Reklama

Nie bez powodu słowo „ciąża” należy do tej samej rodziny wyrazów co „uciążliwy” czy „ciężko”. Wiadomo: mdłości, wielki brzuch, nocne skurcze łydek i masa innych tego rodzaju atrakcji zakłócają życie wielu przyszłych mam. Proponujemy jednak, byś spojrzała na wszystko z innej, jaśniejszej strony (nawet jeśli to spojrzenie wymaga lekkiego przymrużenia oka). Zwróć uwagę na drobiazgi, które łatwo przeoczyć, gdy boli kręgosłup albo ciągle chce się siusiu, a zobaczysz, że ciąża niesie również wiele korzyści.

Reklama
  1. W ciąży czujesz się jak prawdziwy VIP. O kobietę w ciąży troszczą się nawet zupełnie obcy ludzie, np. pani z warzywniaka, która podsuwa ci najładniejsze brokuły. Mnóstwo osób chce wiedzieć, jak się czujesz i kiedy rodzisz. To bywa kłopotliwe, ale lepiej mieć wokół siebie ludzi życzliwych niż obojętnych, czyż nie?
  2. W ciąży niczego nie musisz udowadniać. To szczególny okres. Nie musisz grać żelaznej lady ani dowodzić, że dajesz sobie radę ze wszystkim.
  3. Możesz nie spać „od ściany”. Nawet najbardziej przywiązany do swojej połowy łóżka facet nie będzie chciał, byś gramoliła się przez niego w nocy do łazienki.
  4. Nie wdychasz dymu papierosowego. Nikt nie odważy się zaciągnąć w obecności przyszłej mamy. A jeśli to zrobi, możesz z czystym sumieniem posłać go do diabła.
  5. Masz bardzo wyraziste sny. Czasem dziwne albo nawet straszne, ale inne niż kiedykolwiek wcześniej. Nie wiadomo do końca, dlaczego akurat w czasie ciąży są aż tak bardzo „filmowe”. A może pamięta się je dobrze ze względu na… częste wstawanie np. do łazienki? (sprawdź znaczenie dziwnych snów w ciąży).
  6. Wyostrzył ci się węch. To bywa uciążliwe (z zamkniętymi oczami lokalizujesz palaczy, stacje benzynowe i automaty z popcornem), ale i niesamowite, bo to tak, jakby otworzył się przed tobą nowy świat.
  7. Nie marzniesz tak szybko. Naczynia krwionośne rozciągnęły się i przez żyły przepływa więcej krwi. Jednak rozszerzone naczynia w ciąży to także szybka strata ciepła, dlatego uważaj, by się nie przeziębić.
  8. Możesz kaprysić jak księżniczka. Każdy wie, że kobiety w ciąży miewają humory, więc wiele można ci wybaczyć.

    Polecamy: Co wpływa na zmiany nastroju w ciąży?

  9. Masz mnóstwo nowych kumpelek, np. na forach internetowych. Łzy podczas oglądania reklam z niemowlętami, niesamowite sny o dziecku, tęsknota za czymś tak zwyczajnym jak możliwość spania na brzuchu... Czy takie rzeczy może pojąć ktoś, kto nie był w ciąży?
  10. Możesz się nie spieszyć. Korzystaj z tego i… wreszcie spokojnie się porozglądaj. Zauważyłaś, że ulice, kawiarnie i tramwaje zaroiły się od kobiet w ciąży? To nie halucynacje ani baby boom, po prostu zaczęłaś dostrzegać to, co wiąże się z dziećmi i macierzyństwem. Zaczęłaś być mamą.

    Czytaj też: Kiedy i jak rodzi się miłość do dziecka?

    [CMS_PAGE_BREAK]

  11. Masz prawo leniuchować, np. z czystym sumieniem ucinać sobie popołudniowe drzemki, na które zawsze szkoda ci było czasu. Zwłaszcza na początku ciąży ty i twoje dziecko bardzo tego potrzebujecie.
  12. Biust w ciąży wygląda imponująco. Nawet jeśli brzuch jest jeszcze płaski, biust z pewnością znacznie się powiększył (sprawdź: Jak dbać o biust w ciąży?).
  13. Cementujesz swój związek. Niezależnie od tego, jak silną i niezależną jesteś kobietą, pragniesz miłości, bezpieczeństwa i pewności, że mającego się narodzić maleństwa nie tylko ty oczekujesz z radością. I dajesz to partnerowi do zrozumienia, choćby przez łzy bez powodu. Z kolei on ma szansę poczuć się jak rycerz, nawet jeśli więcej zarabiasz i zawsze miałaś lepszy czas na setkę.
  14. Nikt nie powie „proszę pana”. Nawet jeśli nosisz martensy oraz bluzy męża, a do tego jesteś ostrzyżona na zapałkę.
  15. Zapominasz o antykoncepcji. Mnóstwo kobiet przyznaje, że podczas ciąży seks (między innymi dlatego, że nie martwiły się o nieplanowaną ciążę) sprawiał im większą przyjemność niż kiedykolwiek wcześniej! (sprawdź, co o seksie w ciąży mówi seksuolog).
  16. Łapiesz dystans. Kto w ciąży przejmowałby się drobiazgami, gdy koncentruje się na tym, co ważne – na dziecku?
  17. Nie musisz dźwigać, ani myć okien. Ani wieszać firanek. A nawet nie powinnaś, bo to mogłoby spowodować poważne ciążowe komplikacje (sprawdź też: Co jest dozwolone, a co zabronione w ciąży?)
  18. Masz w pracy nowe prawa. Twój szef raczej nie wyśle cię w długą delegację i trzy razy zastanowi się, zanim poprosi cię o zostanie po godzinach.
  19. Zawsze masz z kim pogadać. Mówiąc do dziecka, sprawiasz, że maluszek z dnia na dzień staje ci się bliższy. W dodatku stymulujesz jego rozwój.
  20. Dbasz o siebie. Jesz z sensem, smarujesz ciało balsamami przeciw rozstępom, nie palisz, nie zarywasz nocy.
  21. Lekceważysz „co słychać?” Dlatego, że nie martwisz się o odpowiedź – to od razu widać, i to gołym okiem!
  22. Dbaj o nastrój. Samopoczucie w ciąży ma znaczenie i dla dziecka, bo wasze krwiobiegi są połączone. Wydzielająca się podczas stresu adrenalina krąży także w malca krwi. Gdy jesteś zrelaksowana, dobrze jest i jemu!
Reklama

Czytaj też: Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?

Reklama
Reklama
Reklama