Dziecko, które nosisz w swoim łonie, nie jest bezbronne wobec wirusów i bakterii atakujących twój organizm. Oddziela go od nich m.in. zapora w postaci łożyska, zamkniętego kanału szyjki macicy i błony pęcherza płodowego. Niektóre zarazki dają sobie jednak z nią radę i mogą zaszkodzić dziecku, np. wywołując przedwczesny poród. Postaraj się przed nimi uchronić.

Reklama

Cytomegalia

W dzieciństwie miałam cytomegalię. Czy to prawda, że nie muszę się już jej teraz bać? Iza z Gniewa

Na cytomegalię można chorować kilka razy. Jednak dla przyszłej mamy groźne może być tylko pierwsze zachorowanie, do którego dochodzi w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jej objawy można przeoczyć (mała gorączka, ból mięśni i gardła), więc osoby, które nie wiedzą, czy chorowały, mogą na początku ciąży zbadać krew, by zyskać pewność. Wirus cytomegalii łatwo przenosi się przez kontakt z osobą zarażoną przez krew i inne wydzieliny. Często występuje u małych dzieci.

Zobacz także

Ospa wietrzna

Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Boję się, że ospę wietrzną, na którą nie chorowałam, przyniesie z przedszkola starszy syn. Marta z Giżycka

Najlepiej jak najszybciej go zaszczepić. Szczepionka zadziała, nawet jeśli dziecko miało już styczność z innym chorym (nie mogą jednak od tej chwili minąć 72 godziny). Warto unikać też kontaktu z innymi dziećmi. Jeśli złapiesz ospę w połowie lub na początku ciąży, na ogół malec wychodzi z tego bez szwanku. Ale u mamy mogą pojawić się powikłania w postaci ciężkiego zapalenia płuc. Gdyby jednak doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego, może się ono skończyć poważnymi wadami rozwojowymi, a nawet poronieniem. Najbardziej ryzykowne jest zachorowanie na ospę pod koniec ciąży.

Różyczka

Nie byłam szczepiona przeciw różyczce. Pracuję w przedszkolu, więc boję się, że jakieś dziecko mnie zarazi. Ola z Kielc

Zachorowanie daje odporność na całe życie, więc warto zacząć od sprawdzenia, czy już na nią nie chorowałaś. Wyjaśni to badanie krwi. Jeśli nie masz przeciwciał, jesteś podatna na zarażenie, ale niekoniecznie od przedszkolaków. Od niedawna maluchy obowiązkowo szczepi się przeciw różyczce już w 13–14. miesiącu. Ale niezaszczepione mogą być dzieci w wieku szkolnym i dorośli. Dla dziecka w brzuchu mamy różyczka to jedna z najbardziej niebezpiecznych infekcji. Zarażeniom sprzyjają pocałunki czy korzystanie ze wspólnych naczyń. Na szczęście wirus tej choroby nie zawsze przedostaje się przez łożysko. Aż 75 proc. dzieci mam nią zakażonych rodzi się zdrowe.
[CMS_PAGE_BREAK]


Opryszczka

Od lat na ustach co jakiś czas mam tzw. zimno. Czy powinnam o tym powiedzieć lekarzowi? Anna z Wrocławia

Dla dziecka groźna jest opryszczka genitalna, czyli ta na narządach płciowych. Tak się jednak dzieje, że pęcherzyk na ustach też może być spowodowany przez wirus opryszczki genitalnej. Dziecko może się zarazić podczas porodu, np. poprzez kontakt z zainfekowaną wydzieliną z pochwy, albo już po narodzinach przez pocałunek (gdy mama ma zmianę na ustach). Jeśli miałaś już opryszczkę, ryzyko zarażenia dziecka jest mniejsze, bo zdążyłaś wytworzyć przeciwciała, ale lekarz powinien o tym wiedzieć. Najgroźniejsze jest zarażenie się opryszczką podczas ciąży – może spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Lodówka albo kot

Nie tylko ludzie roznoszą zarazki chorób, które są groźne dla przyszłych mam.

Reklama
  • Toksoplazmoza. Zarazki choroby mogą występować w odchodach zwierzaka, więc kocią kuwetę należy myć w gumowych rękawiczkach. Warto je zakładać, pracując w ogrodzie (koty zagrzebują odchody w ziemi). I ostrożnie postępować z surowym mięsem oraz owocami i warzywami (tu też mogą być zarazki). Myj dokładnie noże, którymi je kroiłaś, i naczynia, w których je przechowywałaś.
  • Listerioza. Chorobę powoduje listeria, bakteria, która mnoży się na jedzeniu w lodówkach. Ale zakazić można się też od kóz, gryzoni, bydła oraz jedząc owoce morza, sushi czy fast foody. Aby się chronić, nie jedz serów pleśniowych typu brie, camembert, typu feta i ricotta, ani oscypka, surowego mięsa, jaj (kogel-mogel, tiramisu). Nie pij niepasteryzowanego mleka.
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama