Łożysko na przedniej ścianie macicy: co oznacza? Czy to groźne?
Łożysko na przedniej ścianie macicy nie oznacza tego samego co łożysko przodujące, które może być groźne i powodować komplikacje w ciąży. Gdy łożysko znajduje się na przedniej ścianie, lekarz uzna to za normę. Tak umiejscowione łożysko nie zakłóci też przebiegu porodu.
Łożysko na przedniej ścianie macicy to nie powód do niepokoju. Takie położenie łożyska w czasie ciąży nie jest groźne, choć może mieć wpływ na odczuwanie ruchów dziecka. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie komplikuje poród i czy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Co oznacza łożysko na przedniej ścianie macicy?
Łożysko na przedniej ścianie macicy (inaczej: anterior placenta) oznacza miejsce, w którym znajduje się ten narząd płodowy. Łożysko może znajdować się na przedniej bądź na tylnej ścianie macicy – oba położenia są prawidłowe, niegroźne dla kobiety ani dla płodu. Warunek: łożysko powinno być umiejscowione w górnej części macicy (obojętne, czy na przedniej, czy na tylnej ścianie), a nie w dolnej jej części – wtedy jest to tzw. łożysko przodujące.
To mit, że położenie łożyska na przedniej ścianie ma wpływ na wielkość brzucha. Nie powoduje też żadnych dolegliwości w przeciwieństwie do łożyska przodującego, które zwykle wywołuje nasilające się krwawienia.
Łożysko przodujące polega na nieprawidłowym umiejscowieniu łożyska w macicy – w dolnym jej odcinku. To powikłanie ciążowe. Lekarze wyróżniają m.in. łożysko nisko usadowione, łożysko brzeżnie przodujące (styka się ono z szyjką macicy) i łożysko centralnie przodujące (całkowicie zakrywa ujście szyjki macicy).
Łożysko (placenta) na przedniej ścianie macicy, fot. Adobe Stock/Анастасия Красавина
Łożysko na przedniej ścianie a ruchy dziecka
Lokalizacja łożyska ma duży wpływ na sposób, w jaki kobieta czuje ruchy dziecka. Zazwyczaj ruchy przypominają bulgotanie, muśnięcia, a nawet mocne kopniaki. Z tygodnia na tydzień ruchy dziecka powinny być coraz wyraźniejsze. Niestety, łożysko położone na przedniej ścianie macicy może sprawiać, że mama będzie później i słabiej je odczuwać. To naturalne – łożysko je tłumi, bo stanowi niejako dodatkową warstwę oddzielającą dziecko od powłok twojego brzucha.
Jeśli minął już 20. tydzień ciąży, a ty masz wrażenie, że ruchy dziecka są słabe (lub wcale ich nie czujesz), na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi.
Łożysko na przedniej ścianie a poród
Chociaż położenie łożyska może mieć duży wpływ na poród, to łożysko na przedniej ścianie macicy nie jest groźne – poród powinien przebiec bez zakłóceń. Łożysko na przedniej ścianie macicy nie uniemożliwia porodu naturalnego, nie jest więc wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Zobacz też: