kobieta dowiaduje się o HPV
Adobe Stock
Starania o dziecko

Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Możesz się go ustrzec, ale też rozpoznać, czy jesteś nim zakażona.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet jest nim zakażona). Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma, niestety, danych, ile osób może być zakażonych w Polsce. Co warto wiedzieć o tym wirusie?

Co to jest wirus HPV?

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus), większość z nich jest na szczęście niegroźna. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstawanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy.


Jak można się zarazić HPV?

Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną. Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zarażają się wirusem HPV podczas narodzin, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też rozwinąć się po wielu latach od zakażenia.

Zobacz też: Mężczyźnie też chorują na wirusa HPV? To się zdarza

Jak objawia się zakażenie?

Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie – większość dorosłych kobiet na pewnym etapie swojego życia jest zarażona HPV. Niektóre typy wirusa są jednak groźne, więc jeśli przetrwają w organizmie, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych chorób narządów moczowo-płciowych. W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią brodawek, brodawczaków, brodawek i brodawczaków narządów płciowych, przednowotworowych zmian na szyjce macicy, sromie, pochwie i odbycie, nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu, ale również w obrębie głowy i szyi.

Kiedy wirus HPV jest groźny?

Choć większość zakażeń wirusem HPV sama mija, bo organizm jest w stanie sobie z nimi poradzić, to z niektórymi jego szczepami nie jest tak łatwo. Jeśli przetrwają:

  • wirusy HPV niskiego ryzyka (niskoonkogenne) powodują powstawanie brodawek, tzw. kłykcin kończystych, w okolicy narządów moczowo-płciowych. Nie mają właściwości nowotworowych. Wirusy HPV typ 6 i 11 są odpowiedzialne za około 90 proc. przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych.
  • wirusy HPV wysokiego ryzyka (wysokoonkogenne), wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są najbardziej niebezpieczne, bo odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.

Zarówno wirusy HPV wysokiego, jak i niskiego ryzyka mogą powodować nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego.

Czy istnieje test wykrywający HPV?

Testów do samodzielnego wykonania w domu nie ma. Zakażenie HPV można wykryć za pomocą dwóch badań:

  • Badanie cytologiczne (Test Pap) często pozwala na identyfikację zmian spowodowanych przez wirusy HPV we wczesnym i uleczalnym stadium. Cytologia jest bezbolesna i trwa dosłownie chwilę. Najlepiej wykonywać ją raz w roku, a trzeba koniecznie co najmniej raz na trzy lata. Badanie cytologiczne nie jest specyficzne dla wirusów HPV, dlatego jego wynik nie może jednoznacznie przesądzić o istnieniu lub braku zakażenia – cytologia wykrywa zmiany przednowotworowe spowodowane HPV tylko u 60 na 100 przebadanych kobiet.
  • Test molekularny DNA HPV. Pozwala na identyfikację zakażenia HPV w bardziej wiarygodny sposób. Pobranie materiału do badania odbywa się podobnie jak w przypadku cytologii. Test musi być wykonany w specjalistycznym laboratorium, dysponującym odpowiednią aparaturą i wykwalifikowanym personelem. Wykonanie takiego testu wraz z badaniem cytologicznym pomaga w identyfikacji kobiet obarczonych wysokim ryzykiem raka szyjki macicy. 

Czy wirusa HPV da się wyleczyć?

Na razie nie ma leków antywirusowych do leczenia zakażenia wirusem HPV. Jest wiele sposobów leczenia objawowego zmian powodowanych przez wirusy HPV – brodawek narządów moczowo-płciowych, zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Na milion kobiet zakażonych wysoko onkogennym typem HPV u 8 tysięcy dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 rozwija się inwazyjna postać raka.

Jak zapobiec zakażeniu?

By zmniejszyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy, można:

  • zaszczepić się przeciw wirusowi HPV. Szczepionkę przepisuje lekarz rodzinny, pediatra lub ginekolog. Szczepionka przeciw HPV jest zalecana przede wszystkim dziewczynkom, które nie rozpoczęły współżycia płciowego (od 12. roku życia), ale też dorosłym kobietom, które są aktywne seksualnie, a nie są zakażone wirusem HPV. Można szczepić także chłopców. Szczepionka nie jest refundowana – trzeba za nią zapłacić, choć niektóre samorządy chcą to robić.
  • ograniczyć liczbę partnerów seksualnych
  • podczas stosunków prawidłowo używać prezerwatyw, co również redukuje ryzyko zakażenia wirusem HPV. Jednakże całkowite zabezpieczenie za pomocą prezerwatyw nie zostało jeszcze udowodnione.


Czytaj też: Czy zaszczepić dziecko przeciw HPV?

Czy wirus HPV zagraża ciąży?

Zmiany wywołane wirusem HPV mogą utrudnić zajście w ciążę, bo w wyniku infekcji rozwijają się duże brodawki albo rak szyjki macicy. Naukowcy uważają, że u kobiet zakażonych HPV częściej dochodzi do poronień na wczesnym etapie ciąży. Dlatego zanim zajdziesz w ciążę, warto wykonać badania na obecność wirusa HPV, ale też innych infekcji układu moczowo-płciowego, by leczenie zacząć przed ciążą, a nie w jej trakcie (stosowane preparaty mogą być szkodliwe dla rozwijającego się w twoim brzuchu dziecka).
Jeśli jesteś w ciąży i jednocześnie jesteś nosicielką wirusa HPV albo kiedykolwiek miałaś kłykciny kończyste, powiedz o tym ginekologowi. Prawdopodobnie zadecyduje o porodzie przez cesarskie cięcie, gdyż przejście dziecka przez kanał rodny może oznaczać zakażenie go wirusem HPV, co dla takiego maleństwa jest niebezpieczne (grożą mu różne powikłania, np. brodawczak krtani).

Zobacz także:

 

Zobacz także
Raport na temat szczepień przeciwko HPV

Najnowszy raport na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV

szczepionka HPV bezpieczeństwo stosowania

Szczepionka HPV – bezpieczeństwo i skuteczność szczepienia przeciw HPV

Badanie USG, badanie, ginekolog, kobieta, badanie ginekologiczne

Co jest faktem, a co mitem jeśli chodzi o raka szyjki macicy i jajnika?

czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?

Szczepienie przeciw HPV: dostępne szczepionki, skuteczność, cena

macica, kobieta, rak szyjki macicy, HPV

Chroń się przed rakiem szyjki macicy!

 

Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]

rak szyjki macicy
Adobe Stock
Mama
Nie musisz zachorować na raka szyjki macicy! Najważniejsza jest cytologia
Rak szyjki macicy to jeden z niewielu nowotworów złośliwych, którym można zapobiec lub wykryć go we wczesnej fazie, kiedy jest niemal całkowicie wyleczalny. Wystarczy cytologia.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} Każdego roku na raka szyjki macicy umiera prawie 1800 Polek. Wszystko dlatego, że wiele kobiet nie zgłasza się na badania u ginekologa w ogóle lub robi to zbyt rzadko. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku szyjki macicy, by skutecznie chronić się przed tą chorobą. Co to jest rak szyjki macicy? Jakie badania go wykrywają? Objawy, czyli jak rozpoznać raka szyjki macicy Czy jest dziedziczny? Zapobieganie rakowi szyjki macicy Jak leczyć tę chorobę? ​ Co to jest rak szyjki macicy? To nowotwór, który rozwija się w obrębie tkanek szyjki macicy. Dzieje się to powoli – średnio 10 lat. Główną przyczyną choroby jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego ( wirus HPV ) - 99% przypadków raka szyjki macicy ma swoje źródło w przewlekłej infekcji wirusem HPV . Istnieje ponad 100 typów tego wirusa – wiele z nich nie jest jednak groźna – a raka szyjki macicy najczęściej wywołują typy 16 i 18. Większość kobiet w którymś momencie życia jest zakażona tym wirusem, ale zwykle organizm sam go zwalcza. Jednak u około 20% kobiet zakażenie się utrzymuje, a u części rozwija się rak szyjki macicy. Kobiety poniżej 20. roku życia rzadko chorują na ten nowotwór (nawet jeśli są już zakażone wirusem HPV, to rak nie zdążył się jeszcze rozwinąć), zachorowalność wzrasta z wiekiem. Największa jest wśród kobiet po 45. roku życia. Jakie badania go wykrywają? Mimo że rak szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów, wykrywa go proste badanie. To badanie ginekologiczne połączone z badaniem cytologicznym . Jeśli wykonuje się je regularnie, to zdecydowanie minimalizuje to ryzyko zachorowania. Jeśli wynik cytologii będzie budził wątpliwości lekarza lub wykryje on coś podejrzanego podczas badania ginekologicznego może skierować...

Aktualności
Dramatyczne statystyki
Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek

Ponad 50% dorosłych w pewnym momencie swego życia ulega zakażeniu wirusem HPV Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV występuje powszechnie, we wszystkich populacjach na całym świecie. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, ale do przeniesienia wirusa może dojść nawet wtedy, gdy brak jest objawów zakażenia. Zakażenie wirusem HPV jest najbardziej rozpowszechnione wśród młodych, aktywnych seksualnie, osób dorosłych w wieku 18-28 lat. W pewnym momencie swego życia około połowa aktywnych seksualnie osób zostaje zakażona wirusem HPV. Spośród tej liczby 80% kobiet zostaje zakażona przed ukończeniem 50 roku życia. Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek Szacuje się, że na świecie liczba kobiet chorych na raka szyjki macicy sięga 1,4 miliona. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada blisko 4 000 kobiet. Spośród tej liczby, rocznie umiera około 2000 Polek, gdyż większość przypadków raka szyjki macicy diagnozowana jest w późnym stadium choroby. Wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia Od momentu zakażenia wirusem HPV do wystąpienia stadium raka inwazyjnego mija około 5-10 lat. Dlatego szczyt zachorowań na raka szyjki macicy przypada u kobiet pomiędzy 40 a 59 rokiem życia. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania – po raku piersi – nowotworem złośliwym u kobiet i drugą co do częstości przyczyną zgonów kobiet z powodu raka. Jedynie 30% Polek regularnie poddaje się badaniom cytologicznym Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Rozwijający się stan przedrakowy, a nawet wczesne przedinwazyjne postaci raka, nie dają najczęściej objawów, zmuszających kobiety do wizyty u...

darmowe szczepienie przeciw wirusowi HPV
Adobe Stock
Aktualności
Darmowe szczepienia dzieci przeciw wirusowi HPV – od połowy 2019 roku
Program darmowych szczepień dzieci przeciw wirusowi HPV to dobra wiadomość dla rodziców, ponieważ szczepionki te są bardzo drogie. Profilaktyka raka szyjki macicy jeszcze nigdy nie była tak łatwa! Niestety nie dotyczy to jeszcze całej Polski.

Wirus HPV brodawczaka ludzkiego (z łac. Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nim być zakażonych nawet 80 proc. ludzi. Wirus wywołuje raka szyjki macicy , a nasz kraj jest cały czas w niechlubnej czołówce zachorowań na ten typ nowotworu. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce każdego roku ponad 1700 kobiet. Darmowe szczepienia HPV dla dzieci w Warszawie W ubiegły czwartek Rada Warszawy na swojej sesji podjęła decyzję o znowelizowaniu budżetu miasta i wpisania do niego m.in. programu darmowych szczepień dla dzieci. Postulat takich szczepień był jedną z obietnic wyborczych nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. "Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV. Uważam, że Warszawa powinna uruchomić program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek" – pisał jeszcze w trakcie jesiennej kampanii samorządowej na swoim profilu facebookowym Trzaskowski, jako kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta miasta. Jak powiedziała mamotoja.pl Magdalena Łań z biura prasowego warszawskiego ratusza, program darmowych szczepień jest już wpisany do tegorocznego budżetu i będzie realizowany w drugiej połowie 2019 roku. W jakich miastach darmowa szczepionka przeciw HPV? Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. Warszawa już kilka lat temu przymierzała się do tego, jednak brakowało na to pieniędzy w budżecie miasta. Koszt takiego programu to około 12 mln złotych. Szczepionkę przeciw HPV podaje się dziewczynkom między 12. a 14. rokiem życia, ale lekarze zalecają także szczepienie chłopców. Niestety, jest to drogie leczenie . Jedna dawka kosztuje 300–400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie refunduje.   Co to jest wirus HPV? HPV...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz