Jak możesz wpływać na rozwój dziecka, będąc w ciąży?
Czy wiesz, że na zdrowie i rozwój swojego maleństwa możesz mieć wpływ jeszcze zanim ono się urodzi? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Od Twojego trybu życia w ciąży zależy nie tylko Twoje dobre samopoczucie, lecz także zdrowie Twojego dziecka. Dzięki kilku prostym zasadom możesz zadbać o prawidłowy rozwój Twojej pociechy jeszcze przed jej narodzinami.
6 rzeczy, o których powinnaś pamiętać w ciąży, by Twoje dziecko rosło zdrowo
1. Dieta. Teraz, gdy jesteś w ciąży, swoje posiłki musisz nie tylko z myślą o sobie, lecz także o swoim dziecku. Nie oznacza to jednak wcale, że musisz jeść za dwoje. Przeciwnie, znacznie lepszą strategią jest jedzenie dla dwojga. Oznacza to, że Twoja dieta powinna być zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędna dla Ciebie i dziecka składniki odżywcze. Jeśli do tej pory Twoje menu nie było wzorowe, teraz jest najlepszy czas, by to zmienić. Zadbaj o to, by na Twoim talerzu znalazły się warzywa i owoce, białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym, a smażone potrawy – gotowanymi na parze lub pieczonymi. Zrezygnuj też z kawy i kolorowych, dosładzanych napojów gazowanych, warto też ograniczyć ilość wypijanej herbaty, a to wszystko zastąpić wodą mineralną z dodatkiem np. świeżych owoców. Pamiętaj też, że duża ilość zjadanych przez Ciebie produktów wcale nie jest gwarancją tego, że dziecko urodzi się duże i zdrowe. Maluch potrzebuje przede wszystkim wartościowych składników, zamiast na ilość postaw więc przede wszystkim na ich jakość.
2. Suplementacja. Ponieważ zapotrzebowanie na niektóre składniki podczas ciąży wzrasta nawet kilkukrotnie, to zbilansowana dieta to tylko połowa sukcesu. Nawet najlepiej skomponowane menu nie jest w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania przyszłej mamy na niektóre substancje odżywcze, dlatego kobietom w ciąży zaleca się suplementację m.in. takich składników jak jod, kwasy Omega-3 czy kwas foliowy. Ta ostatnia witamina jest szczególnie ważna dla rozwoju dziecka, ponieważ odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu się układu nerwowego malucha, a jej niedobory mogą prowadzić do powstania wad cewy nerwowej skutkujących poważnymi nieprawidłowościami rozwojowymi.. Choć kwas foliowy znajduje się w wielu warzywach, m.in. szpinaku czy brokułach, jednak duże ilości tej witaminy są tracone podczas obróbki termicznej, dlatego już na etapie planowania potomstwa warto wybrać dobry suplement przeznaczony dla kobiet w ciąży i zażywać go jeszcze zanim dowiesz się, że zostaniesz mamą.
3. Badania. Gdy na teście ciążowym zobaczysz dwie kreski, od razu umów się na wizytę do ginekologa, by potwierdzić tę wiadomość i od razu sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Lekarz prawdopodobnie zleci Ci też badania krwi i moczu oraz zrobi USG, a także wyznaczy daty kolejnych wizyt kontrolnych oraz niezbędnych badań. Swojemu lekarzowi prowadzącemu powinnaś też zgłaszać wszystkie niepokojące Cię rzeczy. Pamiętaj, że lepiej zapytać o to samo dwa razy, niż później żałować, że się tego nie zrobiło. W grę wchodzi przecież życie i zdrowie Twojego dziecka.
4. Relaks. Stres jest szczególnie niewskazany dla przyszłej mamy, ponieważ odczuwa go także maluszek. Gdy się denerwujesz, w Twoim organizmie rośnie poziom adrenaliny, która może wywołać skurcze macicy, a przez to doprowadzić do przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Długotrwały stres może także spowodować nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego w czasie ciąży powinnaś ograniczyć stres do minimum. Warto poznać kilka technik relaksacyjnych, które pomogą Ci na co dzień rozładować napięcie. Pozwól sobie też na więcej odpoczynku i drobnych przyjemności, takich jak np. relaksująca kąpiel czy wieczór z ulubioną książką lub dobrym filmem.
Zobacz także
5. Aktywność. To że w ciąży powinnaś więcej odpoczywać, wcale nie oznacza, że musisz przez całe 9 miesięcy leżeć na kanapie. Wręcz przeciwnie! Wypoczywać można też aktywnie, a odpowiednia dawka ruchu pozytywnie wpłynie zarówno na zdrowie Twoje, jak i Twojego dziecka. Jeśli więc Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań, a ciąża przebiega prawidłowo, nie rezygnuj z ruchu, wystarczy, że dostosujesz jego formę do swoich możliwości i zaleceń lekarza.
6. Kontakt z dzieckiem. Tak, pierwszy kontakt ze swoją pociechą możesz nawiązać jeszcze przed porodem. W jaki sposób? Najlepiej poprzez zmysł słuchu i dotyku. Do malucha możesz mówić od samego początku ciąży, dzięki temu będzie miał czas, by nauczyć się rozpoznawać Twój głos i odróżniać go od innych dźwięków płynących z otoczenia. Już w 26. tygodniu ciąży brzdąc będzie potrafił zapamiętać i odróżnić Twój głos od głosu taty. Podobnie jest ze zmysłem dotyku. Ok. 20. tygodnia dziecko potrafi już reagować na Twój dotyk, który może działać na niego uspokajająco i wyciszająco. Delikatne dotykając swojego brzucha, wysyłasz dziecku komunikat: „Mama tu jest i bardzo Cię kocha”, a to zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomaga nawiązać pierwszą więź z dzieckiem.
Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko to niezwykły czas pełen radości i szczęścia, ale także wielu pytań. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przebiegu ciąży, rozwoju dziecka, a także pielęgnacji, odżywiania i opieki nad niemowlęciem, dołącz do Klubu Enfamama - zyskaj wsparcie od pierwszych chwil w tej nowej roli!