To w dużej mierze od Twojego stanu zdrowia zależy, czy twoje dziecko, które niedługo pojawi się na świecie, będzie zdrowe. Oprócz przygotowania wyprawki i urządzania pokoju, znajdź więc czas także na zrobienie odpowiednich badań. Sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA zaprasza do wzięcia udziału w III etapie kampanii edukacyjnej, realizowanej pod hasłem „Jestem kobietą, dbam o siebie i dziecko”. Specjalnie z myślą o kobietach spodziewających się dziecka przygotowaliśmy pakiet badań niezbędnych w ciąży. Sprawdź, jakie badania znajdują się w pakiecie, i przeczytaj, jakie choroby pomogą wykryć i skutecznie wyleczyć.

Reklama
materiały prasowe Diagnostyka

Jakie badania powinnaś zrobić w ciąży?

Podobnie, jak przed ciążą powinnaś zrobić pełną morfologię krwi, a także wykonać badanie moczu. Pozwoli ono sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo, wykluczyć zakażenie układu moczowego, zdiagnozować lub wykluczyć cukrzycę. Powinnaś także powtórzyć badanie tarczycy przez określenie poziomu tyreotropiny (TSH), aby sprawdzić, czy ciąża nie wpłynęła na działanie tarczycy. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu mogą mieć bowiem poważne konsekwencje dla rozwijającego się płodu.

Jeśli przed zajściem w ciążę nie upewniłaś się, czy w przeszłości przebyłaś toksoplazmozę, to ostatni dzwonek, by to zrobić. Ta choroba, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii, jest niegroźna dla dorosłego lub dziecka i u ludzi o prawidłowej odporności może przebiegać bezobjawowo lub dawać objawy nieswoiste. W przypadku jednak, gdy do pierwotnego zarażenia dochodzi w trakcie ciąży, a zwłaszcza w I trymestrze, choroba staje się niezwykle niebezpieczna dla płodu, powodując jego trwałe uszkodzenia lub prowadząc do poronienia. Jeżeli okaże się, że nie przechodziłaś toksoplazmozy, musisz zachowywać szczególne środki ostrożności. Równie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu i noworodków jest świeże zakażenie cytomegalowirusem (CMV). Posiadanie swoistych dla niego przeciwciał IgG (CMV IgG) świadczy o zakażeniu w przeszłości i zapewnia bezpieczeństwo płodu. W przypadku braku CMV IgG konieczne jest zachowanie środków ostrości i kontrola przeciwciał CMV IgM, których obecność świadczy o przebiegającym zakażeniu.

Należy również wykonać badanie przeciwciała swoistych dla kardiolipiny (P/c. p. kardiolipinie) w klasach IgG i IgM dotyczące typowo ciążowego zaburzenia, zespołu antyfosfolipidowego, który może być groźny dla utrzymania ciąży, powodować poronienia i zakrzepicę krwi.

Powinnaś również sprawdzić poziomu elektrolitów (Na, K). Ich zbyt małe stężenie może powodować zaburzenia rytmu serca lub przedwczesne skurcze macicy, występujące również w wyniku deficytu magnezu i wapnia. Dbaj o to, by utrzymać w normie poziom innych ważnych pierwiastków, przede wszystkim żelaza. Jego deficyt dotyka aż 40% kobiet w ciąży. Żelazo ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia matki i rozwoju dziecka. Jego niedobory mogą wywołać anemię, a ta z kolei może być przyczyną nie tylko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a nawet poronienia. Przyszłe mamy powinny kontrolować pracę wątroby przez oznaczenie stężenia bilirubiny i aminotransferazy alaninowej (ALT).

Zobacz także
materiały prasowe Diagnostyka

Wykonanie tych badań nie zabierze ci wiele czasu. Wystarczy zarezerwować sobie kilka chwil rano, by udać się do punktu pobrań. Wyniki będą dostępne nazajutrz. Skorzystaj z promocyjnej oferty Diagnostyki i wykonaj badani już jutro. Im wcześniej upewnisz się, że nie ma zagrożeń dla waszego zdrowia, tym lepiej dla was obojga: ciebie i dziecka. Świadomość prawidłowego stanu zdrowia pozwala na spokojne oczekiwanie na narodziny maleństwa.

Reklama

Zajrzyj też na: www.kobieta.diagnostyka.pl

materiały prasowe Diagnostyka
Reklama
Reklama
Reklama