność nerek. Norma: 1,005-1,030 g/cm3. 
  • Odczyn pH powinien mieścić się w przedziale 4,5–7,8, czyli być lekko kwaśny. Odczyn bardziej kwaśny lub zasadowy może świadczyć m.in. o problemach związanych z układem moczowym, zaburzeniach metabolicznych albo być wynikiem diety (wpływ ma ilość spożywanego mięsa, warzyw i owoców cytrusowych) czy przyjmowania niektórych leków.
  • Przyszłą mamę powinna zaniepokoić obecność w moczu: bakterii, grzybów, pasożytów, białka, więcej niż 5 leukocytów, glukozy, azotynów, ciał ketonowych, bilirubiny.
  • Białko i cukier nie powinny występować w moczu w ciąży.
  • Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.
  • Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest oznaką stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek.
  • Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy.
Wyniki badania moczu w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem! Ewentualne odstępstwa od normy nie muszą świadczyć o chorobie. Nerki przyszłych mam mają prawo nie działać tak sprawnie, jak przed ciążą, dlatego w wynikach mogą pojawić się śladowe ilości różnych substancji. 

Badania moczu w ciąży: co to jest posiew moczu?

Jeśli badanie ogólne moczu wskaże nieprawidłowości, lekarz zleca wykonanie badania bakteriologicznego. Wskazaniem do posiewu moczu jest także częste oddawanie moczu (szczególnie z uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza), a także krwiomocz oraz ból, świąd i pieczenie podczas oddawania moczu. Posiew moczu wykonuje się także profilaktycznie po zakończeniu leczenia zakażenia dróg moczowych, aby ocenić jego skuteczność. 

O wyniku posiewu moczu w ciąży decyduje obecność bakterii oraz ich liczba wyhodowana z 1 ml moczu.

  • Wynik dodatni oznacza bakteriomocz znamienny, czyli obecność takiej ilości bakterii, która świadczy o zakażeniu układu moczowego. W przypadku wyniku dodatniego oznacza się także wrażliwość wyhodowanych bakterii na antybiotyki.
  • Wynik ujemny świadczy o braku bakterii w próbce moczu (nie stwierdza się zakażenia układu moczowego). 


Zobacz też:

bakterie w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie ZUM
Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.

W ciąży kobiety częściej mają problem z zakażeniem układu moczowego (ZUM). Wszystko przez zmiany w organizmie przyszłej mamy, które sprzyjają takim infekcjom. Stan zapalny cewki moczowej lub pęcherza moczowego na ogół objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Zakażenie układu moczowego wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do powikłań. Spis treści: Bakterie w moczu ciężarnej – przyczyny Objawy bakterii w moczu w ciąży Diagnozowanie bakterii w moczu w ciąży Bakterie w moczu w ciąży – leczenie Powikłania po ZUM w ciąży Zapobieganie ZUM w ciąży Przyczyny pojawiania się bakterii w moczu ciężarnej Do głównych przyczyn występowania bakterii w moczu ciężarnych zalicza się zakażenie pałeczką okrężnicy, nazywaną również bakterią E. coli (łac. Eschericha coli). Bakteria E. coli jest zwykle przenoszona z okolic odbytu, do czego przyczynia się  nieprawidłowa higiena . Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w układzie moczowym.  Kolejna ważną przyczyną częstszego występowania bakterii w moczu ciężarnych są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, które sprzyjają zakażeniom. Pod wpływem większej ilości progesteronu i estrogenów dochodzi do: przekrwienia i obrzmienia dróg moczowych spowolnienia przypływu moczu zmiany odczynu moczu – staje się mniej kwaśny, co ułatwia bakteriom dostęp do organizmu obecności białka i glukozy, co stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja ich namnażaniu się w moczu. Objawy bakterii w moczu w ciąży Organizm często nie daje żadnych sygnałów, że doszło do zakażenia układu moczowego. Do wykrycia...

częste oddawanie moczu w ciąży
AdobeStock
Objawy ciąży
Częste oddawanie moczu w ciąży: nie zawsze jest normą
Częste oddawanie moczu w ciąży jest charakterystyczne dla jej początkowych tygodni. Nierzadko zdarza się też w trzecim trymestrze, co wynika z ucisku rosnącej macicy na pęcherz. Choć to normalne, w pewnych sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem.

Częste oddawanie moczu w ciąży może być jednym z pierwszych jej objawów. Z reguły pojawia się około 6. tygodnia ciąży i może doskwierać aż do porodu. Częstomocz w ciąży ma związek z hormonami oraz ze zwiększaniem się wymiarów macicy, która zajmuje coraz więcej przestrzeni w jamie brzusznej, uciskając tym samym na inne narządy, w tym na pęcherz moczowy. Jeśli jesteś w ciąży i oprócz ciągłego parcia na pęcherz odczuwasz też ból i pieczenie cewki moczowej , koniecznie powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Może to być infekcja dróg moczowych , której nie należy lekceważyć, zwłaszcza w ciąży. Spis treści: Częste oddawanie moczu na początku ciąży Częste oddawanie moczu w ciąży w 3 trymestrze Częstomocz w ciąży – jak sobie radzić Inne niż ciąża przyczyny częstego parcia na pęcherz Częste oddawanie moczu na początku ciąży W największej liczbie przypadków częstomocz na początkowym etapie ciąży zaczyna się między 6. a 8. tygodniem ciąży . Objaw ten utrzymuje się do początku drugiego trymestru, kiedy to parcie na pęcherz zmniejsza się, ale i tak jest częstsze niż przed ciążą. Jednak czy tak będzie i jak długo będzie trwał intensywny częstomocz, to sprawa indywidualna. Przyczyną częstego oddawania moczu na początku ciąży są hormony, które zwiększają objętość krwi i krążących w ciele płynów. Filtrują je nerki, które w związku z większą ilością wody w organizmie produkują większą ilość moczu. Dopóki wizytom w toalecie nie towarzyszy pieczenie cewki moczowej ani ból w dole brzucha, nie ma się czym martwić. Częste oddawanie moczu w ciąży w 3 trymestrze Mechanizm tego zjawiska jest nieco inny niż w przypadku częstomoczu na początku ciąży. Największe znaczenie ma teraz rosnąca macica i ucisk, jaki wywiera na narządy wewnętrzne i na pęcherz. Częstomocz może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz