Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy coraz większej liczby ciężarnych. Nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z ciśnieniem, położna będzie ci je mierzyła podczas każdej wizyty kontrolnej. To ważne badanie, bo wysokość ciśnienia w ciąży dostarcza informacji o zdrowiu kobiety i płodu:
– Chodzi o to, by sprawdzić, czy przyszła mama nie ma nadciśnienia, które, gdyby oczywiście wymknęło się spod kontroli, mogłoby być dla niej i dla płodu bardzo groźne – tłumaczy Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik.

Reklama

Spis treści:
Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia
Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane
Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy
Wysokie ciśnienie w ciąży. Jak o siebie dbać?
Nadciśnienie w ciąży. Kiedy przyjmować leki?
Nadciśnienie w ciąży - komu grozi?
Nadciśnienie w ciąży efektem białego fartucha?
Co z za niskim ciśnieniem?

Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia

Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy kobiet od drugiego trymestru. Na ogół w ciągu pierwszych miesięcy ciąży ciśnienie tętnicze krwi trochę spada. To przez progesteron, czyli hormon wytwarzany przez łożysko.
– Rozluźnia on nie tylko mięsień macicy, powstrzymując ją przed przedwczesnymi skurczami, ale też narządy, których ściany zbudowane są z mięśni, czyli naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego – mówi Artur Kucharski.

U około 5–10 proc. kobiet dzieje się jednak inaczej: ciśnienie zamiast spadać, rośnie ponad normę, tzn. przekracza 135/85 mmHg. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin.

Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane - czym jest?

Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o nadciśnieniu indukowanym (wywoływanym) ciążą. Kobietę z takim problemem trzeba otoczyć opieką, ponieważ nadciśnienie może prowadzić do powikłań (m.in. do niedotlenienia dziecka). Jeżeli do nadciśnienia dołączy białkomocz, mówi się o stanie przedrzucawkowym. Jego najpoważniejszym powikłaniem mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa). Taki stan jest bardzo niebezpieczny!

Zobacz także

Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy nadciśnienia

Do najczęstszych objawów nadciśnienia w ciąży należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia wzroku
  • obrzęknięta twarz i górna część ciała, które nie mijają mimo odpoczynku w pozycji leżącej.

Wysokie ciśnienie w ciąży - jak o siebie dbać?

Jeżeli badania wykażą u ciebie nadciśnienie, lekarz wyśle cię na dodatkowe badania (np. badanie moczu, poziomu kreatyniny, mocznika, białka w surowicy krwi). Najpewniej skieruje cię też na zwolnienie lekarskie.
– Unikanie stresu często pomaga rozwiązać problem. Tak jak dieta uboga w sód (koniec z solą!) i częste leżenie na lewym boku (dzięki temu krew dobrze przepływa przez łożysko) – mówi ginekolog.

Nadciśnienie w ciąży. Kiedy przyjmować leki obniżające ciśnienie?

Przyszła mama powinna obserwować czy w jej organizmie nie dochodzi do nadciśnienia. Powinna też kupić aparat do mierzenia ciśnienia i kontrolować je minimum trzy razy w ciągu doby. Wynik powyżej 160/110 mmHg oznacza, że trzeba skontaktować się z lekarzem albo wezwać karetkę. Jeśli ciśnienie skurczowe stale przekracza 150 mmHg, a rozkurczowe – 100 mmHg, lekarz może przepisać leki. Jeżeli nie pomagają lub pojawiają się inne niepokojące objawy (np. duża ilość białka w moczu, mroczki przed oczami), przyszła mama trafia do szpitala – niektóre leki można podawać tylko w takich warunkach.

Uwaga! Kobieta, która miała nadciśnienie podczas ciąży, musi je mierzyć także po porodzie. Jeśli utrzymuje się ono dłużej niż sześć tygodni, powinna iść do internisty, bo to może świadczyć o tzw. nadciśnieniu przewlekłym.

Nadciśnienie w ciąży - komu grozi?

Nadciśnienie indukowane ciążą częściej pojawia się u kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, mają więcej niż 35 lat, u otyłych oraz tych, które chorują na nerki lub cukrzycę. Nadciśnienie może też jednak pojawić się u każdej innej zdrowej kobiety, dlatego mierzyć powinny je wszystkie przyszłe mamy, bez wyjątku. Warto też obserwować swoje ciało. O nadciśnieniu mogą świadczyć obrzęki w ciąży, które nie znikają rano – te, które pojawiają się tylko wieczorem, raczej nie świadczą o żadnych kłopotach.

Nadciśnienie w ciąży efektem białego fartucha?

Twoje ciśnienie jest wyższe niż 135/85 mmHg? To nie musi jeszcze oznaczać nadciśnienia. Ciśnienie mogło podskoczyć ci z emocji – lekarze nazywają to „efektem białego fartucha”. O nadciśnieniu można mówić wówczas, jeśli nieprawidłowy wynik pojawia się regularnie podczas kolejnych, powtarzanych w domu badań.

A co, gdy kobieta ma bardzo niskie ciśnienie?

Niskie ciśnienie w ciąży może spowodować złe samopoczucie i zawroty głowy, np. gdy wstaje się z łóżka. Jeśli takie objawy się utrzymują się, trzeba iść do lekarza i ustalić przyczynę. Być może wcale nie ciśnienie tu jest winne, ale np. anemia ciążowa.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama