Opryszczka – czy to groźne?
Sprawdź, jak ustrzec się zakażenia dziecka tym groźnym wirusem. Przyszłym mamom radzi ginekolog, Bogdan Chazan.
- Edipresse
Mąż ma opryszczkę na ustach. Ja jej nigdy nie miałam. Boję się, że się zarażę teraz, gdy spodziewam się dziecka. Czy mój lęk jest uzasadniony? Może martwię się na zapas?
Ola z Piły
Opryszczka warg jest chorobą skóry spowodowaną zakażeniem wirusem opryszczki (wirus HPV). Objawy to zwykle bolesne pęcherzyki na wargach lub w miejscu przejścia warg w skórę twarzy. Ale mogą się też umiejscowić na skrzydełkach nosa, na spojówkach i rogówce oka, na śluzówce i skórze zewnętrznych narządów płciowych.
Ponieważ opryszczka jest zakaźna, musicie Państwo zachować szczególną ostrożność i bardzo dbać o higienę. Aby uniknąć zakażenia, po dotknięciu pęcherzyków trzeba zawsze umyć ręce. Chorym osobom nie wolno całować innych czy rozdrapywać pęcherzyków i strupów, gdyż może to spowodować rozprzestrzenianie się wirusa. Należy też używać osobnego ręcznika i myjki. Ponieważ zakażenie można przenieść przez przedmioty codziennego użytku, np. kubki do picia, szklanki, sztućce, należy je myć w gorącej wodzie. Trzeba o tym pamiętać, bo wirusem można zarazić także dziecko – w trakcie ciąży, porodu lub też w okresie poporodowym. Pierwotna infekcja u ciężarnej kobiety przebiegająca z gorączką może być przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego (w wypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza). Natomiast, gdy do zakażenia dziecka dojdzie w okresie okołoporodowym, może to prowadzić do groźnej infekcji.
Ginekolog prof. dr hab. Bogdan Chazan
Dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny. Były członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy. Były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.