Objawy ciąży

opuchnięte nogi w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
obrzęki w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić

Opuchnięte nogi w ciąży są zmorą wielu przyszłych mam. Spuchnięte stopy, kostki, łydki – brzmi znajomo? Podajemy przyczyny obrzęków nóg w ciąży. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z opuchlizną, a także kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Małgorzata Wódz
Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?
objawy ciąży
objawy choroby
pierwsze objawy ciąży

Ciąża zaśniadowa – jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?
zapłodnienie
objawy ciąży
dni płodne

Śluz w ciąży – jak powinien wyglądać prawidłowy śluz?

Obserwacja śluzu w ciąży może pomóc przyszłej mamie wychwycić różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą okazać się niebezpieczne dla niej lub dla płodu. Sprawdź, jaki powinien być śluz w ciąży (zwróć uwagę na jego kolor i konsystencję) oraz kiedy należy się zgłosić do lekarza.
Milena Oszczepalińska
brzuch w ciąży
objawy ciąży
waga w ciąży
brzuch w ciąży

Brzuch w ciąży – jak szybko rośnie? Kiedy widać brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży czasem szybko zaczyna przypominać piłkę, a czasem długo nie chce się zaokrąglić. Wiele zależy od sylwetki przyszłej mamy i przebiegu ciąży: wcześniej widać brzuch u szczupłej kobiety, później u mamy z nadwagą. Przeczytaj, kiedy brzuch powinien się pojawić i jak zmieni się przed porodem.
Małgorzata Wódz
1 miesiąc ciąży
ciąża
kalendarz ciąży
objawy ciąży

1 miesiąc ciąży: objawy, rozwój płodu, czy widać brzuch?

1 miesiąc ciąży to wielkie zmiany – plemnik zapładnia komórkę jajową i powstaje blastocysta, z której w ciągu kolejnych miesięcy rozwinie się człowiek. W pierwszym miesiącu można nie zauważyć objawów ciąży, jednak wiele kobiet odczuwa zmiany w samopoczuciu już po kilku dniach od zapłodnienia.
Katarzyna Imiołek
ból brzucha w ciąży
objawy ciąży

Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?

Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.
Magdalena Drab
Pierwsze objawy ciąży
objawy ciąży
pierwsze objawy ciąży
mdłości w ciąży

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają, pełna lista wczesnych objawów

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.
Małgorzata Wódz
5 miesiąc ciąży
ciąża
objawy ciąży
aktywna ciąża

5 miesiąc ciąży – który to tydzień, czy poczujesz ruchy dziecka? Badania, objawy, dolegliwości

W 5 miesiącu ciąży poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpiękniejszych momentów podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha. W tym miesiącu czeka cię również ważne badanie, tzw. USG połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.
Katarzyna Imiołek
ciąża urojona
ciąża
objawy ciąży
choroby kobiece

Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży, czyli m.in. brak okresu, powiększający się brzuch, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę urojoną.
Martyna Pstrąg
kołatania serca w ciąży
objawy ciąży

Kołatania serca w ciąży – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.
Ewa Janczak-Cwil
syndrom kuwady / mężczyzna w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
tata w ciąży

Syndrom kuwady, czyli mężczyzna w ciąży [objawy ciąży u mężczyzny]

Syndrom kuwady zdarza się nawet u połowy przyszłych ojców. Mężczyzna przeżywa ciążę podobnie jak jego partnerka: pojawiają się u niego objawy ciąży, występują wahania hormonów i rośnie waga. Syndrom kuwady zwykle ustępuje po ciąży, ale czasem może wpłynąć na wystąpienie po porodzie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Justyna Etenkowska
zapłodnienie objawy
objawy ciąży

Zapłodnienie: objawy (po czym poznać, że doszło do zapłodnienia)

Objawy wskazujące, że kobieta jest w ciąży, można zauważyć już po około 10 dniach od zapłodnienia. Są to tkliwość piersi, większe zmęczenie i częstsze chodzenie do toalety. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy w kobiecym organizmie dokonuje się ogromna przemiana – zobacz, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia.
Agnieszka Majchrzak
co na mdłości w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Co na mdłości w ciąży? Przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami. Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży.
Małgorzata Wódz
jak zrobić test ciążowy
objawy ciąży
test ciążowy
hCG

Jak zrobić test ciążowy, by wynik był wiarygodny? [CZĘSTE BŁĘDY]

Jak zrobić test ciążowy, aby uniknąć błędów? Przede wszystkim przed zrobieniem testu ciążowego dokładnie przeczytaj ulotkę. Test jest najszybszym i najprostszym sposobem, by dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia, ale jeśli źle go zrobisz, wynik będzie dwuznaczny lub fałszywy. Jak się robi test ciążowy?
Dominika Bielas
brak apetytu w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży
zachcianki w ciąży

Brak apetytu w ciąży – co oznacza, jak sobie radzić?

Problemy z apetytem to typowy objaw ciąży zwłaszcza na samym jej początku. Brak apetytu może towarzyszyć ciążowym mdłościom albo pojawić się niezależnie od nich. Czasem przybiera formę uciążliwego jadłowstrętu lub awersji na niektóre pokarmy. Jak sobie radzić z brakiem apetytu w różnych trymestrach ciąży, co jeść gdy pojawia się niechęć do jedzenia?
Małgorzata Wódz
żylaki w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży

Żylaki w ciąży: jak powstają, zagrożenia, co stosować

Żylaki w ciąży to problem, z którym boryka się aż 40% przyszłych mam. Żylaki są to zgrubienia, które pojawiają się wzdłuż żył. Powstają na skutek trudności przepływu krwi z kończyn dolnych do serca i mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. zakrzepicy żył. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!
Katarzyna Imiołek
Pierwszy trymestr ciąży
objawy ciąży
pierwszy trymestr

1. trymestr ciąży: co warto wiedzieć, na co uważać, jakie badania wykonać?

1. trymestr ciąży obejmuje okres od 1. do 13. tygodnia. To właśnie wtedy mogą ci doskwierać m.in. ciążowe mdłości oraz pierwsze zachcianki. Tłumaczymy wszystko, co warto wiedzieć o 1. trymestrze ciąży - jakie badania cię czekają, na co musisz uważać i jak go przetrwać.
Magdalena Drab
najlepszy test ciążowy
objawy ciąży
test ciążowy

Najlepszy test ciążowy: który jest najczulszy i najszybszy? (i kiedy go zrobić?)

Najczulszy test ciążowy da ci niemal stuprocentową pewność, że jesteś w ciąży albo że nie doszło do zapłodnienia. Możesz wybrać test strumieniowy lub płytkowy, taki o czułości 10 lub 25 mlU/ml. Jeśli zależy ci na tym, by zrobić najszybszy i najbardziej wiarygodny test ciążowy, zrób test z krwi.
Katarzyna Imiołek
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
samopoczucie w ciąży

Dolegliwości w ciąży – 8 typowych dolegliwości wg trymestru ciąży

Dolegliwości w ciąży to najczęściej zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego – zgaga, nudności, wymioty i zaparcia, a także obrzęki nóg, bóle kręgosłupa i brzucha. Można im zapobiegać poprzez zmianę diety i trybu życia. Niektóre dolegliwości np. opuchnięcie ciała czy nadciśnienie w ciąży, wymagają leczenia.
Agnieszka Majchrzak
objawy ciąży w pierwszym tygodniu
zapłodnienie
objawy ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu – 7 wczesnych oznak ciąży

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu często przypominają symptomy, które pojawiają się przed miesiączką. Mimo to niektóre bardziej wrażliwe kobiety już na tym etapie wiedzą, że spodziewają się dziecka.
Małgorzata Wódz
Blada kreska na teście ciążowym
objawy ciąży
test ciążowy
wyniki badań krwi

Ciąża czy nie ciąża, czyli co oznacza blada kreska na teście ciążowym?

Wiele kobiet nie jest pewnych, jak interpretować taki wynik. Czy widząc bladą kreskę można mieć pewność, że się wkrótce zostanie mamą?
Dominika Bielas
prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne
objawy ciąży
test ciążowy
pierwsze objawy ciąży

Wszystko o testach ciążowych

Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób, by się dowiedzieć czy jest się w ciąży. Jednak, gdy staniesz przed sklepową półką, a emocje wezmą górę możesz nie wiedzieć, co masz wybrać. Podpowiadamy!
Dominika Bielas
ciąża tydzień po tygodniu
objawy ciąży

Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Tak naprawdę dopiero teraz doszło do zapłodnienia. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce zarodek powoli jest transportowany w kierunku macicy, gdzie nastąpi implantacja. Zobacz nasz film!
Dominika Bielas
Pływaczka pokazała stopy
objawy ciąży

Znana pływaczka wrzuciła do sieci szokujące zdjęcie. Co się stało z jej stopami?

Ciąża to piękny czas, jednak zostawia na ciele kobiety swój ślad. Niektóre panie muszą się borykać ze wstydliwymi zmianami, o których nie chcą mówić. Ona postawiła ostrzec inne kobiety. Fanki są oburzone: „To obrzydliwe!”
Dominika Bielas
Badanie lekarskie w ciąży
objawy ciąży
test ciążowy

Pasta do zębów zamiast testu ciążowego? Dziwny sposób na ciążę

Jak rozpoznać ciążę przy pomocy pasty do zębów? Ten sposób jest coraz popularniejszy – sprawdź, czy działa!
Hanna Szczesiak
zmęczenie
objawy ciąży
test ciążowy

Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]

Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...
Katarzyna Imiołek
kobieta test ciążowy
ciąża
objawy ciąży
test ciążowy

Chwila w której dowiadujesz się, że będziesz mamą. Pamiętasz?

12 mam postanowiło podzielić się wspomnieniami, w jakich okolicznościach zorientowały się, że spodziewają się dziecka.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
kobieta w ciąży, ciążą, dolegliwości w ciąży, sen w ciąży
wymioty
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży

Dolegliwości, które może mieć kobieta w ciąży

Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, artykułów, to i tak możesz doświadczyć czegoś, o czym nie miałaś wcześniej pojęcia. Zapytaliśmy kilka kobiet, co je zaskoczyło podczas 9 miesięcy ciąży, a ginekolog Artur Kucharski wyjaśnił, dlaczego tak się działo.
Beata Turska
mdłości w ciąży
objawy ciąży
starania o dziecko
przygotowanie do ciąży

Porady dla kobiet starających się o ciążę

Właśnie rozpoczęłaś starania o dziecko, a może już długa droga za tobą? Niezależnie od tego, na jakim etapie starań jesteś, te porady pomogą ci wygrać z trudnościami, zaplanować poczęcie oraz zdrową ciążę.
Edipresse
starożytne testy ciążowe, starożytność, papirus
objawy ciąży
test ciążowy

Testy ciążowe sprzed wieków - szokujące metody potwierdzania ciąży

Myślisz, że zanim wynaleziono współczesne testy ciążowe, kobiety cierpliwie czekały na miesiączkę (lub jej brak)? Nic z tych rzeczy! Oto zaskakujące stare sposoby na potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży.
Magdalena Drab