kiedy czuć ruchy dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Kiedy czuć ruchy dziecka – jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

To, kiedy poczujesz pierwsze ruchy dziecka, zależy między innymi od tego, w której jesteś ciąży i ile ważysz. W pierwszej ciąży możesz czuć ruchy dziecka nieco później niż w drugiej. Na początku rozpoznanie ruchów dziecka może sprawiać problem: odczujesz je jako bulgotanie, łaskotanie i burczenie w brzuchu.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinnaś czuć ruchy dziecka w ciąży, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się między 18 a 22. tygodniem ciąży. Na początku nie są dość wyraźne. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stają się dobrze wyczuwalne zarówno w dolnej, jak i w górnej części brzucha. 

Moment, w którym zaczniesz czuć ruchy dziecka, to przeżycie, które trudno porównać do innych. Wyjaśniamy, jak go nie przegapić.

Spis treści:

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Dziecko zaczyna poruszać się już około 7. tygodnia ciąży. Nie są to jednak ruchy wyczuwalne dla ciężarnej. Dziecko jest na to za małe – ma zaledwie centymetr (chociaż ma już wykształcone ramiona i nogi). Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się około 20. tygodnia ciąży. Większość kobiet odczuwa je między 20 a 22 tygodniem ciąży. A niektóre przyszłe mamy jeszcze później. Wiele zależy od ułożenia łożyska i objętości płynu owodniowego. Co jeszcze wpływa na moment, w którym czuć pierwsze ruchy dziecka?

 • wrażliwość komórek nerwowych kobiety
 • tusza przyszłej mamy (szczupłe kobiety szybciej czują ruchy płodu)
 • ułożenie dziecka
 • doświadczenia z poprzedniej ciąży (jeśli kobieta już rodziła)


Jeśli mija 22 tydzień ciąży i martwisz się z powodu braku ruchów dziecka, powiedz o tym lekarzowi na kolejnej wizycie. Ginekolog może przeprowadzić badanie USG, które pomoże ocenić stan dziecka. Jeśli serce płodu bije, ma powodów do niepokoju.

Uwaga, w drugiej ciąży ruchy dziecka możesz poczuć już nawet w 18. tygodniu.

Jak odczuwa się ruchy dziecka?

Wiele ciężarnych zastanawia się, jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka, jakie odczucie powinno im towarzyszyć. Pierwsze ruchy dziecka są delikatne (nie należy spodziewać się od razu mocnych kopnięć!). Łatwo pomylić je z innymi odczuciami z brzucha, np. pracą jelit.

Jak odróżnić ruchy dziecka od pracy jelit? Lekarze zgodnie przyznają, że większość mam po prostu czuje, że poruszyło się ich dziecko. Pierwsze ruchy płodu ok. 18-20 tygodnia ciąży ciężarne określają jako:

 • bulgotanie,
 • przelewanie,
 • lekkie szarpanie,
 • muśnięcia,
 • łaskotanie,
 • mrowienie.


Pierwsze ruchy będą wyczuwalne w dolnej części brzucha, pod pępkiem, bo właśnie tam znajduje się dziecko przed 20. tygodniem ciąży.

Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu?

Dziecko porusza się w brzuchu, bo to wzmacnia jego mięśnie i stawy, wpływa na kształtowanie kośćca. Ruszając się, płód poznaje swoje ciało, sposób jego funkcjonowania i reagowania na bodźce. To pozwoli mu przebrnąć przez kanał rodny i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Od kiedy liczyć ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka mogą pojawiać się nieregularnie. Lekarz zwykle prosi ciężarną, by liczyła ruchy dziecka po 28. tygodniu ciąży. Powinnaś już odczuwać je regularnie, więc liczenie pozwoli w porę zauważyć niepokojące objawy.

Do liczenia należy przygotować notes, w którym każdego dnia zapisuje się, jak często dziecko się porusza. Najlepiej robić to rano i wieczorem. Przyjmuje się, że powinnaś poczuć minimum 10 ruchów na godzinę aktywności dziecka.

Ruchy dziecka nasilają się, gdy siedzisz lub leżysz. Kiedy się ruszasz, płód staje się spokojny i często zasypia.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Od 30. tygodnia ciąży ruchy dziecka można liczyć metodą Cardiff. Metoda nie jest skomplikowana, a jest bardzo przydatna w ocenie kondycji dziecka. Kobieta zwraca uwagę na ilość ruchów płodu w ciągu doby i zaznacza je w tabeli.

Ruchy dziecka należy liczyć między godziną 9 a 21. Nie powinno być ich mniej niż 10. Każdy z nich ciężarna zaznacza w karcie ruchów płodu.

Liczenie ruchów płodu – metoda Cardiff:

 • jeśli wymagane 10 ruchów pojawi się wcześniej niż o 21 – przestań je liczyć.
 • jeśli nie wyczujesz 10 ruchów dziecka danego dnia, kolejnego dnia bądź bardzo uważna.
 • jeśli ponownie nie wyczujesz 10 ruchów – udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Jak zmieniają się ruchy dziecka w ciąży?

Od około 25. do 33. tygodnia ciąży obserwuje się szczyt aktywności płodu. W tym czasie dziecko jest jeszcze na tyle małe, że ma sporo miejsca w brzuchu. Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka są silniejsze, ale również i rzadsze. Aktywność dziecka zmniejsza się w III trymestrze. Płód przesypia wtedy po 2–3 godziny, jakby zbierał siły na poród.

Im dziecko w brzuchu jest większe i silniejsze, tym jego ruchy mają więcej siły (między 24. a 28. tygodniem ciąży intensywność ruchów się zwiększa). Gdy dziecko zacznie się boleśnie rozpychać, powinna pomóc zmiana pozycji.

Jak wywołać ruchy dziecka?

Niektóre aktywności ciężarnej mogą sprawić, że płód zacznie poruszać się szczególnie intensywnie. 

Aby pobudzić ruchy płodu:

 • dotykaj lub delikatnie masuj brzuch,
 • mów do dziecka,
 • zmień pozycję,
 • wypij szklankę zimnej wody,
 • poświeć latarką w brzuch,
 • zjedz coś słodkiego (malec zareaguje na zwiększony poziom glukozy we krwi),
 • puść energiczną muzykę.


Aby lepiej poczuć ruchy dziecka, połóż się spokojnie na lewym boku i czekaj (czasem godzinę, dwie). Gdy kobieta odpoczywa i przestaje się ruszać, ustaje przyjemne kołysanie, które usypiało dziecko. 

Ruchy dziecka w brzuchy mamy mogą pobudzać także silne emocje kobiety. 

Co wpływa na zmniejszenie ruchów dziecka:

 • toksyny związane z paleniem papierosów,
 • niektóre substancje znajdujące się w składzie lekarstw.

Dlaczego przestałam czuć ruchy dziecka?

Choć dziecko rusza się w brzuchu praktycznie bez przerwy, czasami nie czujesz, żeby coś się działo (a przecież kilka godzin temu poruszało się intensywnie).

Jakie mogą być przyczyny braku aktywności dziecka?

 • Dziecko może spać. Jeśli cały dzień byłaś na nogach, to chodząc, poruszając się, ukołysałaś smyka do snu.
 • Dziecko było aktywne, w czasie gdy spałaś.


Przenośny monitor tętna płodu pozwala posłuchać bicia serca dziecka.

Detektor tętna płodu
mat. prasowe

MONITOR PRACY SERCA DZIECKA
ALLEGRO
224,99 zł

Ruchy dziecka: kiedy do lekarza?

Nie denerwuj się, jeśli dziecko w brzuchu nie rusza się przez godzinę lub dwie. Obserwuj brzuch, a z lekarzem skontaktuj się jeśli:

 • Mija 22 tydzień ciąży i nie czujesz żadnego ruchu. To oczywiście jeszcze nic nie znaczy. Ale lepiej, by lekarz ocenił stan dziecka (podczas badania USG).
 • Jeżeli ruchy dziecka gwałtownie się zmienią, osłabną lub będą nasilone. Taka zmiana może znaczyć, że coś się dzieje z płodem. Czeka cię badanie USG i zapis KTG.
 • Jeśli ruchy dziecka ustały. I od tej chwili mija 12 godzin. Pilnie skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.


Zobacz też:

pas, pas huggies, mężczyzna w ciąży, pas poczucie ruchów dziecka tacie
Aktualności
Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)
Marka Huggies z okazji Dnia Ojca stworzyła specjalny pas umożliwiający mężczyźnie czucie ruchów swojego nienarodzonego dziecka. Zobacz, jak to działa.

Firmy prześcigają się w produktach, które przybliżają mężczyznom stan ciąży i porodu. Niedawno mężczyźni sprawdzali, jak to jest rodzić >> Teraz mają oni możliwość doświadczenia czegoś znacznie przyjemniejszego - ruchów własnego nienarodzonego dziecka! W Argentynie marka Huggies (proukująca pieluchy) z okazji Dnia Ojca postanowiła stworzyć rewolucyjne pasy. W zestaw wchodzą 2 pasy: jeden dla przyszłej mamy, drugi dla taty. Para zakłada pasy jednocześnie. Kiedy dziecko zaczyna poruszać się w brzuchu mamy, pas taty odbiera sygnał i naśladuje je, dając przyszłemu tacie możliwość ich poczucia. Sprwdź też: Co czuje tata podczas porodu rodzinnego >> Zobacz płaczących ze wzruszenia przyszłych tatusiów. Chciałybyście, aby wasi partnerzy wypróbowali takie cudo - czytaj i pisz na forum babyonline.pl

kobieta w ciąży, wymioty w ciąży, mdłości w ciąży, dolegliwości ciążowe
Przebieg ciąży
Jak kobieta odczuwa ruchy dziecka w brzuchu - film
Sprawdź, od czego zależy siła ruchów dziecka w brzuchu mamy i jakie ruchy dziecka w ciąży mogą sygnalizować problemy.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover  

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka . To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko. Spis treści :  Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach? Co robi dziecko w brzuchu mamy? Jak wywołać ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć. Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.  Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.  Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit . Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Od kiedy można czuć ruchy dziecka ? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23.  lub 24. tygodnia ciąży . Wcześniej ruchy płodu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj