Przede wszystkim – gratulacje! Za niespełna rok będziesz dla swojego dziecka najważniejszą osobą na świecie. Jego uśmiech będą skierowany tylko do Ciebie, a Twoja obecność ukoi każdy płacz. Czy można marzyć o większej miłości?

Ale ten dar od losu będzie okupiony wieloma, niekoniecznie miłymi niespodziankami. Już w pierwszych dniach ciąży zaczną się pierwsze nieprzyjemności: bóle piersi i mdłości. Hormony, których produkcja w ciąży jest wyjątkowo zwiększona, mogą pastwić się nad całym Twoim organizmem. Pomocne Ci będą z pewnością poczucie humoru i cierpliwość. Przecież nawet najbardziej nieprzyjemne ciążowe objawy, kiedyś się kończą! Pomożemy Ci przebrnąć przez ciążowe mielizny i przygotować się na ten najważniejszy dzień.

Reklama

Ciąża zmienia ciało kobiety

Od dnia zapłodnienia Twój organizm przypomina fabrykę, w której wszyscy pracownicy zaczęli pracować ze zdwojoną siłą. Zaczyna rosnąć macica – tuż przed porodem osiągnie wielkość dorodnego arbuza, powiększają się piersi, uda i brzuch. Choć większość tych zmian możesz przywitać z niechęcią, znajdą się także i takie, z których się ucieszysz. Twoje włosy zgęstnieją i nabiorą blasku, poprawi się też cera (po początkowych kłopotach trądzikowych w pierwszym trymestrze). Aby w dobrej formie powitać życie po porodzie, warto przez cały okres ciąży gimnastykować się i dbać o nawilżenie skóry (szczególnie na brzuchu i nogach). Dzięki prawidłowej diecie powinnaś przytyć od ok. 8-15 kg (zależy od tego, ile ważyłaś przed ciążą). Ciąża nie zwalnia kobiety od dbania o swój wygląd: pamiętaj zawsze o higienie, lekkim makijażu, ładnym ubraniu. Dzięki temu nie dopadnie Cię ciążowa chandra.

Zobacz także

Ciąża i huśtawka nastrojów

Nawet jeśli ustrzeżesz się depresji, z pewnością o niektórych dniach w czasie ciąży będziesz wolała zapomnieć. Niezrozumiały nawet dla Ciebie samej płacz może dopaść Cię nawet w samym środku komedii. Jeśli rozpacz z powodu przypalonego naleśnika zmąci Twój humor na cały dzień pamiętaj, że huśtawka nastrojów to normalne zjawisko w ciąży. Buzujące hormony powodują rozchwianie nastroju. Najczęściej zły humor dopada ciężarne w pierwszym i trzecim trymestrze – drugi trymestr jest zazwyczaj pogodny. W trudnych chwilach nie ratuj się farmaceutykami, lepiej wypij melisę i zajmij się rozluźniającą lekturą.

Nieprzyjemne efekty uboczne ciąży

Zgaga, zaparcia, hemoroidy, senność, krwawienie dziąseł, zwiększona potrzeba oddawania moczu, zawroty głowy – lista ciążowych dolegliwości jest długa. Przygotuj się na to, że ciąża to nie tylko sama radość, ale też trudny okres, podczas którego warto mieć oparcie w najbliższych. Jeśli już teraz przygnębia Cię wizja niedogodności, pamiętaj, że większość z nich po porodzie przeminie bez śladu. Nie oznacza to, że powinnaś cierpliwie znosić je przez cały okres ciąży. W dziale: "Typowe ciążowe dolegliwości" znajdziesz sprawdzone rady, jak zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Ciąża a wizyty u lekarza

W okresie ciąży Ty i Twoje dziecko powinniście pozostawać pod stałą opieką lekarza. Wybierz najlepszego – Twój maluszek zasługuje na troskę specjalisty. Na pierwszą wizytę wybierz się już w pierwszym miesiącu ciąży. Nie zapomnij też umówić się na pierwsze USG. Choć powinnaś je zrobić dopiero około dziesiątego tygodnia ciąży, warto zadbać o to już teraz: kolejka oczekujących może być długa. Przed pierwszą wizytą przypomnij sobie, jakie poważne choroby były obecne w Twojej rodzinie lub jakie przechodziłaś Ty sama – lekarz z pewnością o to zapyta. Do końca ciąży będziesz regularnie co miesiąc odwiedzała lekarza, mniej więcej tak samo często będziesz wykonywała badania krwi i moczu.

Pierwsze wzruszenia przyszłej mamy

Już w osiemnastym tygodniu możesz odczuwać pierwsze ruchy swojego dziecka. Na początku czujesz delikatne trzepotanie, ale z czasem kopnięcia stają się coraz silniejsze. Możesz też poczuć rytmiczne podskoki maleństwa – najpewniej ma czkawkę. Już niedługo Twój partner też będzie mógł poczuć maluszka – jeśli tylko położy rękę na Twoim brzuchu. Delikatne stworzonko w Tobie lubi słuchać Twojego głosu: nuć mu swoje ulubione piosenki lub czytaj na głos. Zaprzyjaźnij się z maluszkiem jeszcze przed porodem: już niedługo będziecie mogli się do siebie przytulić.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama